Kültür

Âşık Veysel Şatıroğlu Kimdir Kısaca Hayatı

Aşık veysel nedir

Âşık Veysel Şatıroğlu Kimdir Kısaca Hayatı

Âşık Veysel Şatıroğlu, ünlü halk ozanı olarak tanılan “Veysel gider adı kalır dostlar beni hatırlasın” sözleriyle halkın kalbinde taht kurmayı başarmıştır. Aşık Veysel’in yüreği bu topraklarda çarpan herkese şiiri, aşkı, acıyı, hakikati ve nasihatleri bu halka rehber olmuştur.

Âşık Veysel Şatıroğlu Kimdir Kısaca Hayatı

Sivas‘a bağlı Şarkışla ilçesinde sivrialan köyünde 25 Ekim 1894 yılında annesi Gülizar Şatıroğlu‘nun hayvanları otlarken karnının sancılanması ile bir ağacın altına geçer ve orada halk ozanlarının piri olan Âşık Veysel’i dünyaya getirir. Âşık Veysel altı yaşına kadar gözleri görürdü. Bir gün gece vakti odunluğa doğru giderken dengesini kaybedip yere düşer ve ağzından kan gelir bu onun gördüğü ilk kan kırmızısı olmuştur. Ogün’den sonra Veysel görmüyordu ve hayat ona acımasız gelmişti. Kardeşi elif onu çok seviyordu ve onu zor günlerinde asla yalnız bırakmadı. O gün kardeşi elif ağabeyi Âşık Veysel’in elinden tutarak dere kenarına götürür ve orada Veysel ayağını suya sokar bu onu çok mutlu etmiştir. Kız kardeşi elif ağabeyi Veysel’i hep ağlarken görür. Çünkü bu durum ona çok acı vermiş ve hayatı zorlaştırmıştı.

halk ozanı Âşık Veysel Şatıroğlu Kimdir Kısaca Hayatı

Bir gün bu durumu fark eden babası Veysel’e saz alır. Ogün bağlamayı ilk kez eline alan Veysel notaları dahi bilmiyordu. O köyün ozanları Veysel’in evine gelir ve orada bir müzik havası yaşatırlar. Bu durum Veysel‘i çok mutlu etmiştir. Ziyaretine gelen aşıkların çaldığı sazdaki eserleri dinler ve onlardan ilham alır. Veysel’in ilk hocası civar köylerden Aşık Ali Alâ idi. Bir gün Veysel’i yanına alıp kahveye gider orada birlikte yunus emre, karaca oğlan ve aşık Ömer’in eserlerini söyler ve karşılığında ise evlerine azıklarıyla dönerlerdi. Ailesi Veysel’in yalnızlığını görünce ona bakacak ve yemeğini yapacak genç bir kızla evlendirir. Bir gece Veysel’in uyuduğunu gören eşi bu durumdan faydalanarak evi terk eder. Halkın ozanı artık yapa yalnız kalmıştı. Civar köylerde deyişlerini söyleyerek parasını kazanır.

Aşık veysel

1931 yılında soğuk bir havada Sivas’ta düzenlenen ünlü şair Ahmet Kutsi Tecer‘in düzenlediği halk ozanları şenliğinde  Atatürk’e yazdığı deyişle sahneye çıkar ve orada büyük alkış alır. Bu deyişinde Atatürk‘ün duyması lazımdı. Bir gece arkadaşları Aşık Veysel’i bir at arabasına bindirerek Ankara’ya gönderir. Ancak ne yazık ki şehir merkezinde görevli olan polis Aşık Veysel’in üstünün yırtık olduğunu görür ve geçmesine izin vermez. Bu durum onun bu hayalini bitirmiştir. O günden sonra kendi şiirlerini ve bestelerini yapmaya devam eden halk ozanı, Hasan Ali Yücel‘in ricası üzerine köy enstitülerinde köy çocuklarına müzik dersi verir.  Belli bir süre sonra bir yemek ziyafeti için davet edilir.  Orada fenalaşarak evine getirilir. Teşhis konulmuş ve akciğer kanseri olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak kanser vücudun dört bir yanına dağılmıştı. Bu hastalıktan kurtulamayan Aşık Veysel, 21 Mart 1973 yılında hayata veda eder. Bir çok ünlü sanatçıların Aşık Veysel’in eserlerine günümüzde yer vermesi ilgi odağı haline geldi.

Aşık Veysel’in Röportajı ve Bazı Eserleri

Aşık Veysel’in TRT’de Verdiği Röportaj

Âşık Veysel – Uzun İnce Bir Yoldayım

Âşık Veysel – Anlatamam Derdimi Dertsiz İnsana 

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

 • Abimizin ruhu şad olsun. Böyle güzel insanlar göçüp gittiler. Lakin bizden sonrakilere rehberlik edecek eserler bıraktılar

 • ”Güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa!” Aşık Veysel be! Bu değerli bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim. Çok güzel bir yazı olmuş…

 • Daha önce üstad hakkında birkaç şey okumuştum. Bu yazı da gayet faydalı ellerinize sağlık

 • aşık veysel şiirlerini seviyorum küçüklüğümden beri onun şiirleriyle büyüdüm diyebilirim birde şarkısı var uzun ince bir yolda gidiyorum gündüz gece teşekkürler

 • Ustanın Atatürk’e Ağıtı müzik listelerimin vazgeçilmezidir. Türküleri senfoni orkestrası ile de müthiş bir uyum sağlar.

  • Ne yazık ki Atatürk’e yazdığı eseri bir türlü ulaştıramadı. Ama bir çok eseri dünyaca tanılan müzisyenler tarafından da seslendirilmiştir.

 • Aşık Veysel i çok severim. Babam sürekli dinlerdi biz De eşlik ederdik. Tarihten silinmeyecek bir isim

 • Ah ah yaşasaydı da şu popcu mopculara sazı sözü ogretseydi. Kulaklarımızda kanayacak artık bıktık vallahi.

 • Güzelliğin on para etmez eserini gözlerinizi kapatıp sadece ona verin kendinizi. Sözlerin akışı ile tüylerim diken diken olmuştu ilk dinlediğimde. Hala en sevdiğim türkülerinden biridir.

 • Böyle değerleri kaybetmek üzücü Rabbim yenilerini karşımıza çıkarsın inşallah.