Yaşam

Masa Başı Çalışanlar İçin Kurtarıcı Yol Rehberi!

Ofis çalışanları için öneriler

Masa Başı Çalışanlar İçin Kurtarıcı Yol Rehberi!

Masa başı çalışanlar için beslenme, spor, çalışma ortamı ve planlı iş yapmama gibi bazı sorunlarla karşı karşıyadır. Bu yazımda sizlere edindiğim tecrübelerimi aktarmaya çalışacağım.

Masa başı çalışanlar nasıl beslenmeli?

ofis-çalışanlarına-beslenme-konusunda-tavsiyeler

Günün en değerli öğünü olan kahvaltıyı atlamadan zamanında yapın. Kahvaltıda özellikle yulaf tüketilmesi sizi tok tutmasıyla birlikte Öğle yemeğini %50 oranında az yedirir.  Bunu her gün alışkanlık hale getirin. Yağlı ürünleri tüketmemek te gayret gösterin ve çalışırken asla çikolata, cipsi, kola, unlu mamulleri tüketmeyin çünkü masa başı iş yaptığınız için hareketli bir çalışma ortamı bulunmadığından dolayı kiloya dönüşecektir. Masa başında kilo almak kolay ancak vermesi zor bunu unutmayın. Öğle yemeğinde hafif yemekler yiyin. Akşam yemeğinde balık, tavuk, sebzeli yemek, çorba çeşitleri tüketebilirsiniz ancak gece ise yemek yemeyin. Çünkü yattığınız için yine kiloya dönüşecektir.

Ofis çalışanı nasıl spor yapmalı?

ofi çalışanlarına spor önerisi

Aslında önemli noktalardan biri egzersiz yapmak. Eğer evdeyseniz 3 set 10 saniye ara ile 15 kez karın egzersizi yapın ardından kahvaltı yapıp işinize gidebilirsiniz. Mesela iş yeriniz size 4  durak ilerde mi servisle mi gidip geliyorsun o zaman 3 durak kala yürüyün sora 2 sonra 1 ardından ise her gün iş yerinize servise binmeden gidip geldiğinizi göreceksiniz. Bu sizi hem motive edecek hemde yağ yakarak zayıflamanızı sağlayacaktır. Eğer ofiste çalışıyorsanız yarım saatte bir masadan kalkıp ofiste 5-10 dakika tur atmanız sizin faydanıza olacaktır. Eğer bu dediklerimi düzenli uygularsanız emin olun farkı göreceksiniz.

Çalışma ortamı nasıl olmalı?

çalışma-masamız-nasıl-olnalı

Evde çalışama odanız veya iş yerinde bulunan masanızı her daim düzenli tutun. Duvarınızda dikkat çeken eşyaların yerine motive edici tablo veya resim bulundurun. Bunun dışında sevdiğiniz bir bilim adamı yada size ilham veren insanların resimlerini asabilirsiniz. Odanızda mutlaka bir pano olması gerek çünkü burada yazdığımız notlar olsun planlarımız olsun bunun için gereklidir. Masamızda kalem kutusu, zımba v.b gibi bize lazım olan tüm araç ve gereçler elinizin altında olsun ve gerekli olmayan malzemeleri ise kaldırın. Odanızdaki ışıktan tutun odanızın duvar rengi bile düzenli çalışmanız için önemli bir unsurdur.

Planlı İş  nasıl yapılmalı? 

İş-planı-nasıl-olmalı

Plan yapmak her zaman ilerlemenin ve başarının temel anahtarıdır. Kendinize bir program yapın bunun içine beslenme, spor, eğlence, iş gibi bazı kategoriler oluşturun. Bunlara uygulayacağın bir zaman çizelgesi oluşturarak bir plan yapın. Bu plan sizi disiplinli yapmakla kalmaz aynı zamanda hayata bakış açınızı da değiştirecektir. Planınıza engel olan arkadaşlarınızı ve planınız da bulunmayan önemsiz durumlardan ise uzak durun. Bu şekilde zamanınızın ne kadar değerli olduğunu ve ne kadar zamanda neler yaptığınızı görmüş olacaksınız.

Ofis çalışanları için bonus yazı

1) ofiste çalışırken kahve veya çay için bu sizi dinç tutacak ve aynı zamanda yorgunluğunuzu alacaktır.

2) Masa başında bilgisayarda çalışıyorsanız ekranın ışığını biraz kısın çünkü bu ışık gözlerinizi yoruyor ve cilde zarar veriyor. Bunu yaparak bu zarardan da kurtulmuş oluyorsunuz.

3) Ara sıra pencereye veya balkona çıkın hava alın gökyüzüne bakın bunun faydası ise gözlerinizi dinlendirmekle kalmaz işin stresini de bir nevi azaltmış olursunuz.

4) Bilgisayar dışında 40 dakikada bir ekrandan uzak durup başka bir şeylerle ilgilenin sonra tekrar işinize dönün

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.