Kültür

Koca Yusuf: Dünya’yı Titreten Cihan Pehlivanı

Koca Yusuf: Dünya’ya Meydan Okuyan Cihan Pehlivanı

Koca Yusuf, Osmanlı imparatorluğu döneminin en güçlü cihan pehlivanı dır. Amerika ve Avrupa’da en güçlü güreşçileri yenerek tarihe geçmiştir.

Koca Yusuf Kimdir ?

Koca Yusuf 1857 yılında Bulgaristan‘ın Şumnu şehrinde dünyaya gelir. Grekoromen güreşi yapan ve Kırkpınar baş pehlivanı olarak tarihe geçen ilk Türk pehlivandır. Şumnulu Dursun PehlivanNasuhçulu Kel İsmail Pehlivan ve Pomak Osman gibi büyük pehlivanlar arasında yetişmiştir. Serbest güreşin efsane isimlerinden olan Yusuf, iri gövdesi, güreş becerisi, kuvveti ve sporcu ahlakı ile “Koca” lakabını almıştır. Koca Yusuf, 144 ağırlığında ve 1.88 metre boyundaydı. Sultan Abdulaziz‘in baş pehlivanı olan Kırkpınar’da 26 yıl boyunca baş pehlivanlık yapan Kel Aliço ile güreşmiş ve berabere kalmıştır. O dönemin diğer pehlivan Adalı Halil’i de üst üste iki defa mağlup etmiştir.

Koca yusuf biyografikoca yusuf kimdirBir süre sonra Joseph Doublier adında bir Fransız güreşçi ile tanışır ve  Fransa da güreşme fırsatını yakalar. 1910 tarihinde çıkarılan Güreşin Kralları isimli kitapta Joseph Doublier 1894 yılında rakibi Sabes‘e yenilince onu yenebilecek bir güreşçi aramak için Türkiye’ye gelmiş. Beraberinde Filibeli Osman, Filiz Nurullah ve Yusuf İsmail’i Fransa’ya götürmüştür. Koca Yusuf burada minder güreşi kurallarını öğrenmiştir. İlk maçını Doublier’i yenen Sabes’le yaparak onu yendi. o dönemin en güçlü güreşçilerini yenerek rakip bulamaz hale gelmiştir. Paris‘te yapılan bir güreşte Koca Yusuf ve Hergeleci Mahmut Pehlivan ile güreşmiş ve polis bile güçlükle ayırmıştır. Avrupa’da gösterdiği başarı nedeniyle Koca Yusufu Amerika’da güreş müsabakalarına davet ederler. Amerika’da 33 güreşçiyi yenerek oradan galip ayrılır ve Chicago’da şampiyon olur. Türkiye’ye dönmek için 21 Mayıs 1898’de Fransa bandıralı La Bourgogne transatlantiği ile yola çıkmıştır. 4 Temmuz sabahı New York‘un kuzey doğusundaki Sable Adasının 60 mil açığında İngiltere bandıralı bir şileple çarpışır ve Koca Yusuf’un bindiği sandal batmaya başlar. Kurtulmaya çalışan cihan pehlivanı Koca Yusuf sandalın fili kasından tutar ve yolcular onun koca gövdesinin sandalı devireceği korkusuna kapılır. Yolcular Küreklerle Koca Yusuf’un sandalı bırakması için ellerinine vurur sandalı bırakmayacağı anlaşılınca baltalarla bilekleri kesilir. 4 Temmuz 1898 tarihinde Atlantik Okyanusun‘da hayatını kaybeder.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum