Kültür

Kut-ül Amare Savaşı İle Osmanlı’nın Tarihi Ayarı !

Kut-ül Amare Savaşı İle Osmanlı’nın İngilizlere Karşı Verdiği Tarihi Tarihi Ayar

Kut-ül Amare savaşı, Osmanlı ordusunun 29 Nisan 1916 tarihinde Irak’ın kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük zaferdir. Bu büyük savaşta Osmanlı ordusu, İngilizlerin Townshend birliklerini kut’ta 19 Nisan 1916 tarihinde kuşatıldı. İngilizlerin erzaklarının tükenmesi ve açlıktan dolayı 13.300 er, 13 general, 481 subay esir alınmış ve 60 bine yakın İngiliz askeri öldürülmüştür.

Kut-ül Amare Savaşı İle Osmanlı'nın Tarihi Ayarı !

Birinci dünya savaşında Türk ordusunun İngilizlere karşı başlatılan savaşta çarpıştığı cephelerden biri Irak cephesidir. Osmanlı’nın tarihine baktığımızda Irak’ı Arapların bölgesi olarak tanımlanır. Bu bölge Dicle ve Fırat havzasında tarihteki Mezopotamya’yı içine alır ve Basra körfezine kadar uzanır. İngilizler ırakta bulunan petroller ele geçirmek için  bir plan yaptılar. Bu planı İngilizler 6 Kasım 1914 tarihinde Basra körfezinden Şattülarap ağzındaki Fav mevkine saldırıya geçer ve bu saldırı zamanla kuzeye doğru genişletilmiştir. 1 Haziran 1915 tarihinde İngilizler Kut-ül Ammare’yi Temmuz ayında kuşatmış ardından Nasıriye’yi işgal etmiştir. Bunu üzerine Türk birlikleri 23 Kasım 1915’de ileri harekata geçerek İngiliz ordusunu püskürtür ve Kut-ül Ammare’yi çember içine alır. İngiliz generali Townshend, Kut-ül Ammare’yi bir kale gibi savunur ancak dayanamaz ve Türk ordusuna teslim olur. Bu kuşatmada Türkler, İngiliz generali Townshend olmak üzere 13 general, 481 subay, 13.300 er esir almış ve 60 bine yakın  İngiliz askeri öldürülmüştür.

Kut-ül Amare savaşı

Kut-ül Ammare zaferi olarak adlandırılan bu savaşta Türkler 26 bin asker kaybederken İngilizler ise 40 bin asker kayıp vermiştir. Türk uçakları, Kut-ül Ammare savaşı sırasında havadan keşif yaparken aynı zamanda da İngilizlere karşı havadan bomba yağdırır. Böylece İngilizlerin gücü zayıflar ve erzakları azalır. Bunun üzerine İngilizler erzak yadımı için birliklerine telgraf çeker. Fakat Türk ordusu bu durumu fark ederek İngilizlerin erzak uçağını imha eder. Türk ordusu bu zaferde ne kadar üstünlük sağlasa da İngilizlere karşı savaşın geneli olarak halen mağluptur. Türk ordusu, İngilizlerin asker takviyesi üzerine 1917’de bölgeyi koruyamadı. İngilizler Irak’ın güneyine doğru 1914 tarihinin sonlarında Mart ayının 1917 tarihinde Bağdat şehrini işgal eder. Ardından Türk ordusu, Kut-ül Ammare zaferini birinci dünya savaşında zor şartlar içerisinde tekrar püskürterek İngilizleri bozguna uğratır ardından İngiliz generali ve askerlerini esir alır. Bu savaş Avrupa medyasında büyük yankı bulmuştur.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum