Kültür

2. Dünya savaşı: Kıyametin Başlangıcı !

II Dünya Savaşı: Kıyametin Başlangıcı !

II Dünya savaşı huzursuzluklarla dolu bir yüzyılın en büyük destanı olarak tarihe geçti. 6 Temmuz 1945 Amerika‘da bir çölde bomba yankısı ülkenin dört bir yanına ulaşmıştı.

II Dünya savaşı Kıyametin Başlangıcı

Atomun enerjisi ne yazık ki açığa çıkmıştı. Eğer dört cesur adam Almanya‘nın gizli atom programına savaş açmasaydı bu güç kötü niyetli kişilerin eline geçebilirdi. 2. Dünya savaşının başlangıcında yer alan alman Nazi partisi lideri Adolf Hitler dünyadaki egemenliğine doğru ilerliyordu. Hitler dünyadaki liderliği için gereken iradeye sahipti. 9 Nisan 1940 Alman savaş gemileri Norveç‘in Oslofjordu‘na girdi. Kuşatıldık’tan sonra teslim olmaya zorlandı. Ülkeyi dev bir istila ordusu işgal etmişti. Naziler Norveç’i kontrol altına almıştı. Norveç halkı ve Naziler arasında herhangi bir çatışma yaşanmadı fakat Norveçliler Nazi ordusuna karşı nefret dolu içerisindeydiler durumun bu noktaya gelmesiyle birlikte Naziler Norveç halkına karşı tutuklamaya, işkence etmeye ve öldürmeye başladı. Adolf Hitler‘in bu baskılayıcı tarafı Norveç’in dört bir yanına yayılmaya başlamıştı.

II Dünya savaşı Kıyametin Başlangıcı

II dünya savaşının Nazi ordusu ardından Norsk hidro elektrik santrali ni ele geçirdi. Dağlarla çevrili santral derin ve geçilmesi imkansız bir boğaza bakan yamacın üstüne kurulmuştu. Naziler açısından bu alan savaş zamanı üretimleri için ideal bir yerdi bombalanması zor savunması kolay Norks hidro santrali Berlin‘deki generaller için bundan da fazlasını sunuyordu. Burası dünya’da 1940’da çok nadir bulunan bir maddenin büyük miktarda üretildiği tek hidro elektrik santrali’idi. O maddede döteryum oksit yani (Ağır Su) bulunmaktaydı. Naziler fabrikayı ele geçirince yüksek üretime başladılar. Haber İngiltere‘ye ulaşıncaya kadar Müttefik devletler bu felaketin farkına vardılar bir Alman atom bombasının en muhtemel hedefi olan İngiltere büyük bir tehlike altındaydı.

Bu sebeple savaşmaya heves genç Norveçliler İngiltere’de bulunan orduya katıldılar. Bir kaç direnişçi (Ağır Su) santralini yok etmek için gizlice Norveç’e sızacaktı. 18 Ekim 1942 adamlarından dördü vatanlarına tehlikeli gece atlayışı ile döndüler görevleri İngiliz patlayıcı ekibini (Ağır Su) santraline götürmekti. Komandoların birinci görevi santralin kuzeyin’deki dev bir ova olan (hardanger brigde)’da gizli bir iniş alanı belirlemekteydi. Bu büyük araziyi gecen Norveçliler, boş bir kulübeye yerleşip İngiltere’yle telsiz bağlantısı kurdular. Operasyon başlamak üzereydi. İngilizlerin bu planı için açık havaya ihtiyaçları vardı  fakat komandoların bulunduğu uçak Norveç dağlarına düştüğü haberi geldi. Müttefiklerin (Ağır Su)  üretimine karşı başlattığı gizli plan açığa çıkmıştı. Komandolar yakalanmamak için (hardanger brigde) içine doğru çekildiler bu soğuk havada haftalarca ve aylarca yaşamak zorundaydılar ve giderek erzakları da azalmıştı. Bu durumda Nazilerin (Ağır Su) santrali damla damla artmaya devam ediyordu.

 

16 Şubat 1943 gecenin karanlığında paraşütle komandolar indi. Komandolar Hitler’in yaptığı atom bombasına saldırmaya hazırlandı. Tabi santralin ölümcül savunmasını aşarlarsa fakat komandolar santrale saldırmayı imkansız bulmuşlardı. sabotajcıların derin ve dar bir boğazdan geçmeleri gerekiyordu bir plan yaparak santrale sızıp (Ağır Su) mekanizmasını patlatmayı başardılar ve santralden ayrılıp tren garına doğru yol aldılar. Operasyondan yara almadan düşmana ağır hasar vermişlerdi. Ağır su Almanlar için önemliydi ve onarımı yapılarak altı ay sonra tekrar üretime geçtiler. Müttefikler en kötü ihtimali düşünmek zorundaydı bu durum gittikçe kötüleşmişti ve Nazi bilim adamları bombayı yapmaya dahada yakındılar santrale bir plan daha yapıldı. Bu sefer havadan saldırı olacaktı. Gündüz baskınında 176 Amerikan bombardıman uçağı santralin imha edildiği müjdesini verdi. Fakat (Ağır Su) Bodrum katında olduğu için hiçbir zarar görmemişti. Almanlar güvenlik açısından bu üretimi ana vatanlarına taşımaya karar verdiler. Ağır su demir yoluyla ve ardından feribotla gölün karşı yakasına geçeceklerdi.

Komşularının ve arkadaşlarının ölmemesi için Norveçliler londra‘ya acil bir mesaj geçtiler. Feribot tek zayıf halka ama batırmak Norveçlilerin hayatlarına mâl olacaktı. İngilizler hemen yanıt verdi ve ağır suyun yok edilmesi karalaştırıldı. Almanlar feribota hiç muhafız yerleştirmemişti ve hiç bir güvenlik önlemini de alınmamıştı. Pazar sabahı saat 10:00 sularında feribot limandan ayrıldı ve 45 dk sonra kararlaştırılan noktada bir patlama geminin altını parçaladı çok ama çok büyük bir patlamaydı. Ağır hasar alan feribot beraberinde masum yolcuları ve beraberinde Almanların atom bombası projesinde suyun dibine attı.

 

II Dünya savaşı Kıyametin Başlangıcı

Almanların yenilgisinden sonra Amerika ilk atom bombasını Japonya’ya attı. Eğer bomba Adolf Hitler‘de  olsaydı bunu dünyayı yıkmak için kullanabilirdi. Amerikalılar 7 Aralık 1941‘de Japonlar dünyanın öbür ucunda (Pearl Harbor) harap ettiklerinde özgürlüğün bedelini öğrendiler. Bu ani saldırı o zamanların gizli silahlarını da içeriyordu Japonya’nın deniz altıları 6 Aralık 1941’de gece yarısından önce deniz açıklarında savaş moduna geçtiler her ana geminin gövdesine bağlı bir cüce deniz altı vardı yıllardır beklenen dev bir çarpışmaya gidiyorlardı. Japonlar 10 yıldan kısa sürede Asya’da maniçuryadan Fransız hindi çinine kadar bir çok yeri işgal etmişlerdi. Müttefiklerin silah ambargosuna rağmen giderek güçleniyorlardı. 1941 sonlarına geldiğinde güneydoğu Asya’nın engin kaynaklarını güneş imparatorluğunun önüne serilmişti.

Asya‘nın tek güvencesi dağılmış halde bulunan Hollanda ve İngiliz karakollarıyla  Amerika pasifik donanmasıydı. Japonya, Amerikanın pasifik donanmasını ezmesi gerekiyordu. Japon pilotları sonbahara doğru sıkı bir eğitimden geçirildi. Amerikan askeri istihbarat ekipleri Washington’da Japonya’nın şifrelerini çözmüşlerdi. Pasifikte bir yerde armada olduklarını biliyorlardı ama hedefini bilmiyorlardı. Fakat 6:30’da bir deniz uçağı pilotu ve mürettebatı Pearl Harbor)’da garip bir deniz altının yaklaştığını belirledi.

Yakınlardaki (USS Yorktown) kaptanı düşmanların filonun içine sızmaya çalıştıklarını anlattı ve topçuları ateş açtı. Cüce deniz altı 300 m derinliğe doğru batmaya başladı ve su altı bombalarının işini tamamen bitirdi. Word batırılan deniz altı haberini iki defa geçti ama bölge karargahı pasifik donanması komutanını uyarmadan önce yarım saat geçikti batırılan deniz altı haberi az sonra önleye bilirdi.

II Dünya savaşı Kıyametin Başlangıcı

7:55 sularında torpido uçakları ford adasının üstünde uçuyordu onlara 51 itici bombardıman uçağı, 49 ağır bombardıman uçağı ve 43 savaş uçağı işini gördü. Amerikan denizcileri ise bunu bir tatbikat olduğunu düşündüler  bombalar ve mermiler üstüne yağmasıyla birlikte büyük gemiler bir bir patlamaya başladı. Pearl Harbor hava savunması havalanamadan pistlerinde yok edildi sadece bir kaç uçak havalana bilmişti duman ve uçak savar ateşi hedefine ulaşmalarını engelliyordu. Cephane deposuna isabet eden bombayla Arizona alevler içinde kaldı sağ kurtulanlar ise alevler içinde yanan yakıtın arasında hapis kaldılar. Japonya’nın zeki ve merhametsiz saldırısı 2400′ den fazla Amerikalının canını almış ve pasifikteki Amerikan savaş gemilerinin çoğunu işe yaramaz hale getirmişti.

II Dünya savaşı Kıyametin Başlangıcı

Japonya Amerikan donanmasına karşı her şeyini kullandıktan sonra dehşet verici yeni bir silah çıkardı. Kamikaze‘ye yapılan saldırılar iki tarafında sessizliğine neden oldu ama bu savaşlarda bulunan askerler asla unutulmayacaktı. 1941’de Japonya son hamlesini deneme çalışmalarını yaptı. Japonya askerlerine kesin bir ölüme gitme emri veriyordu ve kamikaze pilotları  havadan saldırılarını tüm hızıyla devam etti bu nedenle 3000’den fazla pilot ölüme uçtu, 57 gemi batırıldı ve 300’den fazlasına ise hasar verdiler. Saldırılarıyla birlikte 3000’den fazla Amerikalıyı öldürdüler ve 6000’den fazlasını yaraladılar. Kamikaze pilotları ölmeye hazırlardı ve gemileri tek başına yok etme gücüne sahiplerdi. Radar bölgelerini hedef almaya başladılar.

II Dünya savaşı Kıyametin Başlangıcı

Nisan 1945 Japonya’nın etrafındaki çember daralıyordu Okinawa savaşı başlamıştı mürettebatın sinirleri gergindi. Sabah 8:27 de lafaya gelen ilk uçak görüldü lafa mürettebatı 80 dk boyunca gemiye karşı gerçekleştirilmiş en ağır kamikaze saldırılarına karşı koydu. Kamikaze pilotları korkunç hasara neden olmuştu fakat Amerikan savaş uçakları onların daha fazla hasara neden olmaması için düşürdü. Savaşın sonunda Okosowa birliğinin bu savaşta kurtulan tek birlik olduğu tarihe geçmişti. Ne yazık ki bu savaş bir çok insanın ölümüne ve bir çok hasara neden olmuştur.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.