Kişisel Gelişim

Hafızayı Güçlendirmek İçin En İyi 3 Şifre !

hafızayı güçlendirmek için ne yapılmalı

Hafızayı Güçlendirmek için En iyi 3 Yol

Hafızayı güçlendirmek için pek çok yöntem vardır. Mesela hafızayı güçlendirmek için egzersizler vardır. Biz size en etkili 3 yolu açıklayacağız.

1) Şifre 

Hafızayı güçlendirmek

İstediğiniz yere gidebiliyorsunuz çünkü beyniniz hatırlama gücünün çoğunu uzaysal hafızanızda toplanmış durumda (Beyninizin bulunduğunuz çevrenin haritasını çıkaran bölümü) bu bölüme girip şifresini kırmak ve bunun uzun listeleri hatırlamak için kullanmak tamamen mümkün. Hafıza şampiyonları bunu yapıyor ve adına da “Hafıza Sarayı” diyor. Çok zorlanmadan hatırlayacağınız ve iyi bildiğiniz Bir yer seçiyorsunuz sonra buraya giden yolu düşünüyorsunuz ve bu yolda gördüğünüz yerlerin her birine listenizdeki bir nesneyi anlatıyorsunuz. Mesela mahallenizdeki bir yolu düşünün. Market listenizi yapıyorsunuz ve alınacak her şeyi bu yol üzerinde gördüklerinizle ilişkilendiriyorsunuz.

Ekmek alacaksanız onları yoldaki sokak lambaları olarak düşünün, domates alacaksanız  yol kenarlarındaki çiçekleri domatese benzetin, bira alacaksanız sarhoş komşunuzu düşünün. Bu şekilde onlarca malzemeli bir liste bu yolda ne kadar ilginç şeyler düşünürseniz o kadar kolay olur. Düşünecek çok şey var gibi gelebilir ama bu yönteme alıştıkça ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Sadece uzaysal hafızanızı size yardım edebilmek için zorluyorsunuz. Ayrıca hafıza sarayı yöntemi uzun yıllar boyu alıştırma gerektiren bir yöntem değildir. Hemen başlayabilirsiniz. Bir çalışmada, yetişkin bir Alman vatandaşa 40 kelimelik bir kelime listesini Berlin‘in belirli noktalarıyla ilişkilendirerek ezberlemeleri söylendi. Yöntemi kullanmayarak denediklerinde ortalama 3 kelime hatırlayabilen Almanlar, örneğin hayvanat bahçesine “baba” kelimesini atamak gibi ilişkilendirme yaparak ortalama 23 kelime hatırlayabiliyorlar. Bir kere deneyin ve emin olun işe yarayacaktır.

2) Hatırlayıcı Kullanarak Bilgiyi Saklamak 

Hatırlayıcı Kullanarak Bilgiyi Saklamak 

Bir şeyi bilmeni en kötü evresi, hatırlamak için kendinizi şartlandığınız şeyleri unutup, daha basit ve işinize yaramayan şeyleri hatırladığınız evredir. Bu yüzden sınavdan hemen önce kıvranırız. Bu sadece çaresizlikten değil, bir ay önceden çalışarak öğrendiklerimizi unutacağımızdan korktuğumuz içindir. Bu yüzden tek çaremiz son dakikada her şeyi beynimizle sıkıştırmaktır ve sınavdan çıkınca hepsini unutmaktır. Bu yüzden bilgileri uzun vadeli koruyabileceğimiz bilimsel bir metoda ihtiyacımız var. Ayrıca bunun minimum zaman ve çaba gerektirmesi şart.

3) Yazmak

Hafızayı kuvvetlendirmek için ne yapılmalı

En son ne zaman bir kağıda bir şeyler yazdığınızı hatırlıyor musunuz ? Belki ufak bir not yazdınız, belki bir faturaya imza attınız. Artık uyanık olduğumuz zamanın çoğunu telefonunuzda mesaj atarak yada İnternet’te gezinerek geçiriyoruz. Çoğumuz kalem tutmayı ve  yazmayı unuttuk. Bu aslında çok kötü bir şey, çünkü bilgilerin aklımıza kazınmasının en iyi yolu onları kağıda yazmaktan geçiyor.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.