Kültür

Abraham Lincoln Hayatı ve Kimdir ?

Abraham Lincoln Hayatı ve Kimdir?

Abraham Lincoln hayatı ve öz güveni bir çok insana ilham olmuştur. Şimdi bu yazımızda sizlere tüm olumsuzluklara rağmen başarmayı hedefleyen Abraham Lincoln’n hayatını aktaracağım

Abraham Lincoln Hayatı ve Kimdir

Abraham Lincoln ailesine katkıda bulunabilmek için çocukluğu boyunca tarlalarda ve bakkallarda işçi olarak çalıştı. Çok ağır yükler taşıyordu bu durum onu yıpratıyordu ve 10 yaşında annesi ve kız kardeşini kaybetti bir çocuk için bu durum çok ağır bir yüktü. Üzüntü ve çaresizlikten günlerce kendine gelemedi. 20 yaşında Ohio ırmağı düşük ücretlerle ağır işlerde çalışıyor ve zincire bağlı kölelerin gördüğü eziyetleri görüyordu. Bir gün kendine şunu dedi “yeni bir hayat için güçlükle çalışacağıma  yemin ediyorum” şeklinde kendini motive etmişti. Lincoln 4 Kasım 1842 tarihinde Mary Todd ile evlendi. 4 çocuk babasıydı fakat 4 çocuğundan 3’ü çeşitli nedenlerden dolayı öldü. Abraham en acı günlerini yaşıyordu. Lincoln okumayı çok seviyordu. Mahkemede olan davalar ilgisini çekiyordu boş zamanlarda mahkemedeki davaları izliyor oradaki insanları dinliyor işi aslını çözmeye çalışıyordu. Lincoln’un bu durumu çevresindekiler tarafından fark edilmiş ve sevilen kişi haline gelmişti. Bir süre sonra belirli bir kitleye ulaşınca Kongre üyesi olarak başvuru yaptı ve ardından kabul edildi bu durum onu çok sevindirdi. Aklındaki planları hayata geçirmek için çok çaba sarf etti. 1832’de ıllinois‘te Liberal Parti  üyesi olarak başarısız bir kampanya ile siyasi hayatına adım attı.

Abraham Lincoln'un Hayatı

Lincoln ülkedeki adaletsizliğin karışıklılığında ve köleliğin bitmesi için Amerika‘nın güney hükumetinin Washington‘a itaat etmesi gerektiğinin farkındaydı. Lincoln’un bu yaklaşımı güneylileri bunalıma soktu ve 4 yıl sürecek bir iç savaş için yol açtılar. Lincoln bu savaşın üstesinden gelmeyi’de başarmıştı. Amerikanın gelmiş geçmiş en çok sevilen başkanları arasındaydı ikinci kez adaylığını koydu ve yine kazanmayı başarmıştı. Lincoln’un bu başarısı ve anayasada bıraktığı etkiler ve düşüncelerini hazmedemeyenler de vardı. John Wilkes Booth adlı bir aktör Konfederasyon adına çalışan bir Maryland‘lı bir casustu. Lincoln‘e karşı bir plan yaptı ve amacı onu Konfederasyon hapishanesine kaçırmaktı.

Abraham Lincoln'un Hayatı

Lincoln 11 Nisanda siyahlara karşı yaptığı bir konuşma ile planını suikast olarak değiştirdi. 14 Nisan akşamı Lincoln ve eşi Ford tiyatrosuna geldi balkon kısmında yerini ayırdı ve casus Booth’un bundan haberi vardı. Yakın korumalık yapan Ward Hill Lamon o gün  Lincoln‘ün istememesi sonucu tiyatroya gelmemişti. Booth balkonun arkasındaki perdede bir delik açarak bekledi ve Gürültülü bir sesin ardından  Lincoln‘un kafasından vurdu. Ardından Booth kaçmayı başardı. Suikastın 12’ci günüde John Wilkes Booth federal tarafından yakalandı ve Virginia’da bir ahırda öldürüldü. Lincoln suikastın ardından tiyatronun karşısında bir eve taşındı. 18 Nisan 1865 sabahı hayatını kaybetti. Mezarı Springfield‘da bulunan The Oak Ridge Anıtında bulunmaktadır. Lincoln Amerika‘nın en büyük başkanlarından kabul edilmektedir.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.