Yaşam

Balık Yedikten Sonra Neden Üstüne Helva Yenir

Balık Yedikten Sonra Neden Üstüne Helva Yenir

Balık yedikten sonra üstüne neden helva yeriz ancak bir çoğumuz neden yediğimizi bilmeyiz. Yiyenlere sorduğumuzda “balık öldüğünü anlasın diye” “balığın üşümemesi için” gibi bazı espriler ortaya çıkmaktadır. Ancak işin aslı öyle değildir.

Balık Yedikten Sonra Neden Üstüne Helva Yenir

Balıktaki yağ oranı ile en yüksek besin sınıfına girmektedir. Bu yağ yararlı da olsa mide açısından sakıncalıdır. Balığı tükettikten hemen sonra mide bulantısı, midede şişkinlik, baş dönmesi gibi bazı rahatsızlıklarla karşılaşabiliriz. Balığın içerdiği fosfor ve karbonhidrat kan şekerini oldukça düşürmektedir. Bu yüzden mideyi rahatlatmak için balığın üstüne helva yeriz. Helvadan kastımız ise şekerli olması yani şekerli tatlılarda yenilebilir. Genel olarak helvanın tercih edilmesi ise içerdiği un ve şekerdir. Helvada ki un midedeki fosforu düzenleyerek asit dengeler. Tabi ki süt ve süt ürünlerinden yapılan tatlıları tercih etmeyiniz. Üzerine dökülen şerbetli tatlıları ise tüketmeyiniz çünkü içinde ki şeker oranı yüksek olduğundan mideye rahatsızlık verir. Bu yüzden şeker ve un olarak en dengeli tatlı türü helva dır.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.