Yaşam

Burnumuz Neden Tıkanır Ve Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burnumuz Neden Tıkanır Ve Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Burnunuz neden tıkanır hiç araştırdınız mı? Hasta olduğunuzda burnumuzun bazen tek tarafı bazende iki tarafı da tıkanmaktadır. Bu durum ise can sıkıcı bir hal almaktadır.

burun tıkanmasına çözümler

Burnumuz neden tıkanır?

Burnumuz neden tıkanır bunu bir çoğumuz ne yazık ki düşünmedik. Burnumuzun iki tarafında da içimize doğru hava çekerken bu havanın ak ciğere ulaşmadan önce ısıtarak nemlenmesini sağlayan konka adında bir yapı bulunmaktadır. Bu yapılar havanın ak ciğere zarar vermesini de engellemiş oluyor. Ancak anlatıldığı gibi  basit değil. Burnumuz ise daha etkili olması için tüm yoğunluğunu bir tarafa daha fazla göndermektedir.

Demek oluyor ki burada havanın giriş yaptığı kanallardan ısıtıldığı ve burnun iki deliğinden birisine daha fazla kan akışı sağlandığı anlaşılıyor. Yani bu durum diğer deliğin tıkanması anlamına gelmektedir. Bu tıkanıklığı grip ve ya benzeri hastalıklarınız yoksa fark etmeniz zordur. Ancak hastaysanız burnunuzdaki kan akışı daha fazla artmasıyla birlikte burnunuzdaki tıkanmayı fark edebiliyorsunuz.

Peki tıkanıklık nasıl geçer ve burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

İki burun deliğinden biri tıkandığında 90 ile 240 dk sonra burnumuzun tıkalı olduğu bölge açılacak ve yer değiştirerek bu sefer öteki delik tıkanacaktır. Tabi ki burada bir rahatlama hissedeceksiniz ama bizim amacımız buradaki iki burun deliğinin de hava akışını sağlamaktır.

Bunu çözmenin bazı yolları vardır. eczanelerde satılan burun spreyleri bu durumu ortadan kaldıra bilirsiniz. Ancak bu spreyler  belli süre sonra bağımlılık yapmaktadır. Bunu yerine duş alabilirsiniz yada bir kabın içine sıcak suyu koyun ardından nane mentollü vazelin koyarak erimesini sağlayın sonrasında ise bir havlu yardımıyla kafanızı örterek kabın içindeki buharlı mentolü 10 dakikalık bir süreyle çekin bu yöntem burun deliğinizi açarak rahat nefes almanızı sağlayacaktır.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Her yıl kış aylarında en az 2 defa burnum tıkanır. Ayrıca yarım çay kaşığı tuzu burnunuza damlatarak burun tıkanıklığını hafifletebilirsiniz.