Yaşam

Evde Yapabileceğiniz 5 Enfes Kahve Tarifi

Evde Yapabileceğiniz 5 Enfes Kahve Tarifi

Kahve tarifi olarak bir çok çeşit vardır. Kahvenin püf noktaları ile yapılışının nasıl olduğunu size bu yazımızda açıklayacağız. En çok sevilen kahve çeşitleri kremalı, sütlü, çikolatalı, karamelli gibi kahve çeşitleri tüketiliyor. İşte evde yapabileceğiniz en çok tüketilen 5 kahve tarifi.

1) White Chocolate Mocha Tarifi

Kahve çeşitleri arasında en çok tüketilen kahve sıralamasında ilk sırada yerini alan Latte serisinden olan Mocha kahvesidir. Evde mocha yapımı oldukça kolaydır gözünüzü korkutmasın. İçerisinde süt ve Espresso bulunur. Latte‘den farkı ise içerisinde çikolata bulunmasıdır.

mocha kahve yapımı

Ev yapımı white chocolate mocha yapılışı;

1 shot espresso içerisine 2 çorba kaşığı beyaz çikolata tozunu atınız. Ardından 260 gram süt ile hafif ateşte karıştırınız. 250 ml‘lik bir bardağa hafifçe dökerek servis ediniz. Köpüğün üste çıkacağını göreceksiniz.

2) Iced Cappuccino Tarifi 

Cappuccino, Capuchin isimli rahiplerden gelmektedir. Espresso makinelerinin gelişmesi ile bugünün halini almıştır. Avrupa dışında tutulması ise 2. Dünya savaşından sonra başlamıştır.

evde cappuccino hazırlamak

Ev yapımı Iced Cappuccino yapılışı;

Espresso ve çözünebilir kahve ile içerisine süt ve şekeri atın. Ardından köpürene kadar çırpın. Karışımı bardaklara boşaltıp üzerine buz kırıkları ekleyip servis edin.

3) Frappe Tarifi

Frappe soğuk bir kahve türüdür. Üstü köpük kaplı bu soğuk kahve, ilk olarak 1957‘de Selanik‘te üretilmiştir.

Evde Yapabileceğiniz 5 Enfes Kahve Tarifi

Ev yapımı Frappe yapılışı;

Evde Frappe yapmak için, bir karıştırıcıya çözünebilir kahve, istediğiniz miktarda şeker ve su koyarak en az 30 sn çalkalanır. Çalkaladıktan sonra krema kıvamında bir karışım elde edeceksiniz. Uzun cam bardağın dibini 1 yada 2 adet buz küpü koyulur. Üzerine çalkaladığımız karışımı döküyoruz. bu karışımın üzerine soğuk süt ilave edilir. Frappe servise hazır.

4) Latte Tarifi

Latte, Espresso kahvenin ve sütün bir araya geldiği lezzettir. Dünyada da olduğu gibi Türkiye’de de en çok tüketilen kahve olarak yerini almaktadır.

Evde Latte yapma

Ev yapımı Latte yapılışı;

Espresso veya çözünebilir kahvenizi istediğiniz gibi hazırlayın. Üzerine köpük yapmak için sütü ısıtın ama kaynatmayın sonra hızlıca çalkalamak için bir kabın içerisine koyun ve hızlı bir şekilde bir kaç dakika sallayın. köpük oluşacaktır. Bu işlemi mikser yardımıyla da yapabilirsiniz.  Kaşıkla köpüğü alıp sütün üzerine koyun. Afiyet olsun

5) Macchiato Tarifi

Macchiato. espresso karışımlı bir içecektir. İtalyan bir sözcüktür ve lekeli anlamına gelmektedir. Bu kahvede sütlü kahve tarifleri arasında yerini almaktadır. Ayrıca evde yapılması kolay olan kahve çeşididir.

Evde Yapabileceğiniz 5 En mükemmel Kahve Tarifi

Ev yapımı Macchiato yapılışı;

Sütünüzü köpürtün ve ardından servis bardağına koyunuz. Sonra hazırladığınız espresso ile üzerine yavaş yavaş ilave ediniz. En son karamel sosunu üzerine gezdiriniz. Artık servise hazır.

Evet, Evde Yapabileceğiniz 5 Enfes Kahve Tarifi adlı yazımızın sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.