Kitap Günlüğü

Vadideki Zambak Kısa Özeti (Honore De Balzac) Romanından

Vadideki Zambak Kısa Özeti Honore De Balzac Roman Kitabı

Vadideki zambak kısa özeti ile bakacak olursak kitapta Henriette, Felix ve Lady Dudley adında 3 kişi yer alıyor. Romanda anlatılmak istenen Henriette kocasından memnun değil ve bir türlü mutlu olamıyorlar. Fakat kendisinden baya küçük olan imkansız aşkını konu ediniyor.

Ezilmeye ve emir altında olan sevgiden uzak Felix de Vandennesse içine kapanık ve çekingen bir gençtir. Paris’te yüksek okulunu bitirerek  memleketi Tours‘a ailesinin yanına döner. Bir gün şehirde bulunan balo için kendisine davet gelir. O gün şıklığıyla ve güzelliğiyle kendisini etkileyen genç bir kadınla tanışır.  Henriette, evlidir ancak kocası huysuz ve bencil bir adamdır. Böyle bir adam olmasına rağmen Henriette, kocasına bağlılığını sürdürmektedir. Felix adlı genç kadının etkileyici güzelliğini vadinin adı olan “Zambak” ile özelleştirir.

Vadideki Zambak Kısa Özeti

Henriette olgunluğu ve mükemmel kişiliği ile ön plana çıktığı için Felix adlı genç sadece arkadaş olarak yaklaşır. Fakat Felix’i çocuğu gibi gören Henriette, tüm sırlarını ve yaşantısını onunla paylaşır. Bir gün Felix görev almak için Paris için yola koyulur. Bu durum hem Felix için hemde Henriette için üzücü bir hal almıştır. Bu duruma dayanamayan Henriette, Felix yola koyulmadan ona yolda okuması için mektup yazar. Mektup‘ta Felix’e bir anne şefkati ile yaklaştığını belirtir ve sözlerine görevinde başarılı olması için çeşitli öğütler verir. Felix ve Henriette Uzun bir süre sonra tekrar bir araya gelirler. Bir gün Henriette, kocasının kötü bir hastalığa yakalandığı duyar. Tabi bu durum Felix ve Henriette arasındaki ilişkiyi kuvvetlendirir.

İlişkinin kuvvetlenmesi Felix’in Paris‘e dönmesini sağlar.  Fakat Felix, Paris’teki yaşamı boyunca orada Lady Dudley adında bir kadın görür ve güzelliğine kapılır. Felix, bu kadına aşık olduğunu düşünür ama durum pekte öyle değildir. Tabi Henriette bu olayı duyar ve üzüntüden hastalanır. Fakat Henriette, Felix’in aşkına cevap veremediği için kızı ile evlendirmeyi düşünür. Felix, Henriette’nin hastalığını duyar duymaz Tuors‘a doğru yola koyulur. Oraya ulaştığında Henriette hasta yatağında son dakikalarını yaşarken Felix’i sevdiğini itiraf eder ve ondan tek isteği kızıyla evlenmesidir. Fakat kızı bu duruma sıcak bakmamıştır. Annemi bu hale getiren ve ölümüne sebep olan adamla asla evlenemem diyerek oradan ayrılır. Felix bu cevaptan sonra tekrar Paris’e döner ve bu yaşantıları unutmak için bilim, edebiyat ve politika gibi dallara kendisini adar.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.