Kültür

Tarihin En Korkunç 8 İşkence Yöntemi

Tarihin En Korkunç 8 İşkence Yöntemi

İşkence yöntemleri tarih boyunca insanoğlu tarafından çeşitli yöntemlerle geliştirilerek korkutucu bir hal almıştır. Sizin için derlediğimiz tarihte yapılan en korkunç 8 işkence yöntemini hazırladık.

tarihte yapılan işkenceler

 

1) Pirinç Boğa İşkencesi

Pirinç Boğa İşkencesi

Sicilya Boğası olarak ta bilinen bu yöntem, Antik Yunan döneminde keşfedilmiştir. Bu işkence aleti pirinç madeninden yapılmaktaydı. İşkence edilecek kişi boğanın içerisine yerleştirilir ardından altından ateş yakmak sureti ile işkence başlardı. Yavaş yavaş ısınan kızgınlaşma ya başlayan boğanın içerisinden çığlıklar ve haykırışlar duyulurdu. Boğanın özel dizaynı sayesinde kurbanın çığlık ve haykırışları çok daha fazla duyulabilmekteydi.

2) Kafes İşkencesi

 

Kafes işkencesi kafes işkencesi 2 kafes işkencesi 3

Orta çağın en çok tercih edilen işkence yöntemlerinden biridir. Bu alet ortalama bir insanın zar zor sığabildiği hatta çoğu zaman zorla sığdırıldığı bir kafes şeklinde tasarlanmış. Kurban içerisine yerleştiriliyor ve yüksek bir yere asılıyor. Genellikle kargalar kafesteki kurbanı yeyip bitirene kadar da aşağı indirilmiyor.

3) Kazığa Oturtma İşkencesi

kazığa oturtma 1 kazık işkencesi 3 Kazıklı voyvoda

Kazıklı Voyvoda olarak tanıdığımız Voyvoda III. Vlad Tepeş (Kont Drakula)’nın kullandığı bir işkence yöntemidir. Kurban ucu sivri bir kazığın üstüne oturtulur ve kazık yavaş yavaş yükseltilirdi. Haliyle kazık yukarı çıktıkça kurban kendi ağırlığı ile kazığa geçmiş oluyordu. Bu işkencede özellikle kurbanın hayati organlarına zarar verecek şekilde kazığa oturtma işlemi uygulanıyordu. Böylece kurban yavaş ve acılı bir şekilde üçüncü günün sonunda can veriyordu.

4) Küvet İşkencesi

küvet işkencesi

Tarih boyunca küvete oturtma deyiminden bu işkence de ise suçlu bulunan kişi sadece kafası dışarıda olacak şekilde tahta küvetin içine oturtulur. Ardından bütün bedeni bal ve süt karışımlı bir şerbet ile kaplanırdı. Bu sayede etrafta ne kadar sinek veya böcek varsa kurbanın vücuduna gelirdi. Ayrıca kurban düzenli olarak beslenip pisliğinin içerisinde öylece bırakılırdı. Bir kaç gün içerisinde sinekler, kurtlar, böcekler derken kurban canlı canlı çürümeye başlardı.

5) Testereli İşkence 

testere işkencesi

Bu yöntemde kurban bacakları açık şekilde baş aşağı asılıyor ve kendi kanının aşağı akması sağlanıyordu. Ancak hemen ölmesine izin verilmiyordu ve sürekli ayık tutmaya özen gösteriliyordu. Çeşitli yerlerinden kesikler yapılarak ızdırap katlanan kurban sonunda testere ile ortadan ikiye bölünerek acısına son veriliyor.

6) Sıçan İşkencesi

fare işkencesi

Bir insanı dev boyutlu sıçanlar ile aynı odaya kapatmak bile bir işkence iken anlaşılan o ki orta çağ insanına buda yetmemiş, bu işkence türü iki farklı şekilde yapılmaktadır. birinci işkencede kurban bir kazığa bağlanır ve içerisine lağım fareleri dediğimiz aç fareler bırakılırdı. Bunlar kurbanın genelde muhterik yerlerinden kemirmeye başlar acı ve ızdırap dolu bir ölüm yaşatırdı.

Sıçan İşkencesi 2. yöntem

İkinci işkencede ise alt kısmı açık bir kafes kayışlarla kurbanın karın bölgesine yerleştirilir ve içerisine büyük sıçanlar konulurdu. Bunun yanında üsten ateş yakılır ve sıçanın korkması sağlanırdı. Ateşten korkup kaçmak isteyen sıçanlarsa kurbanın karın bölgesinden içeriye doğru kemirmeye başlarlar. karın bölgesine giren fareler sürekli kemirmeye devam ettikleri için kurban acılı bir şekilde yavaş yavaş can verirdi.

7) Boyun İşkencesi

boyun işkencesi boyun işkencesi 2

Kurbanın ne kadar dayanabileceğini ölmeden ne kadar  yaşayabileceğini görmeye yönelik bir dayanıklılık testi. Tahtadan veya metalden yapılmış olan bu alet, kurbanın boynuna takılıyor. Bir anda batıp öldürmüyor ama kurbanın su içmesi, yatması, kafasını hareket ettirmesini engelliyor. Kurbanların bir kısmı susuzluktan diğer kısmı ise uykusuzluktan ölüyor.

8) Kurşun Püskürtme İşkencesi

kurşun püskürtme işkencesi kurşun püskürtme işkencesi 2

Çok basit ancak etkili bir işkence aletidir. İçine doldurulan erimiş kurşun, kızgın yağ veya kaynar su kurbanın mide ve gözler başta olmak üzere en çok acı çekecek bölgelerine acımadan püskürtülüyordu. Bazen erimiş gümüşünde kullanıldığı bu yöntem acı ve ızdırap verici bir ölümle sonlanıyor.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.