Kültür

Çizgi Filmler Ve İlginç Gerçekleri

Çizgi Filmler Ve İlginç Gerçekleri

Çizgi filmler bazı bölümleri çeşitli ülkelerde çocuklara verdiği yanlış mesajlar yüzünden yasaklanmıştır. Çizgi filmlerin bazı bölümlerinin çeşitli ülkelerde yasaklanmasının sebebini sizler için derledik.

Çizgi Filmler Ve İlginç Gerçekleri

1) Hızlı Gonzales

Çizgi Filmler Ve İlginç Gerçekleri

Hızlı Gonzales hızlılığı ile meksikanın en hızlı faresi olarak bilinir. Konuşması giyinişi ve bıyığı ile tam bir Meksikalı havası vermektedir. Ancak dikkat ederseniz burada hızlı gonzales hem fakir hemde alkoliktir. Bu yüzden Meksika hükümeti belli bir süre Hızlı Gonzalesi belli bir süre yayından kaldırmıştır.

2) Tom ve Jerry

Çizgi Filmler Ve İlginç Gerçekleri

Dünyada en çok izlenen çizgi film karakteri olan Tom ve Jerry buradaki olay ise kedi olan Tom fare olan Jerry’i kovalamaktadır. Çizgi filmin bir bölümünde Jerry ve Nibbles ismindeki yavru fare Tom’dan kaçarken kendisini tanımaması için kendisini siyaha boyar. Bu sahne, ırkçılık söylemi içermesinden dolayı izleyiciler tarafından büyük tepki almış ve bir çok ülkede yayından kaldırılmıştır.

3) Buggs Bunny

Çizgi Filmler Ve İlginç Gerçekleri

Buggs Bunny hepimizin çok sevdiği ve heyecanla izlediği çizgi filmler arasındadır. Buggs Bunny serisinin çeşitli bölümlerinde avcı karakteri yerine siyahi bir avcı yer alıyordu. O zamanlar ABD’de  ırçılık olayları boy göstermiştir. Bu yüzden bu bölüm yayından kaldırılmıştır.

4) Donald Duck

Çizgi Filmler Ve İlginç Gerçekleri

Donald Duck adlı çizgi fil karakteri Finlandiya tarafından ülke çapında izlenilmesi ve yayınlanması yasaklanmıştır. Buradaki olay ise Donald Duck’ın pantolonu giymemesi gelişme çağındaki küçük çocukların Donald Duck gibi giyinmesi Finlandiyalı yetkilileri oldukça dikkatini çekmiş ve pantolon giymemesi kötü örnek olarak algılanmıştır. Kısa bir süre sonra ise yayından kaldırılmış ve izlenilmişi yasaklanmıştır.

5) Taş Devri

Taş DevriÇizgi Filmler Ve İlginç Gerçekleri

Çocukluğumuzun bir diğer çizgi filmi olan Taş Devri, Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş ikilisi ile ekranların vazgeçilmezi olmuşlardı. Ancak Taş Devri çizgi filminin yasaklanması ise bazı bölümlerinde sigara içilmesidir.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Looney Tunes serisini çok seviyordum televizyona gördüğüm zaman bitesiye kadar izlerdim. Bence hayla izlenebilecek çizgi filmler ayrıca şuan yayınlanan çizgi filmlerden çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.