Kişisel Gelişim

Tembellikten Nasıl Kurtulurum Diyorsan, Sadece Yap!

Tembellikten Nasıl Kurtulurum Diyorsan, Sadece Harekete Geç!

Tembellikten nasıl kurtulurum, harekete nasıl geçerim ve üşengeçlikten nasıl kurtulurum diyorsan o zaman size önereceğim bu maddeleri uygula kısa sürede de farkı gör!

Tembellikten Nasıl Kurtulurum

Tembellikten Nasıl Kurtulurum

Tembellik, ataletsizlik, üşengeçlik gibi durumlar hayatımızın her alanında büyük zararı vardır. Peki bu durum nasıl aşılır? sizlere önereceğimiz maddeleri uygulayarak kısa sürede bu sorunun üstesinden geleceksiniz.

1) Düzenli spor yapın. Antrenman yapmak size zor geliyorsa, her gün dışarıda 1 saat yürüyün mesela yada futbol seviyorsanız arkadaşlarınız arasında bir halı saha maçı ayarlayarak vücudun hareket etmesini sağlaya bilirsiniz. Bunun faydası vücudun hareket ederek, tembellikten uzaklaşmasıdır.

2) Sizi hareketsiz eden durum nedir? Bilgisayar mı mesela öyleyse kalkın dışarı çıkın, Ofiste çalışmak mı o zaman ofiste bulunan bir arkadaşınızın yanına adımlayın bu size basit gelebilir ama faydası büyüktür. Fazla uyumayın mesela, fazla uyumak tembelleştirir bunun sizde farkındasınız bazen yataktan kalkmak bile gelmiyor. Günde 8 saat uyku yeterli bizim için..

3) Çevrenizde bulunan her şeye ilgi duyun merak edin ve kayıtsız kalmayın. Fiziksel aktivitelerinizi diri tutun. Mesela bir arkadaşınızla bir kaffe ye veya bir sinemaya gidebilirsiniz bu size iyi gelecektir.

4) Çevrenizle asla iletişiminizi kesme ve yeni arkadaşlıklar edin. Bir arkadaşınızı arayın sohbet edin. Bu sizi üşengeç durumdan kurtaracaktır.

5) Gelişime açık olun. Mesela İngilizce öğrenin, gitar öğrenin veya işinizin konusu üzerine kendinizi geliştirin. Tabi bu konuda azimli sabırlı ve kararlı olun.

7) En önemlisi kendi işinizi kendiniz yapın. Mesela elbiselerinizi mümkün olduğunca kendiniz ütüleyin, yemeğinizi kendiniz yapın. Bu sizi harekete geçme konusunda tetikleyecektir.

8) Düzenli beslenin. Yağlı şeyler veya abur cubur yememeye gayret gösterin. Tembelliğin dostu kilodur almamaya gayret edin. Bol bol su tüketin. Beslenmede tembelliği büyük ölçüde azaltır.

 

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum yap

Yorum

  • Ukalalık olarak algılamayın ama sağlaya bilirsiniz kelimesinde bir yazım yanlışı yapılmış, birleşik yazılması gerekiyor. Bunun dışında tembellikten kurtulmanın en etkili yolu dediğiniz gibi spor yapmak; yürümek, koşmak.. Bahsi geçen tembellik; tıp literatüründe ATALET olarak geçiyor, bunun üzerine özellikle Türk yazarların güzel kitapları bulunuyor.

    • Estağfurullah, yanlışı bildirdiğiniz için teşekkür ederim. Atalet konusunda dediğiniz gibi bir çok kitap var fakat atalet konusunu ülkemizde pek çok kişi bilmemektedir. Bu yüzden başlıkta tembellik konusu üzerine yazdım. Bu arada Atalet, diğer anlamıyla harekete geçememek demektir. 🙂

  • Benim de uyguladığım maddeler bunlar. Tembellikten kurtulmaya birebir olduklarını düşünüyorum. Güzel bir yazı olmuş 🙂