Kültür

Öğrenince Şaşıracağınız 13 İlginç Bilgi !

 Hiç Duymadığınız 13 Birbirinden İlginç Bilgi

Okuyunca şaşıracağınız 13 ilginç bilgi

1) Malezya Patlayan Karıncası

Öğrenince Şaşıracağınız 13 İlginç Bilgi !

Başka böcekler ve hayvanlar saldırdığında kendisini bir bomba gibi patlatır. Bu patlamayla karıncanın üstündeki güçlü zehirler düşmanına sıçramış olur. ve düşmanını kısa süre içinde öldürür.

2) Suikastçı Böcek

Öğrenince Şaşıracağınız 13 İlginç Bilgi !

Yukarıda gördüğünüz böcek pusuya yatarak avını tuzağa düşüren suikastçı böcektir. Bu böceğin en güçlü özelliği öldürdüğü diğer böcekleri kendi vücuduna giyerek zırh olarak kullanması ve bu kalkan sayesinde savunmasını iki kat arttırmasıdır.

3) Karıncalar

Öğrenince Şaşıracağınız 13 İlginç Bilgi !

Karıncalar tıpkı insanlar gibi ordular halinde stratejiler yaparak  savaşa hazırlanırlar. Yaptıkları savaş taktikleri arasında güçsüz karıncaların ön saflarda savaşmaya mecbur edilerek piyon olarak kullandıkları görülmüştür. doğada tahminen 7 kat trilyon karınca var. Yani yaşayan her bir insana 1 milyon karınca düşmekte.

4) Bonbon 

Bonibon yapımı

Bonbon gibi dış yüzeyleri parıl parıl parlayan çikolataların yapımında böceklerin kabukları veya kozaları kullanılmaktadır. Bu gıdalar bu yüzden çok parlaktır.

5) Çekirge Proteini Yüksek Besin

Çekirgede proteini yüksek besin

Mideniz bulanmasın çünkü 100 gramlık bir çekirge yemeğinde 100 gramlık bir tavuk yemeğine kıyasla benzer proteinlerinin olması yanı sıra çekirgede daha fazla vitamin ve demir, kalsiyum ve çinko gibi ekstra mineraller bulunmaktadır.

6) Yediğimiz Besinlerde Böcek

Yediğimiz besinlerde böcek

Hepimiz fark etmeden yılda ortalama yarım kilo böcek yiyoruz. Bu böcekler için ne kadar önlem alırsak alalım yediğimiz besinlere sürekli olarak karışmakta.

7) Ahtapot

Ahtapotlar hakkında

Bir ahtapotta 3 kalp 9 beyin bulunur. Ahtapotların kanları mavi renktir. Erkek ahtapotlar çiftleşme esnasında üreme organlarını koparıp dişinin içine yerleştirirler. Üreme açısından üreme açısından görevlerini tamamladıklarında bazı erkekler okyanusun derinliklerine doğru yüzerek kendilerini ölüme terk ederler.

8) Su Aygırı 

Su aygırı teri

Su aygırlarının teri kırmızı rengindedir. Bu ter hem doğal güneş kremi vazifesi görür. Hemde anti bakteriyel olduğu için zararlı bakterileri öldürür.

9) Jaguar

Jaguar

Jaguarlar yağmur ormanlarında bazen kendi istekleri ile uyuşturucu etkisine sahip bitkileri tüketirler. Bu onları halüsinasyon görüp kafayı bulmalarına sebep olduğu gibi avlanma isteklerini de kuvvetlendirebilir.

10) Kuzey Amerika Boz Ayısı

kuzey amerika boz ayısı

Ağırlığı 500 kilogram çıkmasına rağmen saatte 48 kilometre koşabilen Kuzey Amerika boz ayısının çenesi o kadar güçlüdür ki tek bir ısırıkla bir bowling topunu paramparça edebilir.

11) Köpek balıkları

Köpekbalığı hakkında

En agresif köpek balığı türlerinden kaplan kum köpek balıkları daha en büyüğü halindeyken anne rahminde kardeşleriyle ölümüne kavga ederler. Hayatta kalan en son yavru doğma hakkını kazanmış olur. Bu balıklar yaşam süreleri boyunca yaklaşık olarak 3000 adet diş kaybederler. Yapılan araştırmalara göre her yıl 12 insan köpek balıkları tarafından öldürülürken her saat başı ortalama 11.417 köpek balığı insanlar tarafından avlanmaktadır.

12) Mary River Kaplumbağası

Mary nehri kaplumbağası

Bu gördüğünüz canlı ana vatanı Avustralya olan Mary river kaplumbağasıdır ve kafasındaki saç değil yosundur.

13) Bal Porsuğu

Bal porsuğu hakkında

Bal porsukları kobra gibi zehirli yılan türlerini yemeleriyle çita ve leopar yavrularını kaçırmalarıyla ve aç aslanların gözlerinin önünden avlarını çalmalarıyla bilinirler. Bu hayvanlar Guinness rekorlar kitabında dünyanın en korkusuz hayvanı olarak yer alırlar.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum