Teknoloji

Sosyal Medya Uygulamaları Sizi Ele Geçirmesin Dikkat!

Sosyal Medya Uygulamalarının Bağımlısı Olmayın 

Sosyal medya telefon kullanımını son dönemlerde bağımlılık yapmasıyla bir çok yararlı aktivitelerden de uzaklaşmamızı sağlıyor. Çağımızın yeni teknolojisi olan akıllı telefonlar ve yeni çıkan uygulamalarıyla kendimizi kaptırmış durumdayız. Peki bu durumdan nasıl kurtuluruz?

Sosyal Medya Uygulamalarına Dikkat!

Bildirimleri Kapatın

Öncelikle tüm sosyal medya bildirimlerinizi kapatın. Biri mesaj mı attı yada resminizi mi beğendi. Bu durumu haftada 1 defaya ayarlayarak kontrol edebilirsiniz. Hemen hemen bütün uygulamaların bu özellikleri bulunuyor.

Dikkatinizi Çeken Uygulamalardan Kurtulun 

Bildirimleri kapattınız gereken ayarlamaları yaptınız ama aklınız halen sosyal medya uygulamalarında ise o zaman aklınızı meşgul eden uygulamaları kaldırın.

Uçuş Moduna Geçin

Bu durum bir çok özelliği de kapatacak ama uzaklaşmamız için bu şart ardından belli aralıklarla kontrol edebilirsiniz.

Peki Bunları Yaptım Ama Şimdi Ne Yapmalıyım?

İşte en güzel noktaya değindiğiniz merak etmeyin bununda çaresi var. Yalnız olmadığınızı bilin

 • Arkadaşlarınızla sevdiğiniz bir filme veya tiyatroya gidin.
 • Spor yapın
 • Müzik dinleyin
 • Kitap okuyun
 • Satranç oynayın
 • Resim yapın
 • Eğer müzikle ilgileniyorsanız sevdiğiniz bir  enstrumentalin kursuna gidebilirsiniz.
 • Boş zamanlarınızda arkadaşlarınızla bir kafe de buluşarak veya evinize davet ederek onlarla anılarınızı sorunlarınızı paylaşın . Bu size çok iyi gelecektir.
 • Tatile çıkın
 • Aklınızda yaratıcı bir fikir varsa ona yoğunlaşın

Unutmayın!

Sizi ele geçiren günümüzün teknolojisi akıllı telefonlardan ve uygulamalardan uzak durunuz neden mi? Çünkü sizi arkadaşlarınızdan, sosyal aktivitelernizden, ailenizden, kendinizden ve en kötüsü hayatınızdan zaman çalıyor. Düşünün sosyal medya yokken nasıldı varken nasıl ve ne kadar bağımlısı olduğumuzu görüyorsunuz. Eğer ailenizi seviyorsanız, arkadaşlarınızı seviyorsanız ve hayatı yaşamak istiyorsanız bunu başkası için değil kendiniz için yapın ve kendinize bir şans tanıyın. Vakitlerinizi sosyal medyaya değil kendiniz için harcayın. Bu yöntemleri 3 hafta kadar uygularsanız emin olun hayatın ne kadar güzel olduğunu anlayacaksınız. Faydalı olması dileği ile

 

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

 • Sosyal medya global hale geldi bir bağımlılık olduk gerçekten. Arkadaşlar vakit geçirirken bile sosyal medya kullanılıyor.