Kültür

İlk Karikatürist Kim Biliyor musunuz?

İlk karikatür nasıl yapıldı?

İlk Karikatür Kim Tarafından Yapıldı?

Günümüzde karikatür, genç yaşlı demeden ilgi görmeye başladı. Gerekse gazetelerde ve dergilerde dizi halinde veya mutlaka bir köşesinde karikatüre rastlarsınız. Kimisine güler geçeriz kimisine ise uzun uzun düşünürüz. Peki karikatür nasıl bulundu? ilk karikatürist kim biliyor musunuz?  Bu soruların cevabını sizlere açıklayacağız.

İlk karikatür çizimi yapan adam

İlk Karikatürist (William Hogarth)

İlk modern karikatürcülüğün öncüsü İngiliz ressam William Hogarth, 1697’de Londra da   dünyaya gelmiştir. Resim çizmeyi çok seven Hogarth, belli bir süre sonra resimlerine düşündürücü ve komiklik gibi farklılık katar. Çevresindeki kişiler tarafından fark edilir ve desteklenir. Tabi Hogarth’tan öncede bir takım komik çizenler elbette vardı. Şunu belirtmek isterim ki William Hogarth karikatürü sanata dönüştüre ve bu işi bir meslek haline getiren ilk kişidir.

Karikatürün tarihçesi

Karikatür sanatı nedir?

Hogarth‘tın bu çalışmalarını onun izinden giden İngiliz karikatürist Thomas Rowlandson devam ettirdi. Thomas’ın karikatür çalışmaları bol bol basılıp İngiltere‘nin her yerine gönderilebiliyordu. Çizimlerine komik bir tarz ekleyerek farklılık yaratan Thomas, gün geçtikçe eserleri ilgi görmeye başlandı. 19. yüzyıl başlarında pek çok modern gazete ve dergiler gibi Avrupa basını da günlük olayları anlatan karikatür çizimlerini gazete ve dergilerinde yayınlamaya başladılar. Bu sayede günümüzde de karikatür sanatı dergi ve  gazetelerde yerini almıştır. Şuan karikatür konusunda Türkiye, Avrupa‘dan daha öndedir. Dünyaca tanılan pek çok karikatüristlerimiz bile vardır. Bunlar dünya çapında belirli ödüller kazanmıştır.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Öncelikle mükemmel bir yazi olmus elinize saglik. Çok karikatur incledim ama hic merak etmedim tarihi ile ilgili baya eskiymis boylesine kültür yazilarinizin devamini beklerim gizem hanim 🙂