Yaşam

Uykusuzluk Sorunu Bu Yiyecekler Sayesinde Çözüldü!

uykusuzluk problemi çözümü

Uykusuzluk Sorunu Bu Yiyecekler Sayesinde Çözüldü!

Uykusuzluk sorunu her bireyin yaşadığı durumlardan biridir. Kaliteli ve yeterli bir uykuya sahip değilsek bu sorun hem işimize ve hemde sağlığımıza büyük zararı olacaktır. Bu yazımda  sizler için kendim denediğim uykusuzluk sorununu kökten çözecek besinleri aktaracağım.

Uykusuzluk Sorunu Bu Yiyecekler Sayesinde Çözüldü!

1) Sarımsak 

uykusuzluk sorunu sarımsak ile çözüldü

Sarımsak güçlü bir antibiyotiktir. Bir çok faydası bulunmakla birlikte aynı zamanda uykusuzluk sorununa da büyük katkısı vardır. İçindeki maddeler tansiyonu düşürerek uykuyu getiriyor.

2) Muz

Uykusuzluk Sorununu Bu Yiyecekler Sayesinde Çözdüm!

Muz vazgeçilmezim olarak uykusuzluk problemini ortadan kaldıran meyvelerden biridir. İçerisinde bulunan magnezyum ve potasyum kaslarımızın rahatlamasını sağlayarak uykuyu getiriyor. Bu arada ufak bir ipucu vermek istiyorum. Eğer açsanız yatmadan önce muz tüketin hem açlığınızı bastırın hemde güzel bir uyku çekin.

3) Yoğurt

Akşam tüketilen bir kase yoğurt dinlendirici olmakla birlikte uykusuzluğa kesin çözüm olarak ön planda diyebilirim. Ben ne zaman yoğurt tüketsem bir uyku çöküyor üzerime ve hemen uyumaya başlıyorum. Ayrıca düzenli olarak yoğurt tüketildiğinde bir çok hastalığa da faydalı olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

4) Yulaf

Ben yulafı sabahları kahvaltıda yumurta ile karıştırarak veya yoğurt ile tüketirim. Ayrıca içerisinde uykuyu destekleyen melatonin adında bir madde vardır. Uyumak için bir çözüm arıyorsanız gece atıştırmalarınız da yulaf ezmesi tüketebilirsiniz.

5) Soman Balığı

Çok sevdiğim besinler arasında yerini alan somon balığı üzerinde yapılan bir araştırmada içerisinde bulunan omega 3 yağı uykuda artış sağladığı raporlarda bildirilmiştir. Özellikle Akşam yemeklerinde omega 3 yağı bulunan balıkları tüketmeniz uykunuzun gelmesine katkı sağlayacaktır.

6) Badem

Muhteşem bir kuru yemiş olan bademin içerisinde bulunan vitaminlerin bir çok faydası bulunmaktadır. Bir avuç badem tüketerek içerisinde uykuyu getiren madde olan magnezyum, günlük ihtiyacınızın %20’sini karşılamaktadır. Magnezyum kasları gevşeterek sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Bu sayede uykuyu da getirmektedir.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

 • Hiç uykusuzluk yaşamadım ancak bu listeyi not edeceğim çünkü ne olacağı belli değil. Ayrıca admin suçlusun çünkü iş çıkış eve gitmeden somon balığı arayacağım, fena canım istedi.

 • Özellikle yaz aylarında uykusuzluk yaşadığım oluyor, genelde yoğurt kullanıyorum ama muzu da deneyeceğim.

 • UYKU SORUNU YAŞAYAN BİRİSİ olarak söylüyorum ; sadece besinlerle bu durum çözülemiyor dostlar. uyuduğunuz ortam çok etkili oluyor

 • yoğurt oldukça faydalı denediğim için önerebilirim. Diğer maddeleri deneme imkanım olmadı

 • Uykumun gelmediği zamanlar akşamları yoğurt ve muz yemeyi tercih ediyorum az da olsa işe yarıyor gibi 🙂

 • Uykusuzluk sorunum yok ama bir gün çekersem diye bu listedekileri arşivime kaydediyorum. Teşekkürler.

 • Bunca bilgi için teşekkürler. Gayet güzel bir paylaşım. Bir de istediğimiz zaman kalkma hakkımız olsa hayat vazgeçilmez olur 🙂

 • Badem ve somon balığına şaşırdım. Onları bilmiyordum. teşekkürler her gün birşeyler öğreniyoruz 🙂

 • Ben de birkaç aydır uykusuzluk çekiyorum ama sebebini bir türlü anlayamadım şimdi buradaki yazılara göre bir plan çıkartalım 😀

 • sarımsakkkkk herşeyii çözerr, sevmeyen insanlar var şaşırıyorum gerçekten bu kadar faydalı birşeyi nasıl yemezler

 • Gece uyku tutmayınca bir kilo muz yedim sonuç aynı. Latife yapıyorum tabii ki, benim ki tamamen pis boğazlıktan. Neredeyse hepsi sürekli tükettiğimiz besinler.

 • Rezene çayını tavsiye ederim maks 1 saat içinde uyutuyor, ve rahatlatıcı etkiye sahip isterseniz melisa ile karıştırın.

 • Merhabalar, somon balığı, yulaf ve badem hariç diğerlerini fark etmiştim. Çok teşekkürler. Bazen gerçekten uyku kaçıyor.