Kişisel Gelişim

Beyni Güçlendirmek İçin 5 Mükemmel Komut

Beyin-nasil-güclendirilir

Beyni Güçlendirmek İçin Ne Yapılmalı?

Uzmanlar iyi bir beyne sahip olmak, iyi bir zekaya sahip olmak ve beyni güçlendirmek için beyne bazı komutlar vererek daha iyi verim aldıklarını açıkladılar. Beyni güçlendiren en iyi komutları sizin için derledik.

1) Satranç Oynayın!

satranç oynamanın faydaları

Satranç beynimize en iyi komut veren oyunlardan biridir. Çünkü beynin iki lobunuda kullanır.  Bu oyunda düşünce ve stratejimizi geliştirerek beyine komut veririz. Bu komutlar beyinde sinyal alıcılarını güçlendirmektedir. Ayrıca beyin kaslarını güçlendirerek beynin daha kuvvetli ve daha verimli çalışmasını sağlar. Bilimsel çalışmalara göre satranç oynayan bireyin kavrayış hızı, yaratıcılık, odaklanma, anlama ve öz güven gibi kavramları ortaya çıkardığı belirtilmiştir.

2) Beyne komut verin!

beyne komut nasıl verilir

Beyni bir bilgisayardaki rem gibi düşünebilirsiniz. Bilgisayarı 6 ay çalıştırmayın rem güncelliğini yitirir. İşte beyinde bilgisayar gibidir. Beyni çalıştıracak faaliyetlerde bulunmazsanız beyin belli bir süre sonra güncelliğini yitirir. Bunun için bazı komutlar verebilirsiniz. Kitap okuyun, günlük olarak kelime ezberleyin mesela günde 10 tane İngilizce kelime ezberleye bilirsiniz. Bulmaca çözün bulmaca çözerken düşündüğümüz için beyin otomatikman harekete geçer. Bu tür komutlar beyni her zaman güncel tutan komutlar dır.

3) Yeni şeyler öğrenmeye odaklanın!

Zeki insanlar genel olarak hep yeni şeyler öğrenmeye odaklanırlar. Mesela bilgisayar ile ilgili bilginiz yok kursuna giderek gerekli eğitimi alabilirsiniz. Yada diksiyon eğitimi alarak karşınızdaki insan ile daha iyi anlaşmamızı ve iş görüşmelerinde de kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağlayabiliriz. Sevdiğimiz bir müzik aletini öğrenmek için kursunu gidebiliriz. Daha bunlarla sınırlı değildir. Sizde yeni şeyler öğrenmeye gayret göstererek hem beyninizi güçlendirin hemde bilginizi arttırın.

4) Beyin için ne yemeliyiz ne içmeliyiz!

Beyin için nasıl beslenmeli

Kahve beyindeki alıcıları bloke ettiği söyleniyor ama öyle bir durum yok tam tersi beyni güçlendirmek için dikkati toplar ve dinç kalmanızı sağlayan için ideal bir içecek veya bunu yerine çayda içebilirsiniz. İkisi de sizin için uygundur. Mesela su içmek dikkatinizi toplama ve bilgileri hatırlamanızda en iyi içeceklerden biridir. Yulaf yiyin bu besin yavaş sindirildiği için size enerji vererek beynin çalışma gücünü arttır. Aynı zamanda balık tüketerek zekanızın gelişmesinde fayda sağlayabilirsiniz.

5) Sosyal medya ve televizyondan uzak durun!

sosyal medyanın beynimize zararı

Beynimizin gelişmesine en büyük engel sosyal medya ve televizyondur. Bu konuda beynimize destek olmalıyız. Bir birey günlük 4 saatten fazla televizyon 2 saatten fazla ise sosyal medyada takılmaktadır. Bu durum hem beynimiz hemde vaktimiz için zararlı bir durum. Bunun yerine arkadaşlarınızla tiyatroya gidin, satranç oynayın, kitap okuyun, müzik dinleyin bu tür faaliyetleri düzenli olarak yaparsanız bu durumdan kurtulmanız bir nevi azalacaktır.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum