Yaşam

Kobe Eti: Dünyanın En Pahalı Ve En Lezzetli Bifteği

Kobe Eti: Dünyanın En Pahalı Ve En Lezzetli Bifteği

Kobe eti diye bir et çeşidi duydunuz mu ? Hayır dediğinizi duyar gibiyim. Şimdi sizlere Kobe eti nedir ? nasıl yapılır ? neden çok pahalıdır ? Gibi sorularınızın cevaplandıracağız.

Kobe Eti: Dünyanın En Pahalı Ve En Lezzetli Bifteği

Mutfağımızdan eksik etmediğimiz etin, ızgarası, yemeği ve kebap çeşitleriyle sofralarımızın vazgeçilmezidir. Her yörenin kendine has etli yemekleri vardır. Bu durum sadece ülkemizde değil Asya toplumu da eti çok sever. Kobe eti özellikle Japonya  da  çok tüketilen bir ettir. Japonya teknoloji, ekonomi, ve pahalı gıdaları ile bilinir Kobe eti ise bu pahalı gıdalardan biridir. Kobe etinin üretimi Wagyu Sığırını özel olarak arpa, mısır, pirinç ile besleyip şarap içirilir ve ardından sığıra masaj yapılır. Buradaki masajın özelliği hayvanın vücudundaki yağı ete işlemesidir. Belli bir süre beslenip aynı yöntemler uygulandıktan sonra kesim işine gelir. Hayvan kesildikten sonra vücuttaki yağın ete işlediğini göreceksiniz ve  kendine özgü aroması ile ete lezzetli bir tat vermektedir.

kobe eti dünyanın en pahalı eti

Japonya’nın dünyaya tanıttığı Kobe etinin lezzeti, bir çok ülkenin de dikkatini çekti. Japonya’dan sonra Kobe etinin en çok satıldığı ikinci ülke ise Amerika Birleşik Devletleri dir. Japonlara has olan bu et için ABD’nin New York şehrinin Manhattan bölgesinde kurulan özel bir restoran, bu etin satışını yapmaktadır. Manhattan’ın trend mahallesinde bulunan Old Homestead Steakhouse adlı restoran New York’ta 100 yılı aşkın bir süredir et satışında liderliğini korumaktadır.

Kobe eti'nin en çok satıldığı Old Homestead Steakhouse ABD Restoranıdır.

1868 yılından bu yana Amerika’nın en çok et satışı yapan mekanıdır. Mekan et yemekleriyle ve ete kattığı mükemmel çeşnilerle tanılır. Fakat ete lezzet veren bu çeşnilerin sırrını gizli tutuyorlar. Bu mekan 340 gramlık Kobe etini 350 dolardan satışı yapılıyor.  Restoranın aşcısı ve aynı zamanda sahibi olan Kevin O’Connell, Kobe eti konusunda “dünyanın en lezzetli eti” diyerek tanımlamaktadır. Ayrıca bu restorana devlet başkanları ve ünlülerde sıklıkla uğramaktadır. İkinci olarak dünyanın en pahalı eti ise New York’s Craftsteak’de Chef de Cuisine Chris Albrecht tarafından satışı yapılmaktadır. Bu et Wagyu Sığırının 103 kaburgası ve eti ile satışı 2.800 dolardır.

Bu Videoda Kobe Etinin Yapılışını İzleyebilirsiniz.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.