Teknoloji

Tübitak’ın Kabul Etmediği 4 Türk Öğrenci Ve Projeleri!

Tübitak'ın Kabul Etmediği projeler

Tübitak’ın Kabul Etmediği 4 Türk Öğrenci Ve Projeleri!

Tübitak’ın kabul etmediği projeler gün geçtikçe artıyor. 4 Türk öğrenci yaptığı projeler ile Amerika başta olmak üzere bir çok ülkenin ilgisini çekmeyi başardı. Ancak Tübitak 4 Türk öğrencinin projelerini reddetti.

1) İlayda Şamilgil

İlayda Şamilgil, projesinde sıvıların içerisinde bulunan su miktarını mıknatıs ile tespit edecek bir sistem geliştirdi. Bu yaptığı sistemi duyurmak ve destek almak için Tübitak‘a başvurdu. Ancak hiç bir ödül alamadan reddediliyor. İlayda Şamilgil Tübitak tarafından reddedilmesine rağmen mücadeleyi elden bırakmıyor ve projesi ile Polonya‘daki Nobel Fizik Ödülünde ilk adım adlı yarışmaya katılarak  yarışmadan birincilikle çıkmayı başarıyor. Tabi bu başarısı karşılıksız kalmıyor Amerika‘nın önde gelen kurumlarından Nasa‘nın teknoloji şefi profesör Peck‘in ilgisini çekiyor ve birlikte çalışması için onu Nasa’ya davet ediyor. Şimdi ise dünyada en çok ilgi duyulan projeler arasında yerini alıyor.

2) Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe

Tubitak‘ın reddettiği projelerden biride Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe‘in yaptığı projeydi. Benimde dikkatimi çeken bu projede şeker hastaları için özel yara bandı geliştirdiler. Şeker hastaları olan veya bu konuyu araştıran iyi bilir şeker hastası olan bir bireyde vücuttaki yaralar hemen iyileşmez. İşte burada bu iki arkadaşımız devreye girerek bu soruna çözüm buluyor. Bu bant yaranın üzerini konulduğunda yarada çabuk iyileşme sağlıyor. Bunu başaran iki arkadaş hemen Tübitak’a başvuru yapıyor ancak reddediliyor. Buna rağmen vazgeçmeyen iki arkadaş ABD‘de bulunan genius olimpiyatlarına katılıyor. Gurur kaynağımız olan bu iki genç buradan birincilikle ayrılıyor. Ayrıca New York State University Oswego‘dan 10.000 dolarlık burs vereceklerini ve tüm eğitim masraflarının karışılacağını bildirdi.

3) Tuna Ilgın Kozak 

Madencileri yakından ilgilendiren bu projede Tuna Ilgın Kozak adlı arkadaşımız maden işçilerinin bir kaza durumunu anlık olarak yerlerini tespit edebileceği, konumlarının kayıt altına alabileceği bir sistem geliştiriyor. Bu projeye destek vermesi için Tübitak’a başvuru yapıyor yapmasına ama Tübitak projeyi kabul etmiyor. Tuna mücadelesinde ödün vermiyor İzmir 5. DOESEV ve İstanbul 25. MEF yarışmasına başvuruda bulunuyor. Tabi ki 2 yarışmada da birincilikle ayrılıyor.

4) Kaan Alper

Arkadaşımızın projesi taşınabilir GPS‘li uydudur. Bu uydunun özelliklerine gelecek olursak GSM ve GPS modüllleri, sıcaklık sensörü ve yükseklik sensörü gibi özellikler bulunuyor. Peki ne işe yarıyor? hemen açıklayayım bu sistem kurulduğu alanda 1 km’lik bir alan içerisinde size ait GSM hattınızı kurabiliyorsunuz. Sistemin üzerinde takılı olan kamera sayesinde yükseldiği yerden ve mobil cihazlar üzerinden görüntü almak ta mümkün! ayrıca üzerinde bulunan SD karta anlık olarak kaydetmektedir. Projenin sahibi Kaan Alper destek için Tübitak’a başvuruda bulunuyor ve reddedilerek Tübitak’ın kabul etmediği projeler arasında yerini alıyor. Buna rağmen yılmayan arkadaşımız 5. DOESEV yarışmasına katılarak Türkiye birincisi oluyor. Ardından Los Angeles‘ta düzenlenen İntel ISEF 2017 etkinliğine gitmeyi hak kazanıyor.

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • İnanmak istemiyorum. Ama zorundayım. Değer harcamakta sınır tanınmıyor. Pırıl pırıl gençler. Acaba kabul edecek ya da reddedecek kadar bilgileri var mı diye sorarız biz de. Ama bizde hak aranmaz,, ancak harcanır. Yazıklar olsun. Gerçekten çok üzüldüm. Bir uygulamamız da doğru olsun ya…
    Bilgiler için çok teşekkürler. Sevgilerimle. Bu tür yayınlarda yorum görmemek de işin, diğer acı taraflarından biri :((

    • Ece ablacım çok zor durum ama ne yazık ki gerçek gençlerin önü böyle kapatılsa da onlar hiç bir zaman yılmayacak ilerlemeye devam edeceklerdir.

    • Bende başta inanmamıştım ama malesef gerçek ece abla. Gerçekten tübitak’ın buradaki görevi nedir halen anlam veremiyorum bu durumlar yaşandıkça türkiye deki geçn bilim adamları tübitak’a gitmeden avrupa da şansını deneyeceklerdir.

  • Bir kapı kapanır, diğeri açılır. Ama kabul edilmemesi ilginç tabi ki…