Kültür

1876 Yılında Zamana Yolculuk Yapan Adam !

1876 Yılında Zamana Yolculuk Yapan Adam !

1876 yılındaki Rudolph Fentz olayı, 1950 eski moda 21 adam birden bire Times Meydanında beliriyor. Tanıklar adamın korkmuş olduğunu bildiriyorlar. Adam çevredeki insanlardan korktuğu için uzaklaşmak ister ve ardından araba çarpar oracıkta ölür. Yetkililer ölü adamın üstünü arıyorlar ve 5 cent değerinde bira jetonu, jeton bilinmeyen bir barın adını taşıyor.

1876 Yılında Zamana Yolculuk Yapan Adam !

Hiç bir adres defterine adı geçmeyen ahırdan at yıkama ve bakım jileti, eski zamandan kalma banknotlar tam 70 dolar değerinde Rudolph Fenz isminde bir iş kartı ve bir adres bu adres 1876 yılında Philadelphia‘dan yollanmış bir mektup bulunan eşyalardan hiç birinin o çağ ile alakası yoktu New York polis teşkilatı kayıp bürosundan Hubert V. Rihm iş kartının üstünde yer alan iş yerine giderek soruşturma yapar. İş yeri sahibi Rudolph Fentz adına hiç bir şey bilmiyordu. İsmi adres defterinde yazmıyordu. Parmak izleri kayıtlı değildi ve kimse kayıp bildirmemişti. 

1876 Yılında Zamana Yolculuk Yapan Adam !

Rihm, soruşturmaya devam etti ve sonunda 1939 yılına ait bir adres defterinde Rudolph Fentz‘in oğlunu (Rudolph Fentz JR) buldu. Rihm, adresteki bina sahipleriyle görüştüğünde  Fentz’in oğlunu hatırlayan insanlar buldu. Fentz’in oğlunu 60 yaşında yakınlarda çalışan bir adam olarak tanımladılar. Fakat emekliliğinden sonra 1940 yılında taşınmış. Rihm, Fentz’in oğlunu biraz daha araştırdıktan sonra adamın 5 yıl önce öldüğünü ama eşinin halen Florida’da yaşadığını öğreniyor. Rihm kadınla görüşüyor ve kocasının babası yani Rudolph Fentz‘in 1876 yılında 29 yaşında iken kaybolduğunu anlıyor. Fentz, öğle vakti yürüyüş için evden çıkmış ve bir daha geri dönmemiş.

Sonuç

Bu olay bir şehir efsanesine dönüşerek halk arasında dilden dile dolaştı. 2002 yılında Pastor George Murphy, hikayenin 1951‘de basılmış bilim kurgu hikayesi olduğunu öne sürerek Rudolph Fentz olayının gerçekliliğini yalanladı. Hikayenin yazarı Jack Finney ise sorgulanamadan yaşamını yitirdi. 2007 yılında Alman haber arşivlerinde araştırma yapan biri 1951‘e ait bir gazetede Rudolph Fentz  olayına ait bir haber buldu. Haberde, Finney’in hikayeyi yazdığı tarihten 5 ay önce basılmıştı. Tuhaf olan şey ise hikayenin gerçek olduğudur. En tuhafı ise Rudolph Fentz‘in 1876 yılında 29 yaşındayken kaybolduğunu öne süren bir çok belge yer almaktadır. Fakat Fentz, nasıl zamanda yolculuk yapmıştı. Konuyla ilgili dava halen günümüzde de devam etmektedir.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

1 Yorum

  • İnsan olmamıştır böyle bir şey de diyemiyor.amerika da çok fazla saklanan bilimsel gelişme var.