Kültür

Cadılar Bayramı Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek !

Cadılar Bayramı Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek

Cadılar Bayramı dünyanın bir çok yerinde kutlanmaktadır. Ülkemizde ise son yıllarda kutlanmaya başlanmıştır. Hristiyanların bayramı olan cadılar bayramı, bir çok partilerde ve filmlerde fenomen haline gelmiştir.

1) Cadılar

Cadılar

Cadı kelimesinin İngilizce anlamı witch, kökeni ise wicce‘dir. Türkçe karşılığı ise bilge kadın anlamına gelir. Bu kadınlar bir zamanlar sözü dinlenen seçkin ve saygın kişiler olarak bilinir. Belli bir süreden sonra dinin ve kilisenin baskısıyla toplum arsında istenmeyerek yakılmaya zorlanmışlar.

2) Halloween İsmi Nereden Geliyor ?

halloween ismi nerden geliyor

Halloween ismi All HallowsEve yada All Saints‘ Eve gibi sözcüklerin türemesiyle ortaya çıkmıştır. Tarih önceleri inanan Azizleri, şehitleri ve tüm ölüleri hatırlamak içinmiş.

3) Cadılardan Korkar mısınız ?

Cadılar 2

Cadılar Bayramı korku üzerine yapılan bir bayram fakat günümüzde korkmak yerine eğlence amaçlı kutlanılıyor. Hatta bunun fobisi bile var. Cadılar Bayramı fobisi: Samhainophobia.

4) Bayramda Çocuk Öldürmek

cadılar bayramı çocuklar

1974 yılında Cadılar Bayramında ölen  Timothy O’Bryan adında 8 yaşındaki çocuğun zehirlendiği sanılıyordu. Fakat yapılan araştırmalar sonucu babasının bütün kardeşlerine hayat sigortası yaptırmış ve ardından Timothy‘i sigortadan alacağı 20.000 dolar için öldürmüştür.

5) Cadılardan Kısmet Dilemek

cadılardan kısmet dilemek

İskoç genç kızları Cadılar Bayramında yakılan ateşte çarşaf kuruyorsa kocalarının kendilerine iyi görüneceğine işaretmiş. Belli bir kısmı ise  gece yarısı evin merdivenlerinden inerken aynaya bakarlarsa sevdiklerini rüyalarında göreceklerini düşünürler.

6) Kabak Neden Oyulur

kabak oymak

Cadılar Bayramı için bal kabağı oymak 19. yüzyılda İrlanda‘da yapılmaya başlanmış ancak  İçi oyulup fener yapılan sebzeler ilk olarak 700 yılından önce Maori‘de rastlanmış. Söylentilere göre bu kabaklar eski tarihlerde kötü ruhları uzaklaştırmak için kullanılıyormuş.

7) Kedi Kesmek Uğursuzluk  Getirir

siyah kedi

Siyah kedilerin uğursuzluk getirdiğine inanılır. Amerika‘daki hayvan barınakları Cadılar Bayramına günü siyah kedileri sahipledirmiyorlar. Yolda ise karşılarında geçmelerini bile istemezler.

8) Kim Bu Jack-O-Lantern

Kim bu jack

Oyulan kabakların adı Jack adında bir İrlandalıdan gelmektedir. Söylentilere göre Jack çok cimri ve şeytanı bile kandırarak zekaya sahipmiş. Bu yüzden hem cennetten hem de cehennemden  kovulmuş ve sonsuza kadar dünyada yaşamakla lanetlenmiş.

9) Bazı Dinlerin Cadılar Bayramını Kutlamaları

yahudiler

Türkiye Cadılar bayramını Müslüman ülkeler arasında en coşkulu kutlayan ülkedir. Yahudiler ise kutlamıyorlar. Sadece Amerika‘da yaşayan Yahudiler kutluyor.

10) Oyulmuş En Büyük Kabak

oyulmuş en büyük kabak

Cadılar Bayramı için oyulmuş en büyük kabak 379 kilogrammış, En hızlı kabak soyan ise Stephen Clarke. adında bir İrlandalı olmuş ve kocaman bir kabağı oyması 24.03 saniye sürmüş.

 

 

 

 

Yazar hakkında

Ali Mutlu

Daha önceleri Türkiye'nin tanılan iki teknoloji sitesinde editör olarak belli bir süre çalıştım. Sonrasında bir şirkette yazılım uzmanı olarak işe başladım. Şuan özel bir şirkette Ağ mühendisi olarak görev yapmaktayım. Okumayı ve yazmayı seviyorum. Kurduğum bu sitede vakit buldukça ilgili olduğum konular hakkında yazılar yazıyorum. Bilim, teknoloji, tarih gibi konulara çok merakım vardır.