Kültür

Tarihte Yapılan ve Günümüzde Kullanılan En Önemli 6 İcat

Tarih Boyunca Hayatımızı Kolaylaştıran 6 Buluş!

Tarih boyunca ve günümüzde de halen kullandığımız bu buluşlar hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Şimdi sizlere bu buluşların 6 tanesini aktaracağız.

Tarih'te yazı

Yazı (M.Ö. 3500) 

Bir çok tarih kitaplarında da anlatıldığı gibi yazı Sümerler tarafından bulunduğu biliniyor fakat Mısır Uygarlığı tarafından bulunduğu da söylenilir bu durumda iki farklı uygarlığın aynı zamanda bulduğuna işaret edilir. Bulunduğu günden bugüne kadar gelen en önemli buluşlardan olan yazı bilgi adına atılmış en önemli adımlardandır.


Tarihte mikroskop

Mikroskop (16. yy)

Lensler ve büyüteçler Antik Yunan uygarlığı tarafından bilinir. Ancak onlar bu lensleri icat etmeyi değil, kenarlarındaki kristallerinin etkilerini biliyorlar Mikroskop’un tarihi 1590‘lı yıllarda iki  gözlük imalatçısı Zaccharis Janssen ve oğlu Hans ile birlikte bir tüpün içine lensleri dizerler ve ardından bir cisme baktıklarında lenslerin o cismi 10 kat yakına getirdiğini fark eder ardından 1700‘ lü yıllarda Anton van Leeuwenhoek  270 kat büyüyen bir Mikroskop yaparak gelişmesine katkıda bulunmuştur.


 

Tarihte elektrik

Elektirik (1832)

Elektrik, elektron akışıyla enerjinin transfer edilmesiyle oluşur. Elektrik Antik Yunanlar tarafından kürklere amper sürülerek statik elektrik elde etmişlerdir. Amperi sürdüklerinde gözle görülen elektrik akımı ortaya çıkıyor. Elektrik denilince akla Edison gelmesi ise başarılı bir halkla ilişkilerdi olmasından kaynaklanıyor. Buluşta bir çok bilim adamının katkısı bulunmakta elektrikli sandalyeyi de Edison buldu. Elektriği ilk kez elde edebilenler ise Michael Faraday ve Joseph Henry‘dir.


 

tarihte telefon

Telefon (1876) 

Alexander Graham Bell , telefonu icat etmişti. Bell ve elektrik mühendisi olan Thomas Watson bir gönderici ve bir alıcıdan oluşan bir düzenek yaptılar. Alıcı sesi belli bir elektrik akımına dönüştürüyor ve bu akım ahizeye taşınıyordu. İlk telefon görüşmesini yapan Alexander Graham Bell‘dir.


 

Tarihte bilgisayar

Bilgisayar(1936)

Bilgisayarı kim buldu diye sorarsanız tek bir yanıt almanız zor çünkü sınırsız birçok sayıda kişi katkıda bulunmuştur. Bütün bu bilgisayar parçaları ayrı ayrı bir icat olarak nitelendirilmeli ancak ilk programlanabilir bilgisayar, Konrad Zuse tarafından üretilen Z1 modelidir. Bu makinenin tarihini ise bilgisayarlar için kullanmamız ne kadar doğru bilinemez ama ilk örnek ise Z1 modelidir.


 

tarihte telgraf

Telgraf (1837)

William Cooke ve Charles Wheatstone adlı iki İngiliz 1837 yılında teller üzerinden elektrik göndererek mesajı iletmeyi başardılar. Bunun üzerine ilk telgraf makinesi icadı ortaya çıkmıştır. Elektrik akımının alıcı cihazın kadranındaki iğneyi hareket ettirmesi sonucu ulaştırılacak mesajın ekranda yer almasına katkıda bulunuyordu.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.