Kültür

Stephen Hawking’in Hayatı Kısaca

Stephen Hawking'in Hayatı

Stephen Hawking’in Hayatı

Stephen Hawking’in hayatı size motivasyon kaynağı olacak. Harap bedenden fışkıran bir beyin fırtınası ve fizik, evren, kıyamet ile ilgili çalışmalarıyla ünlü İngiliz bilim adamı Stephen Hawking‘i tanımak ister misiniz? Hadi öyleyse bu başarılı insanın hayatına hep birlikte bir göz atalım.Stephen Hawking'in Hayatı

İngiltere‘de 1942 yılında doğan Hawking, okul yıllarında hareketli ve sağlıklı bir öğrenciydi. Oxford Üniversitesi‘nin Fizik bölümünü birincilikle bitirdi. Hayatının en kötü dönemini ALS Motor Nöron hastalığıyla geçirdi. Omurilik ve beynindeki şuurlu kas hareketlerini düzenleyen sinir hücreleri hasar görmüştü. Konuşma bozukluğu ve yemek yerken yutkunmada sıkıntı yaşıyordu. Hastalığı kötüleşerek ellerine sıçradı ve elleri tutmaz oldu.

Stephen Hawking'in Hayatı

Genç yaştaki Stephen Hawking’in beyin dışında bütün vücudu çalışmıyordu. Büyük sıkıntılar içerisinde olan Hawking, sürekli klasik müzik dinler ve bilim kurgu romanları okurdu. Bu şekilde ailesini ve hocası Scima‘nın yoğun ilgisi ve sevgisiyle hayata tekrar bağlandı. Doktorları ise bu duruma çok şaşırmıştı fakat ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum ve konuşamayan biri haline gelmişti.İletişimini ise bilgisayardaki program yardımıyla kuruyordu. Hawking sağlık durumunun bozuk olmasına rağmen aşık oldu ve evlendi. Eşinin desteği ile önce yüksek lisansını ardından ise doktorasını tamamlayarak profesör oldu. 1978 yılında teorik fizikteki en büyük Albert Einstein ödülüne layık görüldü. 1982 yılında ise artık bir çok bilim dalında ödüller almaya başladı. Bu durum onun çalışma hayatına büyük derecede bağlamıştı. Kraliçe tarafından verilen Britanya İmparatorluğu kumandanı nişanı bu ödüllerden biriydi. Küresel ısınmayı il ortaya atan ise Stephen Hawking‘tir. Buna benzer bir çok teorinin ve verilerin sahibi olan Hawking yaşadığı zorluklar ve sıkıntılar ile acı çekerek zirveye çıkanlara en büyük örneklerden biridir.

Evet, Stephen Hawking’in Hayatı adlı yazının sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Kardeşim bu bay hakkında arastirma yaparken sana ulastim.Bravo valla google da baya bir yer edinmişsin 🙂 Allah arttırsınn