Teknoloji

Mobil İçin En Güvenli 5 Şifreleme Uygulaması

Mobil İçin En Güvenli 5 Şifreleme Uygulaması

Mobil cihazlarda mesaj göndermek veya almak güvenlik açısından eskisinden daha risklidir. Anneniz, babanız, kardeşiniz ve mobil cihazınıza giren kötü niyetli virüsler mesajınıza erişebilmektedirler. Mesajlarınızın okunmasını istemiyorsanız güvenli bir şekilde mesajlaşmak istiyorsanız işte mesajı gönderen ve alanın görebilmesini sağlayan en güvenli 5 uygulamayı sizler için derledik.

1) Telegram

telegram uygulaması

Hatırlarsanız 13 Kasım’da Paris’te bir terör saldırısı gerçekleştirilmişti. İşte bu teröristlerin Telegram kullanarak organize ettikleri bildirilmektedir. Telegram 2 kısım da güvenli şifreleme özelliğini desteklemektedir. Bunlardan biri bulut sohbetleri için sunucu ve kullanıcı şifrelemesi ikincisi ise kullanıcıdan kullanıcıya şifreleme.

2) Apple İMessages

messages apple uygulaması

Apple şirketinin mesaj şifreleme ve güvenlik konusunda büyük bir üne sahiptir. Amerikan Uyuşturucu ve Mücadele Dairesi iç yazışmada Apple cihazı arasındaki İMessages‘ın içine girmenin imkansız olduğunu bildirdi. 2011 yılında Apple mesaj paylaşım sistemi İMessages uçtan uca mesaj gönderme özelliğine sahiptir.

3) Signal

singal mobil mesajlaşma uygulaması

Singal yazılımı ücretsiz ve herkese açık bir kaynaktır. Apple’a ait mobil işletim sitemi İOS ve Android için şifreli telefon görüşmesi ve mesajlaşma sunuyor. Open Whispers Systems, Signal Protocol’ü WhatsApp’a enterge etmek için WhatsApp’a ortaklığa gitti. Gerçek Zamanlı Aktarma İletişim Protokolü olan ZRTP canlı telefon görüşmesi anlamına gelen araya giren adam saldırılarına Man-in-the-middle-attack-MiTM karşı savunmasının güçlü olduğu bildiriliyor.

4) WhatsApp

WhatsApp mobil mesajlaşma

WhatsApp uçtan uca mesajlaşma özelliğini getirerek tüm kullanıcılarına müjdeli haberi verdi.  WhatsApp’in şifreleme sistemi, AES256 şifreleme standardının yanı sıra mesajın orijinalliğini garantileyen şifrelenmiş mesaj doğrulama kodu HMAC’a da sahip.

5) Silent

Mobil İçin En Güvenli 5 Şifreleme Uygulaması

Şifrelenmiş iletişim teknolojileri konusunda Silent Circle şirketi hem yazılım hemde donanım konusunda dikkat çekmektedirler. Aynı zamanda bu şirket Blackphone ile dünyanın özel tasarımlı ilk akıllı telefonunu ürettiğini belirtiyor. Silent, denkler arası şifreleme P2P ve IP üzerinden ses gönderisi Voice over IP- VOIP  için ZRTP’yi kullanmaktadır.

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

1 Yorum