Kültür

Dondurmanın Tarihi ve İlk Kim Yedi?

Dondurmanın Tarihi

Dondurmanın Tarihi ve İlk Kim Yedi?

Dondurmanın tarihi, dondurmayı ilk kim buldu ve ilk kim yedi gibi sorular hep kafamızı kurcalamıştır. Bazen Kahramanmaraş dondurması, bazen Roma dondurması tabi bunlara yazımızda açıklık getireceğiz.

Dondurma ilk nerede satıldı

Dondurma tarifi nasıl yayıldı

Roma imparatorluğunun başında olan dönemin kralı Neron, çok zalim ve acımasızdı. Neron yemeği çok sevdiği için Koca şişko ve pisboğaz gibi sözlerde peşinde gelirdi. Onun için yemek her zaman ilk plandaydı. Neron yemeğe olan büyük ilgisinden dolayı yeni yemeklerin icadı için şehir halkına duyurur. Yeni yemekler bulabilmek için gece gündüz çalışan halk, kral Neron‘a yaptığı yemekleri sunarlardı. Bir yaz günü Romalılardan biri etrafında göz gezdirirken gözü dağın tepesindeki kara çarpar ve bu ona büyük bir fikir vermiştir. Romalı dağın tepesindeki karı getirir üzerine biraz bal birazda ezdiği meyve püresi ile karı karıştırarak kral Neron’a ikram eder. Yazın sıcağında böyle bir lezzeti tadan Neron, o kadar çok beğendi ki bir çok köleyi kar getirmesi için dağlara gönderir. Bunun devam etmesiyle dondurmanın tarihi de başlamış oldu.

Roma kralıNeron ve dondurma

Roma kralı neron ve dondurmanın buluşu

Catherine de Medici adında bir Fransız kadın öğrendiği dondurma tarifini 1550 yılında Fransa ya götürür. Fransa kralı 1. Charles için dondurma yapılır ve ikram edilir. 1. Charles dondurmayı çok sevdiği için ahçısına yüksek maaş bağlar ve bu tarifin sır kalması için onu uyarır. Fakat ahçı bu sırrı kısa bir süre içerisinde bozarak tarifi bir arkadaşına verir ve oda bir başka arkadaşına vererek bu şekilde tüm Avrupa ya dondurmanın tarifi yayılır.

1. Charles ve dondurma tarifi

Fransa kralı 1. Charles ve dondurma

Ancak dağların tepesinden kar getirip muhafaza etmek çok maliyetli bir iş olduğu için zenginler tüketebiliyordu. Dondurma yapımı için belli bir süre dağlardan kar getirilmesine devam edildi. 1775 yılında soğutma ve buz sistemi keşfedilince dondurmacılık mesleği ortaya çıkmış oldu. Şimdi ise dondurmanın her çeşidini bulabiliyor ve tüketebiliyoruz. Fakat fazla tüketmek zararlıdır.

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Bir gıda mühendisi adayı olarak proses dışında bu tip genel kültür bilgileri de öğrenmekte fayda var sanırım. 😀 Güzel bilgiydi, teşekkürler. 🙂

  • Güzel ve diğer sitelerde çok rastlanmayan türden orijinal ve bilgilendirici bir yazı olmuş elinize sağlık