Kişisel Gelişim

Albert Einstein’dan 10 Hayat Dersi !

Albert Einstein'dan 10 Hayat Dersi !

Albert Einstein’dan Hayatınızı Değiştirecek 10 Kural !

Albert Einstein tüm çalışmalarını insanların hayatlarını kolaylaştırmak adına yapmıştır. Bu yazımızda Albert Einstein‘ın hayatımıza yön verecek 10 kuralını sizlerle paylaşıyoruz.

Albert Einstein'dan 10 Hayat Dersi !

1) Oyunun kurallarını öğrenin, ona göre oynayın

Kurallarını öğrendikten sonra sıra en iyi olmak istemekten geçiyor. İşte Einstein‘nın başarı sırrı !

2) Bilgi deneyimden gelir.

Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir. Çok okuyan mi bilir çok gezen mi? Çok okuyarak sadece teorik bilgiye olabilirsiniz ancak bir şeyi deneyimleyerek bir konuda uzman olabilirsiniz. 

3) Farklı sonuçlar bekleyin. 

Delilik, aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemektir. Her gün farklı hiçbir şey yapmadan hayattan farklı bir sonuç bekleyebilir misiniz? Hayatınızın değişmesini istiyorsanız. Önce siz değiş melisiniz.

4) Değer yaratın.

Başarılı olmaya değil, değerli olmaya çalışın. Sadece başarılı olmaya çalışmak yetmez. Önemli olan bir değer yaratmamızdır. Eğer o değeri yaratırsanız başarı kendiliğinden gelecektir.

5) Anı yaşayın 

Ben geleceği hiç düşünmem, nede olsa gelecektir. Geleceğinizi daha iyi yapmanın tek yolu olabildiğince şimdide kalabilmektir. Şimdide “dün” yada “yarın” için düşünülecek aslında hiçbir şey yoktur. Çünkü  ona sahip değilsiniz. Sahip olduğunuz tek an Şimdidir.

6) Hata yapın

Hiç hata yapmamış bir insan yeni bir şey denememiş demektir. Hata yapmaktan korkmayın. Yaptığınız hatalar sayesinde bugün buradasınız ve bu kadar çok şey öğrendiniz. Eğer bir şeyler öğrenmek istiyorsanız daha çok hata yapın! Hatalarınızı kendi iyiliğinize çevirmeyi bilin!

7) Hayal gücü güç verir.

Hayal gücü her şeydir. Sizi bekleyen güzelliklerin ön izlemesi gibidir. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir. Hayal gücünüz geleceğinizi belirler. Düşündüğünüz her şey geleceğinizi şekillendirir. Hayal gücünüzün körelmesine İzin vermeyin. Çünkü Albert Einstein Şöyle der; Zekanın gerçek göstergesi hayal gücüdür, bilgi değil.

8) Bugüne odaklanın.

Güzel bir kızı öperken düzgün araba kullanan birisi. öpücüğe hak ettiği dikkati vermiyor demektir. Eğer kolunuza 2 saat takarsanız asla saati öğrenemezsiniz. Bir kaç şeyi bir arada yapabilirsiniz ancak unutmayın her şeyi aynı anda yapamazsınız. Sadece yaptığınız işe odaklanın, enerjinizi ona odaklayıp o işin hakkını verin. Bir şeyi tam yapmak, bir çok şeyi yarım yapmaktan iyidir!

9) Azim paha biçilmezdir.

Çok zeki olduğundan değil sorunlarla uğraşmaktan vazgeçmediğim den başarıyorum. Yapmaya çalıştığınız şeyi sonuna kadar götürebilecek misiniz ? Sabretmeyi öğrenin!

10) Merakınızın peşinden gidin

Benim özel yeteneğim yok. Yalnızca tutuklu bir meraklıyım. Sizin merakınızı çeken nedir ? Bu sorunun cevabını kimse sizin yerinize veremez. Küçük bir tavsiye çocukken en çok neyi yapmaktan mutlu olduğunuzu hatırlamaya çalışın. Merakınızın peşinden giderseniz başarı sizi bulacaktır.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.