Kültür

Charlie Chaplin’in Hayatı ve Şarlo Karakteri

Charlie Chaplin'nin Hayatı

Charlie Chaplin’in Hayatı ve Şarlo Karakteri

Charlie Chaplin’in hayatı, komik pantolonu, ilginç ayakkabısı, yüz mimikleri ile resim oynatıcılığı yaparak oluşturduğu karakterin gün yüzüne çıkmasını sağlamış sinema ve tiyatro gibi dallara ise pantomim sanatı ve şarlo karakterini kazandırmıştır.  

Charlie Chaplin'in Hayatı ve Şarlo Karakteri

Charlie Chaplin 16 Nisan 1889 yılında İngiltere‘nin başkenti olan Londra‘nın en fakir semtlerinden biri olan East Lane‘nın mahallelerinin birinde harabe bir evde dünyaya gelmiştir. Babası ve annesi mükemmel bir sahne oyuncusuydu. Charlie Chaplin henüz 3 yaşında iken annesi ve babası arasında tartışma ve geçimsizlik yaşanınca ayrılma zorunda kaldılar. Bu durum onu  çok üzmüş ve annesi Hannah Chaplin ile hayatını sürdürmeye devam etmiştir. Mükemmel bir sahne sanatçısı annesinin psikolojik sorunlar yaşaması bu sebep ile sahnede sesini kaybetmesi ardından iş bulamamış maddi sorunlara yol açmıştır. Bu durum annesinin  aklı dengesini bozmuş ve annesi evi yakma girişiminde bulunmuştur. Bunun farkına varan Chaplin, annesini rehabilitasyon merkezine göndererek babası Charles Chaplin‘in yanına yerleşmiş ve ilk sahne eğitimini almıştır.

Charlie Chaplin'in Hayatı

Sol Tarafta Babası Charles Chaplin ve Sağ Tarafta Annesi Hannah Chaplin Ortadaki Charlie Chaplin

Babası ile birlikte işe koyulan Chaplin, sahne kapısının önünde palyaço kıyafeti ile dans ederek müşterileri içeri çekerken babası ise sahnede pantomim yaparak izleyicileri şaşkına çeviriyordu. Babası alkol kullanan biri olarak her sahne öncesi ve sonrası alkol alır sahneye devam ederdi. Babası alkolün verdiği hastalığın etkisiyle 9 Mayıs 1901 yılında hayatını kaybediyor. Bunun üzerine Chaplin yalnız kalınca Londra‘nın yetim hanelerinden birine teslim edilir. Burada yediği dayaklar, çektiği eziyetler ve aç bırakılması ona zindan olmuş ve ömrü boyunca bu yaşantıları aklına kazınmıştır. Yaşı 18 olunca yetimhaneden atılan Charlie Chaplin’in hayatı zorluklar içinde geçmiş ve  yaşamını sürdürmek zorunda kalmıştı. Taki pantomim sanatını gün yüzüne çıkarana kadar.

Charlie Chaplin'in Hayatı ve Şarlo Karakteri

                                    Charlie Chaplin ve Pantomim İçin Gösteriye Hazırlanması

Bunun üzerine babasının ona öğrettiği pantomim sanatı ile Fred Karno kumpanyasına katılarak rüyalar ülkesi Amerika‘ya 1910-1912 yılları arasında turneye çıkar. Ardından Fred Karno ekibi ile 1912 yılında Laurel ve Hardy ikilisinden Stan Laurel‘i canlandıran ve oynayan Arthur Stanley Jefferson ile birlikte çalışan Charlie Chaplin, ilk gösterisinde izleyicilerin büyük ilgisini çekmiş ve iş hayatında büyük bir kitleye ulaşmayı başarmıştır. Tabi bu ilgi sadece izleyicilerin değil film yapımcısı Mack Sennett’ın da ilgisini çekmiştir. Mack Sennett ile film başına 600 dolara anlaşan Chaplin, Keystone Stüdyoları ekibine dahil edilir. Belli bir süre sinema üzerinde fikirler üretmeye çalışmış ve aklına yetimhanedeki müdür gelmiştir. Yetimhanenin müdürün giyinişi onun aklında yer edinmiş ve onun giyinişinden esinlenerek ilginç bir ayakkabı ve melon şapkası ile şarlo karakterini ortaya çıkarmıştır. Şarlo karakteri ile Venedik’te çocuk otomobil yarışları adlı ilk filmini çıkararak sinema tarihine muhteşem bir başlangıç yapmıştır.

Venedik'te çocuk otomobil yarışları

                                              Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları Adlı Film

Çektiği filmlerde, sokaklarda inmeyen Şarlo karakterine saf ve bir o kadar da kurnazlık katarak sonu güzel ve mutlu biten filmler çekmiştir. Charlie Chaplin en iyi filmleri ile gün geçtikçe kitlesini arttırmayı başarmıştır. Son filmlerinde yönetmenliği ele alan Chaplin, aldığı parayı az bulmuş ve 1916 yılında Mutual film şirketi ile çalışmaya başlamıştır. Charlie Chaplin çektiği filmler ile hem kurguyu hemde kamera kullanmasını öğrenerek yapımcılığa adım atmıştır. Burada büyük paralar kazananmış ve bu paralar ile kendi film şirketi olan Fırst National‘ı 1918 yılında kurmuştur. Kurduğu şirkette sinema tarihine adını altın harflerle yazdıracak büyük adımı atıyor ve şirketinin ilk filmi olan bir köpeğin yaşamı adlı filminde bir köpeği baş rol oyuncusu olarak oynatıyor. Çocukların büyük beğenisini kazanan film Charlie Chaplin’e tam 1 milyon dolar kazandırmıştır.

Charle Chaplin Bir Köpeğin Yaşamı Adlı Film

                                            Charle Chaplin Bir Köpeğin Yaşamı Adlı Film

Charle Chaplin Şehrin Işıkları Filmi

                                                         Charle Chaplin Şehrin Işıkları Filmi

Ardından 1922 yıllında senaryosunu yazdığı şehrin ışıkları filmine hem duygusal hemde mizah katarak modern sinemanın ilk filmi olmayı başardı. Solcu kişiliğini saklamayan Chaplin, iki siyasi film ile de çok dikkat çekmişti. Büyük Diktatör de Almanya’nın Nazi dönemini ve Hitleri canlandırmış ardından Altına Hücum adlı filmde ise Amerika hükumetini eleştirmiştir. Bu filmlerden sonra telefonla Charlie Chaplin‘i sık sık arayarak ölümle tehdit ettiler.

Charle Chaplin altına hücum ve büyük diktatör adlı siyasi filmi

                              Charle Chaplin, Altına Hücum ve Büyük Diktatör Adlı Siyasi Filmi

Charlie Chaplin’in hayatı tehlikedeydi ve bu durumdan dolayı  İsviçre‘ye taşınmıştı. Bir süre sonra durumu fenalaşan Chaplin, hastaneye kaldırılır ve doktor felç olduğunu belden aşağısının çalışmadığını bildirir. Taburcu olduktan sonra ofisine götürülen Chaplin, 25 Aralık 1977 yılında Vevey‘de bulunan çalışma ofisinde tekerlekli sandalyenin üzerinde hayatını kaybeder.

Charlie Chaplin On Cocaine – “ModernTimes” 1936

Charlie Chaplin – The Great Dictator Filminden

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Gençliğimizde öyle keyifle izlerdik ki özlemişim. Teşekkürler filmlerde kesitleri bizimle paylaştığınız için. Ne kadar şanssız geçen on sekiz yıl ve sonrası. Başarının ne zaman geleceği gayret ve azime bağlıdır. Ama en çok da burada, hayatın o yıllar için sanki Chaplin’e ödülü gibi düşündürdü bana…

    • Bende çok seviyorum ece abla gerçekten sinemaya büyük eserler kazandırdı. Bazen vakit buldukça çektiği filmleri izlerim….

  • Kardeşim ben seni takip ediyorum saniyodum ya. 🙁 Çok özür dilerim kusuruma bakma.Şimdi siteni takip edicem insallah 🙂

    Bide ne severdim bu adami yüzyılın en iyilerinden.Yürüyüsü efsane valla 🙂 ellerine saglik

  • Ne güzel bilgiler bunlar ?. Charli Chaplin çocukluğumun en güzel anılarında saklı ?. Teşekkürler paylaşım için.