Tüketici Köşesi

Ucuz Ürünler Sizi de Yanıltmasın Aman Dikkat!

Ucuz Ürünler Alırken Sağlığınızdan Olmayın!

Ucuz ürünler uygun fiyat garantisi ile ismi belli olmayan uydurulmuş markalar veya çakma isimlerin olmasına rağmen ucuz diye dahada ilgi gösteriliyor. Ancak ne yazık ki aldığımız bu ürünler sağlığımıza zarar vermesiyle birlikte daha kullanmadan bozulup maddi zarara yol açıyor. Bu yazımda konunun detayına inerek sizlere aktarmaya çalışacağım.

Ucuz ürünler ile pahalı ürünler arasında ki fark nedir?

Biz size ucuz ürün almayın pahalı ürün alın diye bir şey söylemiyoruz. Buradaki ince detayı iyi anlamanız lazım. Bizim size anlatmak istediğimiz markası belli olmayan ürünlerden uzak durun fiyatı uygun diye almayın bu sizin sağlığınız içinde maddiyat içinde önemli olduğunu söylüyoruz. Beğendiğiniz bir ürünün fiyatı her yerde aynıdır diye bir kural yoktur. Mesela size tanınmış markadan bir telefon lazım. Pazar araştırması yapıyorsunuz İnternet veya mağazalardan bakıyorsunuz neresi uygun diye. Aşağıdaki örnekte açıklanmıştır.

 

ürünlerin fiyat değerlendirmesi

Yukarıda da gördüğünüz gibi markalı ürün dördüncü mağazada ürün fiyatı 950 TL ve tüm haklarınız verilmiş sizin için uygun olanda budur. Diğer markası belli olmayan ürün ise 550 TL ve tüm haklarınız verilmemiş ve müşterileri memnun değil. Yani bu ürün sizin için uygun değildir. Ürün markalı bile olsa araştırın, kullanıcı yorumlarını okuyun öyle karar verin. Yoksa son pişmanlık fayda etmiyor.

Fiyatı uygun diye aldılar ve sağlığından oldular!

Geçenlerde bir arkadaşım Türkiye’nin tanınan alış veriş sitesinden kışlık bot bakmaya karar verdi. Bu sitede bot bakarken markası belli değil ama malın sahibi öyle bir övmüş ki inanmamak elde değil fiyatı da uygun. Ürüne hiç ismini duymadığımız ilgi çekici marka koyunca ürün alıcısına hazır hale getiriliyor.

Malın sahibi kışlık botla ilgili: bot su geçirmez, soğuk geçirmez, karda ve buzda kaymaz, açılma olmaz gibi açıklamalarda bulunmuş. Arkadaşım ürünü alıyor ve kargo ücretini ödüyor. Ürün üçüncü günün sonunda serçe parmağını yara yapıyor. İkinci haftanın sonunda botun kenarları yapışkanlı olduğu için hafif açılma oluyor. Ardından hafif yağmur yağıyor suyu içine çekmesi bir yana yoldan akan yağmur suyu botun kenarlarından anında içeri giriyor. Sonrasında ise kar yağıyor, soğuk geçiriyor ve kayıyor. Ayakkabın fiyatı 71 TL ve yaşanılan sorunlar ise 2 ay içinde gerçekleşiyor.

Ethem Akgün adında bir arkadaşımız ise fiyatı uygun diye powerbank almış bu  olay haberlerde de yer aldı. Ethem Akgün powerbank‘gi şarj etmek için prize takmasıyla 5 saniye içinde bir patlama meydana geliyor. Parçalara ayrılan powerbank şarja takan Ethem Akgün’ün önce kalbine isabet ediyor sonra ise anlına isabet ediyor. Bu patlamayı duyan Ethem Akgün‘ün ailesi apar topar en yakın hastaneye kaldırılıyor. Burada 3 gün yoğun bakımına alınan Ethem Akgün’kalbinden parça ameliyat ile çıkarılıyor.

Ethem Akgün açıklamasında : Ürünü ucuz diye aldığını ve patlayan ürünün vücudunda yaralar oluşturduğunu bildirdi. Ben bu durumla ilk defa karşılaşıyorum ve kimden şikayetçi olacağımı bilmiyorum şeklinde açılamada bulundu.

Ürün seçimi nasıl yapılmalı?

  • Ürünü alırken iadesi var mı? Eğer varsa kaç gün içinde iadesi kabul ediliyor?
  • Garantisi var mı ve süresi ne kadar?
  • Güvenilir mi? Tanılan bir ürün mü?
  • Kullanan kişilerin yorumlarını okudun mu?
  • Eğer ürünü İnternet üzerinden alıyorsanız. Cayma hakkı, sorgusuz sualsiz iade, güvenli alış veriş gibi hizmetleri sunuyor mu?
  • Ürün tanılan bir marka ama ürünü başka bir yerde araştırdınız mı? 
  • Ürün ile ilgili fiyat karşılaştırması yaptınız mı?

Burada size konuyla ilgili detayları aktardık umarım bu yazımız size fayda sağlar.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Benim kendi kişisel tercihim iyi bir para verip uzun yıllar kullanmak bu şekilde en mantıklısı Bir kere uzak doğudan aldım. Bir daha dedim tövbe giyinmedim bile alakasız bir ürün geldi Ayakkabı bot bunlar sağlıkla alakalı ucuz etin yahnisi olmuş geçmiş olsun arkadaşınıza …. Bilgiler için teşekkürler 🙂

    • Rica ederim bu aralar bu ürünler ile sık sık karşılaşıyoruz ucuz diye alıyoruz ama sonu hüsranla sonuçlanıyor değerli yorumun için teşekkürler 🙂