Kişisel Gelişim

Steve Jobs’dan Başarıya Götüren 15 Öğüt

Steve Jobs’dan Başarıya Götüren 15 Öğüt

Steve Jobs, Apple ve Pixar kurucusudur.  2011 yılında aramızda ayrılmasına rağmen onun girişimcilik ruhu, bir şeyleri yapama hevesi ve hayat felsefesi ile verdiği öğütlerler bir çok girişimciye yol göstermiştir. İşte Steve Jobs’un bu altın öğütlerden bazılarını sizler için derledik.

Steve Jobs'dan Başarıya Götüren 15 Öğüt

1) Küçük Başlayın, Büyük Düşünün !

2) Bu hayatta zamanınız kısıtlı. O sınırlı zamanı, başkasının hayatını yaşayarak yaşamayın. Başka kişilerin düşünceleriyle yaşanan hayat, doğmaların tuzağına düşmek demektir.

3) En iyisini yapın: Yaptığınız her işte en iyisini yapmaya çalışın. Başarı yeni başarıları getirir. Mükemmeliyet tutkusu olan insanları işe alın.

4) Bir gün öleceğinizi unutmamak, kaybedecek bir şeylerin olduğunu düşünme tuzağından kurtulabilmek için en gerçekçi yöntemdir.

5) Eninde sonunda öleceğimi düşünmek, yaşamda büyük seçimler yapmaya yardımcı olan en önemli etkendir. Çünkü yaşadığımız dünyaya ait tüm beklentilerimiz, gurur, kibir, başarı, başarısızlık gibi bu dünyanın önemli işleri, ölüm söz konusu olduğunda bir anda tüm önemi yetiriyor, tam anlamıyla kocaman hiç oluveriyor.

6) Yaşamınızda neyi ve kimi sevdiğinize iyi karar verin. Çünkü yaşamınızın ekseni sevdiğiniz kişiyle, sevdiğiniz iştir. İşiniz, her zaman yaşamanızın en büyük bölümü olacaktır. O nedenle hayatta tat almanın tek yolu, yaptığınız işi sevmektir. İşinizi sevebilmenin tek yolu ise, onun güzel ve yararlı bir iş olduğuna inanmanızdır.

7) Büyüdüğünüz zaman size içerisinde bulunduğunuz dünyada nasıl yaşamanız gerektiği söylenilir, bazı şeyleri çok zorla mamanız, ufak bir aile kurup, arada bir para biriktirmek suretiyle mutlu bir dünyanın kapılarını açmanız gerektiği öğütlenir. Bu fikirler pek hayatımızı kısıtlamaktan başka ileriye gidemezler zira dünyanın sizden çok zeki olmayan insanların yarattığı bir hayalden başka bir şey  olmadığını gördüğünüz anda işler değişir. Bu dünyayı değiştirmek hepimizin elinde ve bir kez bu değişimi yapmayı öğrendiğiniz zaman artık o eski sizden eser kalmayacaktır.

8) Yaptığınız hataları görmezden gelmeyin, her biri birer hayat dersidir.

9) Kimi zaman yaşam bize tüm zorluklarını sunar. İşte o an yapmamız gereken tek şey inancınızı kaybetmemektir. Yaşamımda beni ileriye götüren tek şey, yaptığım işe olan sevgimdi. Bundan hiçbir zaman kuşkum olmadı.

10) Farklı olun, farklı düşünün: sıradan işler yapmaktansa aykırı işler ortaya koymak size farklılığı getirecektir.

11) İleriye bakarak yaşamdaki noktalarınızı birleştiremezsiniz. O noktaları ancak geriye baktığınızda birleştirebilirsiniz. Bu yüzden noktaların gelecekte bir biçimde birleşeceğine şimdiden inanmanız gerekir. Bir şeylere inanmak, güvenmek zorundasınız. Kadere, yaşama ve neye olursa olsun; yaşamdaki tüm farklılıklar, bu inançlarım sayesinde gerçekleşti.

12) Bir sorunun çözümünü bulmaya çalıştığınızda, muhtemelen ilk çözüm yolu çok uzun ve karmaşık olacaktır. Eğer siz yola devam eder ve çözümün üzerine yoğunlaşırsanız daha basit ve şık çözümlere ulaşırsınız.

13) Terk edildim diye çok çalıştığımı, başarılı olursam annem babamın beni geri isteyecekleri umduğumu filan düşünenler var, ama bu çok saçma. Evlatlık olduğumu bilmek kendimi daha özgür hissetmemi sağlamış olabilir, ama kendimi asla terk edilmiş hissetmedim. Paul ve Clara %1000 gerçek benim ailemdi.

14) Apple’ı kurmamda desteği olan arkadaşım Steve Wozniak elektronik konusunda benden daha bilgili gördüğüm ilk kişiydi.

15) Dünyayı değiştirenler ancak bunu yapabileceklerini düşünecek kadar çılgın olan insanlardır.  

steve jobs ve steve wozniak apple kurucuları

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

1 Yorum