Yaşam

Starbucks Hakkında İlk Kez Duyacağınız 13 Gerçek !

Starbucks Hakkında İlk Kez Duyacağınız 13 İlginç Bilgi

Starbucks hakkında bilmediğiniz kahve çeşitleriyle ve satış felsefesi ile gün geçtikçe adından baya söz ettiriyor.

Starbucks Hakkında İlk Kez Duyacağınız bilgiler

Amerika’da kurulan bu şirket geçtiğimiz günlerde Atlanta menşeli ünlü Teavana çay zincirini 620 milyon dolara satın alarak gelirini ikiye katladı. 

1) Starbucks Kim Tarafından Kuruldu?

starbucks kurucuları

Starbucks, 1971 yılında 2 öğretmen ve 1 yazar tarafından ABD’nin Seattle şehrindeki Pike Place Market’te açıldı. Şuan Türkiye’de de olduğu gibi dünya genelinde binlerce şubesi var.

2) Starbucks Hakkında İlginç Bir Detay!

starbucks logosu nereden gelme

Starbucks fikri bir roman karakterinden gelmektedir. Moby Dick adlı romanın Kaptan Ahab’ın ikinci kaptanı olan Starbuck karakterinden geliyor.

3) Starbucks’ın Sadık Müşterileri

starbucks müşterileri

Starbucks müşterilerinin %25’i ayda en ay 15 kez Starbucks’tan bir şeyler içiyor. Ünlü Kahve zincirinin sabit müşterileri her ay 5 kez kahve alıyorlar.

4) Starbucks’ın Çilekli Frappuccino’sunda Kullanılan Madde!

frappuccino kızmızı renlendirici

Starbucks çilekli frappuccino’nun içinde renklendirici olarak koşnil içermektedir. Koşnil bir tür küçük böcektir. Kolada’da bulunan bu böcekten elde edilen madde ile frappuccino’ya kırmızı rengini veriyor. Koşnil’in katkı maddesi kodu E120’dir. Ürün etiketlerinde E120 olan her gıda maddesi bir miktar böcek içermektedir. Bu maddenin ise bir zararı yoktur. Araştırmalara göre yediğimiz gıdalarda farkında olmadan 400 gram ile 1 kilogram arasında böcek yiyoruz.

5) Starbucks Hakkında İlginç Bir Detay Daha!

starbucks kahve telvesi

Bahçe işleriyle uğraşmayı seviyorsanız. İşte kahve telvesi tam size göre hem toprakta gübre görevi yapar hemde daha verimli olur. Starbucksa giderek kahve telvesi temin edebilirsiniz.

6) Starbucks Dünya Genelinde Kaç Dükkan Açıyor?

starbucks her gün 2 dükkan açıyor.

Starbucks 1987 yılından beri dünya genelinde her gün 2 dükkan açmaktadır.

7) Starbucks Hakkında İnanamayacağınız İlginç Bir Detay

 

 

starbucks logu tarihi

Starbucks’ın logosundaki kuyruklu kadın Yunan mitolojisinden gelmektedir. Logodaki kadın sirendir. Sirenler denizcileri şarkılarıyla hipnoz edip ölümlerine neden oluyor. Denizcilerin Siren şarkılarını duyduklarında kendilerine hakim olamıyorlar.

8) Starbucks Çalışanlarına Önem Veriyor!

starbucks çalışanları

Dünyaca ünlü kahve zincirinin çalışanlarının sigorta ve sosyal güvenlik için ödediği para, kahve çekirdeklerine ödediği paranın 2 katıdır. Starbucks dünyada binlerce çalışanının her yıl milyonlarca dolar sigorta ve sosyal güvenlik pirimini ödemektedir.

9) Starbucks’n 87 BiN Çeşit Kahvesi Bulunuyor.

starbucks çeşitleri

Starbucks dükkanında 87.000 bine yakın çeşit bulunmakta ve istediğiniz kahve şiparişini verebilirsiniz. Her defasında yeni çeşitleriyle menüsünü zenginleştirmektedir.

10) Starbucks Kahvelerinde Yüksek Kafein

starbucks grande

Starbucks’ta içtiğiniz  boy kahve yaklaşık olarak 320 miligram kafein içermektedir. 320 miligram kafein ise 4 kutu enerji içeceği ile eşdeğerdir.

11) Starbucks’tan İlginç Bir Yaklaşım!

Starbucks eşcinsel evlilikleri destekliyor

Starbucks eş cinsel evliliğin yasal olmasını destekliyor.

12) Starbucks Hakkında İlginç Bir Bilgi

starbucks mide kapasitesi

Starbucks Trenta ortalama insan midesinin ala bileceğinden daha fazla kahve içeriyor.

13) Starbucks Hakkında Son Söz

starbucks bira

Starbucks yeni ürünü bira aromalı latte’yi test ediyor.

Evet, Starbucks Hakkında İlk Kez Duyacağınız 13 Gerçek! adlı yanın yazımızın sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.