Yaşam

Canlı Bomba’yı Tanımanın En Etkili 10 Yolu !

Canlı Bombayı Tanımanın En Etkili 10 Yolu !

Canlı bomba patlamaları son günlerde bizleri huzursuz ediyor. Patlamalar Türkiye’de büyük üzüntüye yol açıyor. Şimdi Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak tarafından hazırlanan canlı bomba nasıl anlaşılır onu inceleyeceğiz.

Canlı bomba

1) Canlı Bomba Nasıl Anlaşılır.

Aşırı bol giysiler patlayıcı dolu intihar yeleğinin gizlenmesine yardım eder. İlk baharda yada yaz mevsiminde, bir kişinin kalın bir palto veya mont giymesi bir işret olabilir. Hiç kar yağışı görülmeyen bir şehirde yaşıyorsanız, bu durum ciddi bir işarettir.

2) Robot Gibi Yürürler.

Bombacılar fazladan yaklaşık 18 kilogramlık bir ağırlık taşıdıkları için robot gibi yürürler. Ayrıca çoğu bombacı hedefine yönelmeden önce uyuşturucu almaktadır. (ham afyon standarttır ve sakız arasına ya da yanağın içine sıkıştırılmış olarak alınır) Böylece ister fazla yük nedeniyle, ister kafası iyi olduğundan yada her iki nedenle intihar bombacılarının yürüyüşü tuhaftır.

3) Tedirginlik, Terleme, Tikler, Sinirli Davranışlar

Bu insanlar hayatlarının son anlarını yaşamaktadırlar. Acı duyma korkusu içinde; zihinleri uyuşturulmuş haldedir. Davranış nedeni artık önemli değildir, ne de birinin inancına saygı duymak değer taşır. Ölmek üzeredir, ölümün yaklaşmakta olduğunu görür ve daha önce kesinlikle böyle birşey yapmamıştır. Stres gözle görülür hale gelir. Tedirgindirler, terlerler, tikleri vardır, sinirli davranışlar sergilerler.

4) Hızlı Nefes Alıp Verirler.

Bombacı nefes nefese kalır ve hızlı nefes alıp verir. Nefesini kontrol etmeye çalışmaz.

5) Dik Bakarlar

İntihar bombacıları bir hedefe kilitlenmiş şekilde dimdik karşıya bakarlar. Belki tünel görüşü yüzünden belki yaratıcısı ile karşılaşmak üzere oluşundan. Kendilerini patlatmadan önce alınan tüm görüntülerde bombacıların tamamen aynı şekilde baktığı görülmektedir.

6) Son Duasını Ederler.

İntihar bombacısı eylemini dini bir gerekçeyle yapıyorsa ölmeden önce dua okur. Hayatta kalan tüm görgü tanıkları, kızılca kıyamet kopmadan önce bombacıların, görünür dudak hareketleriyle sürekli bir dua mırıldandıklarını söylüyor.

7) Büyük Bir Çanta Taşırlar. 

Taze dinamit, özel olarak hazırlanması gereken patlayıcı kapsüllerden oluşan stabil bir patlayıcıdır. Bu kapsüller bir elektrik kaynağı ve bir düğmeye kablolarla bağlanmıştır. Bu işi yapacak 9 voltluk bir pil yada geniş kare bir pille birlikte tüm bunları cepte taşımak çok ağır olacaktır, bu nedenle bir çanta gereklidir. Canlı bombalar bu yüzden çanta taşırlar.

8) Ellerini Gizlerler. 

Bu kişilerinin ellerini göremezsiniz. Eğer bir kişinin elleri sürekli çanta içindeyse bir düğmeye basmak için bekliyordur. İlk başlarda intihar bombacılarının kolları iki yandan sımsıkı sarılarak tutulur ve düğmeye basmaları engellenirdi. Artık bombacılar ellerini çantanın içinde profesyonelce tutmayı öğrendiler. Hatta yeni ve daha basit düzenekler geliştirdiler. Canlı bombalar artık uzaktan kumanda ilede patlatılıyor.

9) Yeni Kesilmiş Sakallar.

Bombacı erkekse ve dini gerekçe ile bu eylemi yapıyorsa, kalabalıkta fark edilmemesi için sakalları kesilir. Bu onları ele verir. Uzun süre sakalı olan birisi sakalını kestiğinde bu hemen belli olur. Çünkü sakallarını tıraş ettiklerinde sakalın olması gereken yerde daha açık bir ten rengi kalıyor. Yüzün alt kısmı soluk oluyor, çünkü bir kez bile güneş ışınına maruz kalmamış.

10) Güzel Koku Sürerler.

Dini gerekçeyle eylem yapan canlı bombaların genellikle güzel kokular sürdüğü gözlemlenmiş. Batılılar cennete gideceğini düşünen eylemcinin yaratıcının karşısına güzel kokularla çıkmak istediği için bunu yaptığını düşünüyor. Tabi bu kokular trend olmuş ünlü markaların parfümleri değildir. Bunlar esans ya da hacı yağı temalı kokulardır.

Bu Özelliklerini Taşıyan Birini Gördüğümüzde Ne Yapmalıyız ?

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, canlı bombayla karşılaşırsak kendimizi güvenlik güçlerinin yerine koymamamız gerektiğini vurgulayarak şu tavsiyelerde bulunuyor: “Asla en yakındaki büyük bir şeyi alıp kafasına indirmemizi önermeyeceğim. Eğer elleri tetiğin üstündeyse erkenden bırakıp bombayı patlatmasına neden olabilir. Önerebileceğim en iyi şey oradan yavaşça uzaklaşıp, kendinizle şüpheli arasına tercihen bir bina girdikten sonra, güvenlik güçlerini arayarak, şüpheli görünen bir kişi ihbarında bulunmak olmalı.

Sübjektif belirtilere dayanarak bir kişi hakkında karar vermek zor olsa da kesinlikle yetkililere haber vermek gerekir. İçgüdülerinize güvenmeli ve bunu yapmalısınız. Asılsız ihbar yapmış olma durumuna düşmekten çekinmeyin. Onlarca kişinin hayatı sizin ihbarınız la kurtulabilir. Sonra da mümkün olduğunca hızlı bir şekilde o kişiden uzaklaşın. Eğer cep telefonunuz ya da fotoğraf makineniz varsa fark ettirmeden fotoğrafını ya da videosunu çekmeye çalışın. Yandan ya da arkadan da olsa çekin.”

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.