Kültür

Rüyalar Hakkında Bilinmeyen 9 İlginç Bilgi !

Rüyalar Hakkında Bilmediğimiz 9 İlginç Bilgi

Rüyalar hakkında bilmediğimiz bir çok şey vardır. Rüyalar bilim adamlarının ilgisini uyandırmış ve bunlarla ilgili tabirler, ilginç iddialar ortaya atılmıştır. Bu yazımızda sizlere rüyalar hakkında bilmediğimiz 9 ilginç bilgiyi inceleyeceğiz.

1) Önceden bildiğimiz yüzleri görmek

birilerini görmek

Zihnimiz yeni yüzler uydurmaz, rüyalarımızda tanımasak yada hatırlamasak da mutlaka hayatımızda daha önce gördüğümüz gerçek insanların yüzlerini görürüz.

2) Körler de rüya görür.

körlerde rüya görürür

Görme yetisini sonradan kaybeden insanlar rüyalarında imajlar görürler, doğuştan görme özürlü olanlar ise şekiller değil ama ses, koku, dokunuş ve duygu duyularını kapsayan etkili rüyalar görür.

3) Kabus yada negatif rüyalar.

kabus görmek

Negatif duyguların genelde pozitiflerden fazla olduğu rüyalarda en sık karşılaşılan his kaygıdır.

4) Rüyanızda orgazm olabilirsiniz. 

Rüyalar Hakkında Bilinmeyen 9 İlginç Bilgi !

Rüyanız sadece cinsel deneyimlere açık değildir, aynı zamanda gerçeği kadarda güçlü bir orgazm da yaşatabilir. Bilinçli rüya görme aşamasında hissedilenler, gerçek hayatta hissedilenler kadar zevkli ve güçlü olabilir.

5) Önsezili rüyalar görmek

Önsezili rüyalar

Geleceği görme diye adlandırılan önsezi, önceden tahmin ve normal duyularla elde edilmeyecek bir şekilde geleceğe dair bilgilerin elde edilmesini kasteder.

6) Rüya inkorporasyonu 

Rüya inkorporasyonu

Bazen gerçek bir sesi rüyamızın bir parçası sanabiliriz, mesela rüyamızda bir konserde olduğumuzu görürken, o ses radyoda veya televizyondan geliyor olabilir.

7) Rüyalarınızın %90’nını unutursunuz

Rüya unutmak

Rüyanızın, uyandıktan 5 dakika sonra yarısını, 10 dakika sonra %90’nını unutursunuz.

8) Herkes rüyalarını renkli görmez.

renksiz rüya

Herhangi bir görme bozukluğu olmadığı halde, geneli %12’si rüyalarını siyah beyaz, geri kalan ise renkli görüyor. Bugün sadece 25 yaş altı insanların %4.4 siyah beyaz görüyor.

9) Herkes rüya görür.

herkes rüya görür

Kimi ekstrem psikolojik bozuklukları olanlar hariç, her insan rüya görmektedir. Eğer rüya görmediğini iddia edenlerdenseniz, rüyanızın %10’luk kısmını hatırlamıyorsunuz dur.

Rüyalar hakkında bilinmeyen 9 ilginç bilgiyi sizlerle paylaştık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.