Teknoloji Tüketici Köşesi

Lenovo Kullanıcı Yorumları Okumadım Hata Yaptım!

Lenovo Kullanıcı Yorumları ve Şikayetleri Okumadan Aldım Hata Yaptım!

Lenovo kullanıcı yorumları ve şikayetleri okumadan alarak hata yaptım. Lenovo dedim IBM’in yan kuruluşudur sağlamdır düşüncesiyle 2013 yılında Lenovo Z510 modelini Vatan bilgisayar’dan satın aldım. Ama hayatımın yanlışı olacağını nereden bile bilirdim ki….

Lenovo kullanıcı yorumları

Aldığım bilgisayarda office programları, olursa kafa dağıtmak için ara sıra oyun ve kişisel verilerimi depolamak için kullanacaktım.  Lenovo Z510 modelini 3 ay kullandıktan sonra işletim sisteminde kaynaklanan bazı hatalardan dolayı format atmak istedim. Ancak Vatan bilgisayar bana format cd’sini Lenovo müşteri hizmetleri’nden talep edebilirsiniz dedi. Bunun üzerine Lenovo müşteri hizmetlerini aradım. Telefonda görüştüğüm müşteri temsilcisine yaşadığım sorunları ilettim. Müşteri temsilcisi bana bilgisayarın sol tarafında bir recovery tuşu bulunduğunu ve buna basarak format işlemini başlatabileceğini bildirdi. Müşteri temsilcisinin söylediklerini uyguladım ancak her şey sıfırlanmış ama eskiden sildiğim belgeler aynen çöp kutusunda bekliyor. Yani sistem geri yükleme tarzında olmuş. Belli bir süre kullandıktan sonra bu sefer format cd’sini talep etmek için  aradım ancak farklı bahanelerle beni 1 ay boyunca oyaladılar ve ardından bana 1 ay sonra Amerika’dan 3 tane format cd’si gönderdiler. Bu cd’ler çok farklıydı ve kurulumu da çok zordu. Bildiğiniz format cd’leri gibi değildi. Bunun için tekrar Lenovo müşteri temsilcisini arayarak bu konuda yardımcı olmalarını istedim. Gerekli yardımı sağladılar ve çok karışık işlemler sonucunda bu format tam 3 saat sürdü. Neyse ki bu tam format’ın yerini almıştı.

Garantinin Bitmesine 7 Ay Kalmıştı Ancak…..

Garantinin bitmesine 7 ay kala Youtube‘den video izleyince,  videoda donma ve rahatsız edici sesler geliyordu. Bu durum ara sıra oluyordu. Belli süre sonra can alıcı bir hal almaya başlayınca artık bir teknik servise gitmesi gerektiğini anlamıştım. Sonrasında Lenovo müşteri temsilcisini arayarak bilgisayarda yaşadığım sorunları ilettim. Ardından bir arıza kaydı oluşturarak benden teknik servise yollamamı söyledi. Garanti belgesi ile en yakın bir Vatan bilgisayara giderek sıkıntılarımı oraya da bildirerek teknik servise verdim. 1 ay sonra Lenovo Z510 model bilgisayarınız teknik servisten çıkmıştır alabilirsiniz şeklinde mesaj geldi. Bilgisayarı gittim aldım eve geldim açtım format atılmamış ve sadece ana kartı değiştirdiklerini söylediler. Bende müşteri temsilcini tekrar arayarak bu durumu bildirdim. Ancak tekrar arıza kaydı oluşturup ürünü tekrar gönderin dediler. Ben sinirlenerek çocuk oyuncağımı bu benim işlerim aksıyor sizin yüzünüzden dedim. Buradan şunu özellikle belirtmek isterim artık. Lenovo müşteri hizmetlerinde çalışan bütün personellerin isimlerini ezberlemiştim. Yani 100’e yakın arama yaptım siz düşünün nasıl bir müşteri hizmetleri olduğunu.

Hakkım Olan Lisans Anahtarını Lenovo Vermedi.

Ardından belli bir süre kullandıktan sonra garantinin bitmesi 2 ayı bulmuştu. Bilgisayarımda ki Windows etkinleştirilmediği için güncelleştirmeler yapmıyor ve bunun için lisans anahtarı gerekti. Lenovo müşteri temsilcisini aradım bu bilgisayar ile aldığım lisans anahtarını talep ettim. Ancak bunu Microsoft‘an talep edeceksiniz denildi. Bende Microsoft müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu bildirdim. Microsoft bana siz ürünü satın alırken lisans anahtarı ile birlikte alıyorsunuz yani Lenovo’nun size lisans anahtarını vermesi lazım denildi. Tabi ki Microsoft bu konuda haklıydı. Ben tekrar Lenovo müşteri temsilcisini arayarak durumu ilettim. Lenovo yine Microsoft’tan almanız gerek diyor. Yani ben şunun farkına vardım. Bios‘ta gömülü olan lisans anahtarını, Lenovo’nun teknik servisi tarafından ana kartı değiştirilerek bunu ortadan kaldırmıştı. Ellerinde bununla ilgili teknik servis kayıtları bile yok bana da elimizde teknik servis kaydı bulunmamaktadır diye bildiriyorlar.

Lenovo Müşteri Hizmetleri Umursamıyor

Araştırma yaptım. Lenovo kullanıcı yorumları ve şikayetleri okudum. Türkiye de benim gibi Lenovo kulllanıpta çok sorun yaşayanlar olmuş. Gerçekten çok İlgisiz olduklarını bir kez daha anlamış oldum. Bu konu ile ilgili Lenovo müşteri hizmetlerini arayarak sizi tüketici mahkemesine ve gerekli birimlere şikayetlerimi ileteceğimi söylüyorum. Lenovo temsilcisi istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz diyor. Umursamazlık üst seviyede almış başını gidiyor. Burada artık Lenovo ile tartışacak hal kalmadı bende ve Microsoft’u arayarak lisans anahtarı satın alıp ve ardından Windows‘u etkinleştirerek sistemi güncelledim.

Sonuç olarak…

Sonuç olarak Lenovo bilgisayarımın sorunlarını bildirdiğime rağmen sorunları çözmemiş ve hakkım olan lisans anahtarını vermeyerek beni maddi zarara uğratmıştır. Şuana kadar yaptığım en büyük hata Lenovo’yu almak oldu. Bundan sonra alacağım bilgisayarın önce müşteri temsilcine sonra ise kullanıcı yorumlarına bakara alacağım. Faydası olması dileği ile……

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Geçmis olsun. Binbir hevesle aldigimiz elektronik aletlerde böyle sorunlar olmasi çok kötü.

    • Bu yazımdan sonra Lenovo benimle iletişime geçti. Bununla ilgili yardımcı olacaklarını belirttiler onlarda okumuşlar ancak ben istemedim. Çünkü garantisi bitti ve hiç bir desteklerini görmedim. Tekrar gönderip 1 ay bekletilmesi baya işlerimin aksayacağı anlamına gelir. Yorumunuz için teşekkür ederim derya hanım.