Kültür

Osmanlı Tokadı Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Osmanlı Tokadı Nasıl Ortaya Çıkmıştır

Osmanlı tokadı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak gerçek olduğunu bir çok kişi bilmemektedir. Osmanlı tokadı nasıl ortaya çıktı, kim tarafından sunuldu, nasıl kullanılır gibi soruların yanıtını bu yazımızda sizler için derledik.

osmanlı tokatı nasıl ortaya çıktı

Osmanlı tokadı silahsız bir savaş sanatı olarak literatürde yerini almış durumda ancan bu kavramın ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı bilinmiyor. Bir rivayete göre acı kuvveti dillere destan olan Osmanlı beyliğinin kurucusu Osman beyin tartışma sırasında hiddetlenerek attığı bir tokat sonucu tokadı yiyen kişi oracıkta ölmesi üzerine söylenmeye 4 muradbaşladığı iddia edilmektedir. Tarihçi Murat Bardakçı’ya göre ise Osmanlı tokadı sözü 4. Murad’ın 1632‘deki ayak divanında sadrazam hafız Ahmet Paşa‘nın kendisine saldıran iki yeniçeriyi iki tokatla öldürmesinden gelmekte. Ancak kavram olarak ne zaman ortaya çıkmış olursa olsun Osmanlı tokadı Osmanlı ordusunda görevli askerlerin silahsız savunma yada saldırı durumunda her zaman kullandıkları ve geliştirdikleri bir vuruş türü olmuştur. Etkili bir şekilde atıldığında öldürücü bir etkiye sahip olan Osmanlı tokadı çıkardığı ses dolayısı ile oldukça zarar verebiliyor bunun yanında kulağa denk geldiğinde kulak zarını patlatabiliyordu. Elin her iki yanıyla da yapılabilen ve muhatabını sersemleten duruma göre bayıltan yada öldürebilen bu tokat tekniğini özel olarak kullanan bir askeri sınıf yoktu. Bütün askerler arasında bileğine güvenen baba yiğitler bu tekniği kullanırlardı.

osmanlı tokadı nasıl atılır

Osmanlı tokat tekniği tek bir biçimde uygulanmazdı. Duruma, yere, düşmanın zırh yapısına ve dövüşün gidişatına göre uygulanan çeşitli teknikleri mevcuttu. El ve kol açısız omuzdan hız hareketi ile hedeflenen noktaya elle temas yapılır. En çok yüzün her iki yanına ve enseye bilek veya dirsek kırılmadan omuzdan güç alarak büyük bir hızla atılırdı. Ancak asıl Osmanlı tokadı burnu hedef alacak şekilde yüzün tam ortasına avuç içini germeden burun ucuna denk gelecek şekilde atılırdı.

deliler osmanlı ordusu

Bu şekilde kafatasının göz çukurları arasında kalan kısmını kırarak benine saplanır ve ölüme yol açardı. Böyle bir tekniği uygulanmadığı bir durumlarda bile hızlı ve çok sert bir biçimde atıldığı çok kuvvetli bir tokat olduğu için boyun kırılmasına yol açarakta öldürebiliyordu. Ayrıca Osmanlı tokadının çıkardığı ses bile  muhatabını psikoloji olarak çökertmeye yetiyordu. Bu vuruş tekniğini uygulaya bilmek için kuvvetli pazular güçlü omuz ve boyun kasları ile birlikte bu pazuları son derece hızlı bir şekilde kullana bilecek yeteneğinin de geliştirilmiş olması gerekiyordu. Ancak tüm bu teknikler, ağır idmanlar, cirit, güreş, savaş oyunları, kılıç kullanma, yay germe talimleri ile kanlı savaş meydanında pişen Osmanlı askerleri için rahatlıkla uygulanabilecek teknikerdi. Osmanlı ordusunda yer alan her yeni çeri Osmanlı tokanın tekniklerini bilir küçük yaşta yeniçeri ocaklarına alındıklarından itibaren yağlı mermerleri tokatlayarak yapılan idmanlarla kendisini geliştirir. Osmanlı tokadı bir yeniçerinin kılıcından sonra en güvendiği silahıydı. Savaş esnasında sıkça görülen silahın elden düşmesi veya kırılması gibi durumlarda Osmanlı tokadı yeni yeniçeri ocağıçerinin tek silahı haline gelirdi. Ancak Osmanlı tokadı daha çok akıncılar sınıfı içinde yer alan deliler adı verilen efsanevi savaşçılar ile özdeşleştirilmiştir. Deliler at üzerinde veya yaya olarak ordunun en önünde yer alırlar savaş sırasında en önde gidip ellerinde sadece bir kalkanla hatta o bile olmaksızın sadece çıplak bir elle düşmana saldırırlardı. İri yarı ve güçlü 20 ile 25 yaşları arasındaki gözünü budaktan sakınmayan yürekli ve korkusuz gönüllüler arasında seçilen deliler ıslatılmış mermer üzerine çıplak elle tokat atarak talim ederlerdi. Zamanla avuç içleri nasır tutar ve iyice kuvvetli hale gelirdi. Osmanlının savaştığı topraklarda yapılan araştırmalarda bulunan bir çok at ve insan kafatasında tokat izlerinin olduğu gözlenmiştir. Kazılar esnasında kafatası içine veya beyine doğru göçmüş insan iskeletleri hatta metal miğferlerde bile el izlerine rastlanmıştır. Bu izlerde 600 yıl boyunca üç kıta da düşmanı titreten Osmanlı tokadını nedenli bir şiddetli vuruşa sahip olduğunu göstermektedir.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.