Yaşam

Dinç Kalmak İçin 5 Kahve Çeşidi Denedim Ve Etkili Olanı Buldum!

Dinç Kalmak İçin Denediğim Kahveler Ve Etkileri!

Dinç kalmak için denediğim 5 kahve çeşidini ve etkilerini bu yazımda size aktaracağım. Bu içecekler ofis çalını, yoğun çalışma temposu ve yazarlar için mükemmel fayda sağlayacaktır.

Dinç kalmak için içilmesi gereken kahveler

Bende ofiste masa başında çalışan biri olarak bazen uykusuz, odaklanamama ve halsizlik gibi durumlar yaşamıştım. Yüzüm sabahları şişmiş ve 8 saat uyuduğum zaman bile sanki uykumu alamamış gibiydim. Hayatımda kahve sevmem ama bu tür sorunlarda hayat kurtarıcı olabiliyorlar. Bir arkadaşım bana kahve iç daha dinç tutar ve odaklanmanı arttırır demişti. Ama ben dikkate almamıştım sonrasında bir arkadaşımında bana kahveyi tavsiye etmesi bende ilgi uyandırmasıyla birlikte hemen markete gidip kahve aldım. Bunu şimdi belirtmek isterim güvendiğiniz markalardan alın ve mümkünse kahvenizi şekersiz için kendinizi bu duruma alıştırın ben çok şeker kullanan bir insan olarak, şekeri kullandığım kahve sayesinde bıraktım.

1) Türk Kahvesi

Türk kahvesi dinç tutar mı

Türk kahvesi aldım. 3 ay kadar kullandım ama beni dinç tutmadı tersine uykumu getirdi. Tabi bir fincan Türk kahvesinin 46 kalori ve iki temel besin olan protein ve lif içermesi yönünden fayda sağladığını belirtmek isterim.

2) Sütlü Kahve 3,1 Arada

Bir diğer kahve çeşidi ise sütlü kahve hani bu 3,1 arada oluyor onları da kullandım uykusuzluğa hiçbir faydası olmadığı gibi çok zararı var içindeki şeker miktarı yüksek olduğu için kiloya dönüşmektedir.

3) Gold Kahve (Sade Kahve)

Gold kahve bilirsiniz işte sade kahve bu kahveyi aldım. 300 milimlik bir bardağa 4 çay kaşığı sade kahve koymanız yeterli veya kendinize göre bir ölçek oluştura bilirsiniz. Fakat az kahve koyup suyunu bol koyarsanız sudan farkı kalmayacak ve etkisini göremeyeceksiniz kahvenin acılığını hissetmeniz gerekir. Doğru bir şekilde hazırlarsanız 15 dakika içerisinde etkisini göstermektedir.

4) Klasik Kahve (İşlenmiş Kahve Siyah Olan)

Bu kahvede acı ama gold kahveye göre acılığı bir kademe yukarıdadır. Gold kahveden daha etkilidir. Fazla fazla kaçırmamak şartıyla tüketebilirsiniz. Maliyeti gold kahveye göre biraz daha pahalıdır.

5) Espresso Kahve (Çok Acı Kahve)

espresso kahve faydaları

Dinç kalmak için önerilerimden biride espresso kahve, işte benim favorim, ama faydası mükemmeldir. Çok acı bir kahvedir. İnanın bana şuana kadar içtiğim ve etkisini anında gördüğüm kahvelerden bir tanesidir. Pahalı bir kahve çeşididir fakat sizi uzun süre dinç tutar. Size bu kahve ile nasıl tanıştığımı anlatayım. Araştırmalarıma göre en etkili kahvelerden birisi olduğunu biliyordum. Bir akşam baya yorgunum ve uykum da var fakat yapmam gereken işlerim de vardı. Akşam saat 9 gibi espresso kahve aldım ve yaptım ilk defa içiyorum acı olduğundan dolayı dilimi uyuşturdu belli bir süre sonra alışıyorsunuz zaten. Size şunu söyleyebilirim beni gece dörde kadar ayakta tuttu. Yoğun çalışanlar için tavsiye ederim.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

 • Dibek ve diyarbakır ve süryanı kahveleri Çok serttir ve güzeldir :)))) Tavsiye ederim 🙂 Güzel yazı olmuş 🙂

  • Tavsiye ettiğiniz kahveleri de deneyeceğim ama buradaki konu kahve tanıtımı değil dinç tutan kahve hangisi onu bulmaya çalıştım aslında yazıyı okusaydınız ne demek istediğimi anlayacaktınız. Tavsiyeniz için ve değerli yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

   • Yazınızı okudum ve ondan sebep söylemek istedim 🙂 Söylediğim 3 kahvede gayet ayakta tutan kahveler uyku getirmeyen ve dinç anlamında Sert demem o yüzden di 🙂

    Kahve tanıtımı kısmında olsaydı Avrupa yakasında kahveler şuraya giderseniz daha iyi olurdu diye yazardım size Kahve, kısmında iyi yapan yerleri azcık biliyorum Ama anlatamadım sanırım Kusuruma bakmayın Yanlış aks ettirdiysem size iyi günler :))))

    • Hocam bende o kahvelerden dibek hariç 2 kahveyi içmedim ama içenlere sordum faydası yok dediler. Onun için bu şekilde cevap verdim dibek içtim ama dibkte fayda etmedi. Değerli yorumun için tekrar teşekkür ederim. 🙂

 • Türk kahvesi makinesi aldım 6 ay önce her hafta 5-6 defa içiyorum uykumu etkilemiyor. Arada Espresso’da içiyorum da ilk zamanlar sevmemiştim sonradan bünye alıştı.

  • Türk kahvesi faydalıdır. Ancak uyku üzerinde dinç tutucu bir etkisi yoktur. Espresso kahvelerin en ağırı diyebilirim. Çünkü çok acı önce dili uyuşturuyor tabi bu durum kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Ama muhteşem etkisi var ve dinç tutar.