Kültür

Bir Karınca Öldüğünde Yuvadaki Karıncalar Ne Yapar ?

Bir Karınca Öldüğünde Yuvadaki Karıncalar Ne Yapar

Karınca dünyamızın ve yaşantımızın her alanında bulunmaktadır. Peki bir karıncanın ölmesi yuvadaki karıncalar da ne etki yaratır ?

Bir Karınca Öldüğünde Yuvadaki Karıncalar Ne Yapar

Bir karıncanın ölmesi üzerine yuvada bulunan karıncalar sanki ölmemiş ve yaşıyormuş gibi yanından geçerler. Bu durum karıncalarda dördüncü güne kadar devam etmektedir. Dördüncü günün sonunda hareket edemeyen karıncayı fark eden karıncalar onu alır ve boş olan bir araziye gömerler. Peki dördüncü güne kadar neden beklerler? Karıncalar öldükten dördüncü günün sonunda oleik asit adlı bir sıvı salgılar. Bu sıvının tuhaf bir kokusu vardır. İşte bu sıvının kokusu karıncanın çürüdüğü anlamına gelir. Yuvadaki karıncalar bu kokuyu tanır ve ölen karınca yuvadan uzaklaştırırlar. Bu konuyla ilgili karınca bilicileri bir deney yapar. Bu deneyde küçük bir kağıda oleik asit sürülerek karıncaların yuvasına bırakılır 10-15 dk bu durum izlenir. Karıncalar bu sıvının kokusunu fark ederler ve ölen arkadaşını yuvadan uzaklaştırdıkları gibi kağıdı da yuvadan uzaklaştırırlar. Bu sefer karıncalar üzerinde ikinci deney olarak aynı yöntemi canlı bir karıncaya uygulanır ve yuvaya gönderilir.  Yuvadaki karıncalar canlı karıncayı da yuvadan uzaklaştırırlar. Yani oleik asit onlar için ölüm kokusudur. Kraliçe karıncanın üzerinde de bu durum aynıdır.

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.