Bilim Kültür

Atatürk’ün Matematikteki Büyük Başarısı Ve Önemi

Atatürk’ün Matematikteki Büyük Başarısı Ve Önemi

Atatürk’ün matematik sevgisi ve matematik alanında yaptığı çalışmalar onu başarıya ulaştırmıştır. Atatürk’ün matematiğe verdiği önem Albert Einstein tarafından da duyulmuştu. 

Atatürk'ün Matematikteki Büyük Başarısı Ve Önemi

Cumhuriyetin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk siyasi ve idari alandaki zekasının yanı sıra bilime önem vererek bir çok yeniliği getirmiştir. 1881 yılında Selanik‘te dünyaya gelen Mustafa Kemal Atatürk, zeki duruşu ve meraklı görünüşü ile dikkat çekiyordu. Müzikle yakından ilgilenen Mustafa Kemal Atatürk kendi yaptığı tamburu ile notaları bilmediğine rağmen şarkılar çalardı. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk en büyük başarısını orta öğrenimini gördüğü Selanik askeri rüştiyesinde matematik dersinde ortaya çıktı. Okulunda en çok merak saldığı matematik ile yakından ilgilenen Mustafa, matematikteki başarısı ile kısa zamanda dersi veren öğretmen kadar bilgi edindi. Matematikteki üst seviyeleri zorlayan Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu öğretmeni olmadığı zamanlar onun yerine yaşıtlarına matematik dersi vermiştir.

Atatürk ve matematik

Bir gün okulda yaşıtlarına yine matematik dersi verirken onun bu başarısı öğretmeni tarafından fark edilir. Atatürk’ün üstün zekası ve olgunluğundan dolayı ona Kemal adını verir. Mustafa Kemale matematiği sevdiren ve bilimsel çalışmalarında en büyün destekçisi olan Hocasının verdiği bu ismi daima benimsemiştir.  Bir çok çalışmasında ise Kemal Atatürk imzasını atmıştır. Selanik’teki askeri okulunu başarı ile bitirdikten sonra manastır askeri dahilisine başlayan Mustafa Kemal, matematikteki üstün başarısını burada da  göstermiş ve okulunu ikincilikle bitirmiştir. Hayatı boyunca matematikten korkmamış ve dönemin en büyük savaşlar içinde geçirmiştir. İleri görüşlü olması ve zeki duruşu ile başarıdan başarıya koşmuştur. Cumhuriyeti kurduğu bu ülke için cephelerde savaşması ve askerlik meseleleri onu asla matematikten uzaklaştıramadı. En hakiki Mürşid ilimdir diyerek Cumhuriyeti kurduğu bu ülkede çağdaş medeniyetlere ulaşmak için bir çok devrim yaptı.

Bu devrimlerin en başında gelenlerden biri ise harf devrimiydi. Yeni, çağdaş ve modern bir devletin kurulmasını sağlayan Mustafa Kemal Atatürk, harf devrimini ortaya koyar. Ancak harfler halka karmaşık ve uzunca geliyordu, çünkü halkın dili Osmanlıca olarak konuşuluyordu. Bu durum tabi ki ilimde  ve bilimde yol açıyor olabilir. Fakat Mustafa Kemal Atatürk üstün zekası ile halkı bu sıkıntıdan da kurtarmıştır. Fransızca bir matematik kitabını ele alarak yeni bir geometri kitabı yazdı ve  matematikteki tüm terimleri kendi bir zat üretti. Sivas kongresinin bulunduğu bir lise binasında herhangi bir sınıfa girer ve orada öğretmen geometri dersi verir. Geometri öğretmeni ile kısa sohbet eden Mustafa Kemal Atatürk, sınıftaki öğrencilere çeşitli sorular sordu. Sınıfta matematik kitabında yer alan eski terimler ile matematik öğrenmenin zor olduğunu anlayan cumhuriyetin kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk, kendi buluşu olan Türkçe terimlerle çizimlerle anlattı.

Atatürk’ün matematiğe katkıları bir çok ders kitabında da yer almıştır. Kendisine emanet edilen orduyu matematiksel taktikler ile başarıya ulaştırmıştır. Okumayı çok seviyor ve kitaplarını asla yanından ayırmıyordu. Mustafa Kemal Atatürk, bilime destek vermiş ve bilim insanının daima yanında olmuştur. Dünyanın en büyük bilim adamı olan Albert Einstein ve arkadaşları Nazilerin iktidarında Almanya da görevlerini yapamadıkları için Türkiye de çalışmaları için ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e bir mektup gönderir. Bu mektubu samimi bir şekilde kabul eder. Alman bilim insanları Türkiye deki üniversitelerde Mustafa Kemal Atatürk’ün sayesinde ülkenin gelişimine katkı sağladı. Hayatını tümüyle insanlara adayan ve ülkesine getirdiği yenilikler ile ülkesinin gelişmesine de katkıda bulunarak Türkiye Cumhuriyetini gelecek nesillere armağan etmiştir.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

 • Mustafa Kemal gerçekten büyük lider. Çok faydalı bir yazı olmuş.

 • Atatürk tüm dünyanın örnek aldığı bir liderdi. Elinize sağlık, güzel yazı…

 • Hem bir komutan, hem bir bilim adamı seviyesinde bilgili, hem de örnek alınacak bir kişilik… Daha ne olsun?

 • Atatürk’ün bilinmeyen birçok özelliğini duyunca, “her süper kahraman pelerin takmaz” sözü aklıma geliyor.

 • 100 yılda bir gelir böyle insan ve bize denk geldi. Ancak tüm yaptıklarına şu an ihanet ediyoruz. Tarih bizi affetmeyecek. Yıllarca matematik alanında ki çalışmalarını bilmemiştim, öğrendikten sonra saygı ve sevgim bir kat daha arttı.

 • Atatürk birçok alanda bulunduğu çağın ötesine gitmiştir. Her topluma böylesi gelmez yahu !

 • Atatürk gurur duyduğum bir başkomutan 🙂 Matematik alanında da olan başarısına şaşırmadım 🙂

 • Atatürk dedin mı akan sular durur arkadaş. Adam her alanda kendini gelistirebilmis önemli büyük bir lider herkes böyle kabul ediyor zaten. Paylaşım için teşekkürler.

 • Mustafa Kemal Atatürk’ün kim bilir bilmediğimiz daha ne bilimsel düşünceleri, çalışmaları vardır. Bu kadar çok şeyi bu kadar kısa sürede başarabilen bir insandan bahsediyoruz sonuçta.

 • Günümüzde Atatürk’e hakaret edenler var acaba bu denli onun hakkındaki bilgileri hiç mi okumadılar, okumuyorlar ? Bir insan en azından saygı duyar böyle bir insana. Atamın bu büyük başarıları şevklendiriyor beni!

 • Dünyanın her yerinde heykelleri olan, kendi ülkesinde heykelleri kaldırılan bir BAŞKOMUTAN!

  • Tabi en üzücü durumda bu dünyanın saygı duyduğu Atatürk’e biz saygı duymuyoruz. Daha doğrusu aşağılıyoruz. Çok yazık