Yaşam

Kışın Zayıflamak İstiyorsanız Bu Önerileri Dikkate Almalısınız!

Kışın Zayıflamak Mı İstiyorsunuz?

Kışın zayıflamak denilince aslında bu konuya pekte hakim olmadığımızı biliyoruz. Kışın hem vücudunuzu koruma altına almak hemde zayıflamak istiyorsanız. İşte bu yazımızı sonuna kadar okumanızı şiddetle öneririz!

Limon Suyu

limon suyu ile zayıflayın

Kışın yağ yakmanın en önemli besinlerinden biri limondur. Sabah kahvaltıda limonu kesip tamamını bardağa sıkın biraz su ekledikten sonra aç karınla için ve ardından kahvaltınızı yapın. Burada limondaki C vitamini vücudunuzu koruyacak ve aynı zamanda limondaki maddeler yağ yakıcı bir özelliğe sahip olduğu için zayıflamanıza direk olarak etki edecektir.

Nar Tüketin 

Kışın zayıflamak için en önemli noktalardan birisi kan şekerimizin dengede olmasıdır. Bunu sağlayacak en iyi besin tabi ki nardır. 1 adet nar içinde günlük ihtiyacımız olan lifin %30’unu karşılamaktadır. Ayrıca kan şekerini de dengede tutatarak zayıflamayı sağlamaktadır.

Evde Ufak Egzersiz

Eğer evdeyseniz televizyon izliyorsanız veya bilgisayarın başında işlerinizi yapıyorsanız. Evin içinde saatte 1 defa 5-10 dk tur atmak veya ufak bir egzersiz bile vücudunuzda hareketlilik sağlayacaktır.

Nane Koklamak

Araştırmalara göre zayıflamaya büyük etkisi olan bitkilerden biride nanedir. Uzmanlar nane koklamanın zayıflamaya etkisi olduğunu bildiriyor. Peki nasıl dediğinizi duyar gibi oldum. Nane içinde bulunan maddeler tokluk hissi vermektedir. Siz nane kokladığınız zaman tokluk hissi vererek kalori tüketimini tetiklediği gibi zayıflamayı da sağlayacaktır.

Yulaf Tüketmek

Yulafları marketlerde bulabilirsiniz. 140 gram yulaf içerisin de 5 gram lif bulunmaktadır. Genelde yulafı çiğ tüketirler fakat yulaf pişirilerek tüketilir. Yulafı tüketeceğiniz kadar bir tavaya boşaltınız ardından içerisine biraz su ekleyerek ocakta pişiriniz. Suyu eklememizin sebebi ise yulafın tavaya yapışmamasıdır. Eğer yulaf suyu çekmişse biraz daha su ekleyin. Burada pişen yulaf ıslak ve cıvık bir görüntü alacaktır. Ardından bir muz yada nar ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Araştırmalara göre yulaf tüketmek öğle yemeğinde %50 daha az yenilmesini sağlamıştır.

Su İçin

Günlük olarak su tüketiminizi arttırın ve ortalama 3 veya 4 litre su içiniz. Tuvalete gittiniz ardından tekrar su içiniz. Bunu alışkanlık hale getirin. Kahvaltı yapmadan önce bir bardak su içmek sindirim sisteminizi çalıştıracaktır. Gece yatmadan öncede su içiniz. Çünkü yattığınızda vücuttaki organlar daha verimli çalıştığı için suya ihtiyacı olacaktır. Aynı zamanda su içmek metabolizmayı hızlandırarak zayıflamanızı sağlayacaktır.

 

 

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

1 Yorum

  • Ülke olarak kışın şuursuzca yiyoruz nasıl olsa montların kazakların altından bir şey belli olmuyor ve ilk bahar da telaşlar başlıyor yazın ne yapacağım diye. Sonuç olarak ne demiş atalarımız yediğin hurmalar gün gelir tırmalar diye.