Kültür

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!

Hayatınızda İlk Kez Duyacağınız 10 İlginç Bilgi !

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!

İlginç bilgiler ansiklopedisinde yok yok, bir çok ilginç bilgilere rastlamanız mümkün. Şimdi hayatınızda ilk kez duyacağınız 10 ilginç bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

1) Kurşun Kalem

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!Kurşun kalemin içindeki aslında kurşun değil grafit adında bir madde ile kil tozu karışımından elde edilir. Kurşun kalem diyoruz, çünkü grafit ilk bulunduğunda kurşun sanılıyordu ayrıca kurşun kalem kurşundan yapılmaz. Kurşun son derece zehirleyici bir metaldir.

2) Hastaların Çabuk İyileşmesi

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!Bir araştırmaya göre ameliyat olan hastalar eğer hastane camından ağaçları göre biliyorsa daha hızlı iyileşir.

3) Mum Saati Tarihi

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!İlginç bilgiler ansiklopedisinde mum saatinin tarihide yer alıyor. Geçmişte henüz saatlerin bu kadar yaygın olmadığı yıllarda mum saatleri kullanılmaktaydı. İnsanlar mumun ne kadar yandığını test ederek saatin kaç olduğunu anlaya biliyorlardı. Bunun en basiti ise yine aynı mantıkta muma belli aralıklarla sapladığı çivilerden mumun yanmasıyla birlikte saatin kaç olduğu anlaşılabiliyordu.

4) Jüpiter’in Büyüklüğü

İlginç bilgiler ansiklopedisi

Gezegenleri oyun hamuru olarak düşününüz. Sonrasında ise Jüpiter dışındaki gezegenleri birleştirip kocaman bir küre oluşturdunuz. Bu şekilde Jüpiter‘in bu küreden 2.5 kat büyüklüğünde olduğunu anlayabilirsiniz.

5) Kanguruların Serinlemesi

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!Yaz aylarında kangurular serinlemek için ayaklarını yalarlar.

6) Türkiye’de Her Yıl Kaç Çocuk Doğuyor

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!Türkiye‘de her yıl 1.300.000 bebek doğuyor. En fazla bebek doğan şehir sırayla Şanlı Urfa, Şırnak, Van, Diyarbakır ve Ağrıdır. Bu şehirlerde kadınlar ortalama 5 çocuk doğuruyor.

7) İtalya’da 1500 Yıl Yaşamış Çift

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!Arkeologlar İtalya’da 1500 yıl yaşamış bir çiftin iskeletini buldu ve el ele tutuşan ilk çifttir.

8) Dünyadaki En Yaygın Göz Rengi

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!Dünyadaki en yaygın göz rengi kahve rengidir. Kahve rengi gözlerin orijinal hali olarak bilinir ama aslında mavidir. Melanin pigmenti fazla olduğunda göz, maviden kahverengiye dönüşüyor.

9) Salyangozun Hızı

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!Bir salyangoz dakikada 5 santimetre ilerler buna göre salyangozun hızı saatte 0.03 kilometredir.

10) Koka Kolanın Yasak Olduğu Ülkeler

İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi!Şuanda Coca Cola‘nın satılmadığı sadece iki ülke var. Biri Küba diğeri ise Kuzey Kore‘dir. Ancak asıl sebep bu ülkelerin istememesi değil. Amerika birleşik devletleri 1950 yılından bu yana Kuzey Kore‘ye  1962‘den bu yana ise Küba‘ya ambargo koymuştur.

Evet, İlginç Bilgiler Ansiklopedisinden Şaşıracağınız 10 Bilgi! adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın..

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.