Yaşam

Ağız Kuruluğu İle İlgili 4 Nedeni Açıklıyoruz

agiz-kurulugu

Ağız Kuruluğuna Sebep Olan 4 Neden

Ağız kuruluğu basite alınmamalı çünkü ağız kuruduğu zaman bakteriler daha hızlı yayılır ve buda dişlerin çürümesine ve farklı hastalıklara yol açabilir. Peki ağız kuruluğu sorunuyla nasıl baş edilir.

agiz-kurulugu-sorunu-cözümü

1) Susuz Kalmak

Vücudumuzdaki sıvının azalmasıyla tükürüğün kalitesiz ve boğazın kurumasına sebep olmaktadır. Yeteri kadar su içmezseniz ağızda kuruluk yapabilir. Bu nedenle bol bol sıvı tüketerek bu sorunu çözebilirsiniz.

2) İlaç Kullanmak

Bir çok ilaçta yan etki olarak ağız kuruluğu da yer alıyor. Bu ilaçlar arasında tansiyon, mide ve psikoloji ilaçları da yer alıyor.

3) Yaşlılık

Yaşın ilerlemesi sonucu tükürük bezinin kalitesinde düşüş olmaktadır. Bu nedenle tükürük salgılanmasında yavaşlama oluyor.

4) Nefes Problemi

Nefes alıp vermede en büyük etken sinüsler ve nazal septumda yaşanan problemlerdir. Bu tür sağlık sorunlarında ağızdan nefes alma olayı başlamakta ve ağız kuruluğuna neden olmaktadır.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.