Kültür

Dünyanın En Korkunç 5 Psikoloji Deneyi !

Dünyanın En Korkunç 5 Psikoloji Deneyi !

Psikoloji deneyi yapan birçok bilim adamı vardır. Psikoloji bilimi şuana kadar hayatımıza çok şey katmıştır. Bazı psikoloji deneyi yasal ve doğru bir şekilde yapılmış, bazıları ise ilaç ve bazı terapi yöntemleriyle yapılmış ancak sonucu korkunç olan durumlar meydana gelmiş. Şimdi sizlere tarih boyunca yapılan en korkunç 5 psikoloji deneyi uygulamasını sizlerle paylaşacağız.

1) Canavar Çalışma (The Monster Study)

Dünyanın En Korkunç 5 Psikoloji Deneyi !

1939 yılında yapılan bu çalışma 22 yetim çocuk kullanıldı. Bunlardan 10 tanesi konuşma bozukluğu ve kekeleme olarak seçildi. Çocuklar eşit olarak iki gruba ayrıldı. Birinci grubun terapisti çocuklarda gördüğü gelişme ve akıcı konuşmalarına göre onları ödüllendiren pozitif terapiyi uyguladı. Diğer grubun terapisti ise en ufak yanlışta çocukları cezalandırdı. Sonuçlar gösterdiğinde negatif davranan çocuklar psikolojik anlamda çok ağır hasara yol aldılar.

2) Milgram Deneyi

 En Korkunç 5 Psikoloji Deneyi

Stanley Milgram, 1963 yılında Yahudi soykırımını neden olduğunu anlamak için Alman halkının soykırıma ve buna izin vermelerine özel bir şeyler olduğunu kanıtlamak için bir deney hazırladı. deneye katılan kişileri, çalışmanın insanı nasıl öğrendiğine dahi bir deney olduğunu söyledi. Deneye katılanlara göremedikleri odada birileri olduğunu onlara sorular soracaklarını yanlış cevaplar verdikleri taktirde elektrik şoku vermeleri söylendi ve buna uygun bir düzenek hazırlandı. Şok veren kişi bir oyuncuydu rol yapıyordu. Aslında verilen elektrik şoku da gerçek değildi. Fakat deneye katılanlar bunu bilmiyorlardı. Şoku vermeleri istenilen kişiler ezici bir üstünlükle deneycinin talimatlarına uydular. İşin enteresan tarafı oyuncu konumundaki şoku alan kişi acı başlamasına rağmen denekler şok vermeye devam ettiler.

3) Tony Lamadrid

Dünyanın En Korkunç 5 Psikoloji Deneyi !

İlaç tedavisi gören bir çok şizofreni hastası 1983 yılında Kaliforniya üniversitesi üzerine başlatılan bir programa kayıt oldu. Program tedavi sırasında ilaç kullanmayı ve kesmeyi şart koşmuştu. Bu çalışmalar şizofreni tedavisinde yeni bilgiler elde etmeyi amaçlıyordu. Fakat hastaların %90‘larında ilaç almayı bırakmalarına bağlı olarak işler dahada kötüye gitti. Araştırmaya katılanlardan biri olan Tony Lamadrid deneyin başladığı tarihten 6 yıl sonra aynı binanın çatı katından aşağı atladı.

4) Stanford Hapishane Deneyi 

Dünyanın En Korkunç 5 Psikoloji Deneyi !

1971 yılında Philip Zimbardo, sahte bir hapishanede hangi insanların sosyal rollere uyum gösterdiğini anlamak adına bir grup erkek üniversite öğrencisini iki hafta süren bir deneye tabi tuttu. Deneye katılan yarısına mahkum diğer yarısına ise gardiyan rolü verildi. Sonuçlar ise tam bir felaketti. Sıradan üniversite öğrencileri acımasız. sabisi gardiyana yada giderek artan bir şekilde korkak bir mahkuma dönüştüler. 6 gün sonra bu deneye son verildi.

5) Çaresizlik Kafesi

Dünyanın En Korkunç 5 Psikoloji Deneyi !

Psikolog Harry Harlow sevgi kavramı üzerine takıntılı bir hale gelmişti. Fakat bu takıntısı sevgi üzerine şarkı yada şiir yazmak gibi bir şey değildi. Bu konu onu ruhen hasta durumuna getirdi ve 1970‘li yıllarda maymunlar üzerinde etik olmayan deneyler yaptı. Deneylerinden birinde çaresizlik kuyusu adı verdiği boş ve tüm dış etkenlerden mahrum bir şekilde tasarlanmış bir oda şeklinde içinde çeşitli düzenekler bulunan bir aparat içinde maymunlar üzerinde çalıştı. Deney dış dünyadan izole ettiği maymunların çıldırması hatta kendilerini açlıktan öldürmesine neden oldu.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.