Kültür

Albert Einstein Hakkında 8 İlginç Bilgi!

Albert Einstein Hakkında En İlginç 8 Bilgi !

Albert Einstein hakkında dünyamıza ışık tutan bir çok çalışma bulabilirsiniz. Bunlar izafiyet teorisi, kuantum fiziği ve atomun parçalanmasıdır. Bu yazımızda Albert Einstein hakkında en ilginç 8 bilgiyi açıklayacağız.

Albert Einstein hakkında bilgiler

1) Albert Einstein doğduğunda kafası kocaman ve şişman bir bebekti.

Albert Einstein küçüklüğü

Doğduğundan bir kaç hafta sonra yapılan kontroller ile normal bir bebek olduğu ailesine bildirilmişti. Einstein’ın çocukluğu diğer çocuklara göre biraz daha yavaş başlamıştı.

2) Çocukluğunda çok zor konuşuyordu.

Albert Einstein çocukluğu

Konuşmaya başladığında çok yavaş konuşuyordu. Einstein 9 yaşına gelene kadarda bu böyle sürdü. ailesi onu geri zekalı olduğunu düşünüyormuş. Asıl bizimde bildiğimiz gibi böyle bir durum olamazdı.

3) Einstein üniversiteye giriş sınavını başaramamıştı.

Albert Einstein gençliği

17 yaşında iken, İsveç federal Polytechnic okulunun sınavlarına girmişti.  Giriş sınavında matematik ve bilim bölümünü seçti. Fakat tarih, yabancı dil ve coğrafyadan kaldı. Einstein bunun üzerine ticaret okuluna yazıldı. Bir yıl sonra sınavlara tekrar girerek İsveç federal Polytechnic okuluna girmeyi başarmıştı.

4) Einstein bir pusuladan ilham almıştır. 

Albert Einstein Hakkında 8 İlginç Bilgi !

Einstein’ın bilimle ilgili babasının ona yatağında hasta yatarken gösterdiği pusula ile başlamıştı Pusula, Einstein’ın çok ilgisini çekmişti. Einstein pusulayı defalarca etrafında döndürmesine rağmen içindeki ok aynı noktayı gösterince, Uzay’da güçlerin olduğunu ve pusulaya etki ettiğini düşünmüştü.

5) Einstein’ın Türkiye’de 5 tane dikili ağacı vardır. 

Albert Einstein tükeyide

Yapılan araştırmalara göre Einstein’ın hiç Türkiye’ye gelmediği görülüyor. Fakat ülkemizde Einstein adına dikilmiş 5 tane ağaç bulunmaktadır. 31 Mayıs 2014’te, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde düzenlenecek olan eğitim teknolojileri zirvesinde Einstein adına dikilen ağaçlar için kendisine sertifika bile verilecek. Ayrıntılar:  egitimteknolojilerizirvesi.com

6) Einstein’ın Atatürk’e yazdığı mektup.

Albert Einstein ve Atatürk

Almanya’da Nazilerce bilim adamlarına yapılan baskı üzerine  Einstein 1933’te Atatürk’e mektup göndererek. Bu insanların Türkiye’de çalışmasının kabulünü istemiştir. Bunun sonucunda yüzlerce insan üniversitelerimize gelerek uzun yıllar çalışmış ve üniversitede reforma katkı sağlamışlardır.

7) Einstein atom bombasını yapıyor.

Albert Einstein ve atom bombası

Amerikalılar 1940’lardan beri Atom bombası geliştirmeye çalışıyordu. Einstein, dikkat edin “Naziler atom bombası üzerine çalışmalar yapıyor” şeklindeki uyarısına Amerikalılar hemen harekete geçti. Ancak 1945’te ilk atom bombası testi başarıyla gerçekleştirildiğinde, Almanya çoktan pes etmişti.

8) Einstei’ın beyni çalındı.

Albert Einstein beyni

18 Nisan 1955’te Einstein iç kanama geçirdi. 76 yaşında, Pirinceton Hastanesi’nde gece saat 01.55’te  yaşamını yitirdi. Otopsi sırasında Thomas Stoltz Harvey o gece nöbetteydi. Einstein’ın ölüm nedeninin belirlenmesi gerekiyordu. Beyni kafa tasından çıkardıktan sonra kendi kendine “Bu dünyamızda her şeyi değiştiren beyindir” demiştir.

Evet, Albert Einstein Hakkında 8 İlginç Bilgi! adlı yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.