Kültür

Muhammed Ali’nin Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Muhammed Ali'nin Hayatı

Muhammed Ali’nin Hayatı ve Hakkında Bilinmeyenler

Muhammed Ali’nin hayatı gerçekten ilham alınacak bir yaşam tarzıdır.  Efsanevi boks maçları bizlere çok şey kattı. O bir boksör olarak sadece ringlerde değil hayatının her alanında mücadele etmiş muhteşem bir figürdü.

Muhammed Ali Biyografisi

Muhammed Ali hakkında bilinmeyenler

O dönemi yaşamış büyüklerimizden dinlediğimiz Muhammed Ali’nin hayatı efsane maçları o günleri yaşamamış olanlar için inanılması imkansız bir masal gibidir. Maçlarının olduğu günlerde bütün Türkiye sabaha karşı kalkar henüz çoğu evde televizyon olmadığından sadece onun maçları için o saatte açılan kahvehanelerde toplanarak büyük bir heyecanla izlenir ve zaferleri bütün Türkiye‘yi sevince boğardı.

Muhammed Ali'nin Hayatı

Muhammed Ali’nin Hayatı

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay olan  Muhammed Ali, 17 Ocak 1942‘de Kentucky Louisville‘de dünyaya gelir. 12 yaşındayken boks ile tanıştı. 1954 yılının Ekim ayında babasının hediye ettiği kırmızı bisikleti bir panayırda çalınınca yardım için bir polis memuru ararken,bir çadırda yapılmakta olan boks müsabakasına şahit oldu.Oradaki atmosferden öyle etkilendi ki bisikletini çalanları ve şikayetiyle ilgilenmeyen polis memurunu ringdeki boksör gibi yere sermeye yemin etti. Boksör olamayı kafasına koyan Ali gittiği Kolombiya‘daki ufak bir boks salonunda Joe Martin ile tanıştı. Ali diğer çocukların arasından sıyrıldı ve eyalet çapında 6 ödül kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 18 yaşına geldiğinde şöhreti artık amerikanın sınırlarının dışına çıkıyordu. 1960 Roma olimpiyatları için Amerikayı temsilen olimpiyat takımına seçildi. Ancak kafilenin Roma‘ya uçakla gidileceğini öğrendiğinde uçağa binmemek için uzun süre direnmişti. Antrenörü Joe Martin‘in ısrarlarıyla ikna olan Ali, uçağa ancak bir paraşütle bine bildi. Yolculuk boyunca paraşütü sırtından çıkarmayan Ali, kan ter içinde dualar ederek Roma‘ya gitti. Olimpiyatlarda kazandığı altın madalyasını ülkesine döndükten sonra boynundaki madalya ile girdiği restaurant’da garsonlar kendisinin siyah olduğu için servis yapmayınca sinirlenip garsonu fırlattığı söylenir.

Muhammed Ali'nin Hayatı

Muhammed Ali’nin Hayatı

1964 yılına gelindiğinde gözünü artık Ağır Siklet Dünya şampiyonluğuna dikmişti. Dünya şampiyonu olan Sonny Liston ile iki kez karşılaştı ve ilk raund’da Sonny Liston‘u nakavt ederek Dünya Ağır Siklet boks şampiyonu olduktan sonra kimliğini değiştirdiğini ve İslama geçtiğini açıkladı. Ardından Amerikanın, Vietnam’da savaştığı o dönem Vietnamlılar bana hiç bir kötülük yapmadılar ki onlarla neden savaşım diyerek askere çağrılmasına rağmen Vietnam savaşına gitmedi. Bu yüzden boks’dan uzaklaştırılıp unvanlarına el konuldu. 5 yıl hapis ve 10.000 dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alındığı için 1967‘den 1970‘e kadar çok sevdiği boksa ara vermek zorunda kaldı. O dönemde büyük maddi sıkıntılar yaşadı. 1970 yılında davayı kazanıp tekrar boksa döndü. 1971 yılında Co Frazier ile bir maç yaptı ve boks kariyerinde ilk kez kaybetti. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton‘a sayıyla yenilince herkez kariyerinin bittiğini sanmıştı. Fakat azimliliği ile peşi peşine boksörleri bir bir yendi. Ken Norton‘ı yenip rövanşı aldı. 1973 yılında Ağır Siklet boks şampiyonluğu için unvanı için önünde iki rakip kalmıştı. Önce  Co Frazier‘ı ardından Foreman‘ı nakavt ederek hak ettiği unvanı tekrar ikinci kez elde etti. 1978‘de Leon Spinks‘e yenilip ardından aynı yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu üçüncü kez elde eden ilk boksör oldu.

Muhammed Ali'nin Hayatı

Muhammed Ali’nin Hayatı

1978‘de boks’u şampiyon olarak bıraktı. Profesyonel boks hayatında sadece beş kez yenilen olimpiyat ve dünya şampiyonu olan Ali, 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı. Muhammed Ali başarılarla dolu boks kariyeri yanı sıra son derecede renkli bir kişiliğe de sahipti. Bir yandan boks ile uğraşırken bir yandan da müzik ile ilgilenmiş ve bir kaç albüm çıkarmıştır. 1981 yılında Vietnamlı olduğu iddia edilen 21 yaşındaki bir genç intihara kalkışmış ve Muhammed Ali ile görüşmek isteyince Muhammed Ali intihar etmek isteyen gencin ayağına kadar giderek yarım saat dil dökmek sureti ile ölümden kurtarmıştır. Olayın sonunda gazeteler Muhammed Ali’nin şu sözlerini yazdı. Bir hayat kurtarmak dünyanın bütün şampiyonluklarından daha değerlidir. Muhammed Ali kariyerinin zirvesindeyken bütün dünyadaki sporcularında imrendiği bir isimdi.

Muhammed Ali'nin Hayatı

Muhammed Ali’nin Hayatı

Onunla maç yapmak için sık sık kendisine meydan okuyorlardı. Ancak içlerinden en iyin meydan dinç meydan okuyanlardan bir tanesi Antonio İnoki‘den geldi. Çünkü İnoki bir boksör değil karma sanatlar savaşı yani başarılı bir Japon güreşçiydi. Karşılaşma 3,3 berabere bittiğinde Muhammet Ali yıkılmamıştı. Ama bacaklarında ciddi hasarlar oluşmuştu. İnoki is Muhammed Ali‘den aldığı 6 yumruğun etkisi ile olsa gerek İslamiyeti seçip kariyerini modern güreşte devam etti. Tüm dünyanın gözünü ırağa Saddam Hüseyin‘e çevirdiği 1990‘lı yıllarda Kuveyt‘i işgal eden Saddam ülkesinde yaşayan 700 Amerikalı 2000 yabancıyı rehin aldı. Bir Müslüman olarak devreye giren Muhammed Ali Bağdat’a bir zat gidip Saddam Hüseyin ile rehineleri serbest bırakması için görüştü. Bağda’ta bir Politikacı olarak değil. Bir Müslüman olarak geldim diyerek o gün 15 rehineyi kendisi ile beraber Amerika’ya geri götürmüştür. Muhammed Ali sadece bir bok sör değil büyük bir sahne adamıydı. Kalabalığı coşturmayı sadece ringlerde değil ring dışında da çok iyi yapıyordu. Bunun için bilinmeyen bir yönü ise çok iyi bir sihirbaz olmasıydı. Fakat İslamiyeti seçtikten sonra sihirbazlığın günah olduğunu düşündüğü için bir daha hiç bir numara sergilememiştir. 2001 yılında Holywood tarafından hayatı filme alınmıştır. Ali adlı filmde Muhammed Ali‘yi Will Simith canlandırıyordu. Muhammed Ali‘nin sırrı sadece boks kariyerinde de kaynaklanmıyordu. Onun büyüklüğü ırkçılığın ve ayrımcılığın hat safhada olduğu o yılları Amerika’sında Ayrımcılığa karşı verdiği mücadele ve her şeye meydan okuyuşundan geliyordu.

Muhammed Ali

Ben Amerikayım, tanımadığınız yönlüyüm onun için alışın bana siyah, öz güvenli, kendinden emin. Benim adım bu sizin değil, benim dinim bu sizin değil, benim amaçlarım bu sizin değil. ALIŞIN BANA

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.