Yaşam

McDonalds’ın 4 Gizli Sırrı !

McDonalds’ın İnanamayacağınız 4 Karanlık Sırrı  

McDonalds günde 69 milyon müşteriye hizmet veren, dünyanın en büyük fast-food restoran şirketidir. Şirketin 4 gizli sırrı tüm gerçeklerini gözler önüne seriyor.

1) Çocuk Müşteriler

McDonalds ve oyuncaklar

McDonalds ve çocuklar

McDonalds çocukların oyuncaklarını sevdiğini bilir ve her oyuncak için %20 kâr alır. Her yıl yaklaşık olarak 1.5 milyar oyuncak satar. Bu durum ise bir çocuğun oyuncak için McDonalds‘da yemek yemek istemesine, bunun için agresifleşmesine, ve sağlıksız besinler ile beslenmesine yol açmıştır. Yöneticilerin gizli şirket sırlarını söylediklerine göre müşteriler McDonalds‘a karşı duygusallığını kaybediyor. Güven vermek için McDonalds‘ın web sitesinde paylanço maskotu ile müşteri çekilmiştir. Oyuncakların varlığı ile şirket şuanda 8 binden fazla mağazası Amerika‘da bulunan McDonald  yaşları 3 ve 9 arası olan Amerikan çocuklarının %90 her ay ziyaret ediyor.


 2) Kurumsal Refah

Donalds ve Monopoly

Donalds ve çalışanları1995 ve 2000‘li yıllar arasında yapılan McDonalds, Monopoly çekilişi o kadar ileriydi ki kazanmanın yakınından geçmek bile zordu İçeride çalışan bir grup oy kutusunun başında duran görevlinin lavaboya gitmesi sırasında en çok ödül veren oy parçalarını çaldı. Bu parçalar yaklaşık olarak 24.000.000 milyon dolar ediyordu. Bu ürünler çekilişten aylık ortalama %6 daha fazla satmasına 150.000.000 milyon dolar kâr edilmesine sebep oluyordu. Bu şekilde masraf etmeden astronomik rakamlara ulaştı. Amerikan hükümeti bu şirkete iş gücü için yaklaşık olarak 1.2 milyar dolar ödüyor. Buna eşit olarak şirket yıllık %25 kar etmekte bu sayede devasa bir refaha ulaşmakta. McDonalds genel olarak part time işci çalıştırdığını savunuyor. Amerikan, Facefood işçileri yoksulluk oranının %16.7 sini oluşturmakta ve bu yasal 2013 yılında şirket için McResoursorce Lıne açıldı. Bu kurum McDonald çalışanlarına iş konusunda yardım ediyor ve talimat veriyordu.


 

3) Pink Slime Eti

Donalds ve Pink slime eti

McDonalds ve pink slime eti 22004 ile 2011 yılları arasında şirket Pink slime adlı eti hamburgerlerinde kullanıyordu. Halk arasında Pink Slime eti damarları ve bağ dokuları alınmış et artıklarının karışımıdır. Bu artıklar sığırın veya ineğin bozulmuş dokularının Amonyum Hidroksit ile bakterilerinin öldürülmesiyle oluşuyor. İngiltere’de yasak olan ve insan sağlığına zararlı olan bu et Amerikan vatandaşlarının yoğun çabası sonucu yasaklanmıştır.


 

4) Politika Lobisi

McDonalds ve politika

McDonalds en yukarıdakilerinin yenebilmek için kirli bir oyun oynuyor. Yıllık yaklaşık 2 Milyon dolar politikal lobilere ve kurumlara bağışlıyor ve genç çalışanlarını için maaş miktarı %20 olarak gösterilmiştir. Şirket bu şekilde illegal olarak üçüncü çeyreğinde değerini yükseltmiştir

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.