İnternet

Dünyanın En Ünlü 7 Hacker’ı

Dünyanın En Ünlü 7 Hacker’ı ! 

Bu yazımızda sizlere dünyanın en ünlü 7 Hacker‘ını tanıtacağız. İşte o ünlü Hacker’lar

1) Jonathan James

Jonathan James 1 Hacker

Hacker suçlaması ile tutuklanan James ilk 18 yaş altı hacker olarak bilinir ve 16 yaşında tutuklandı. Yaptığı işler arasında ABD savunma bakanlığının bilgisayarının birine bir arka kapı (backdoor) programı yerleştirdi. NASA bilgisayarlarından 1.7 milyon yazılım çaldı ve ardından federal tarafından yakalandı. 10 yıl ceza aldı yaşı küçük olduğundan dolayı 6 aya indirildi ve iyi tutumundan dolayı serbest bırakıldı. Bilgisayarlara dokunması yasak

2) Adrian Lamo

Adrian Lamo 1 Hacker

New York Times  ve Microsoft‘un sistemlerine girdi. Adını “Evsiz Hacker” olarak duyuran Lamo aynı zamanda Yahoo!, Bank of Amerika, Citigroup ve Cingula gibi şirketlerin sistemlerine de girdi. 65 bin dolar ceza aldı. 6 ay ev hapsi ve 2 yıl bilgisayara dokunmama hükmü verildi. Cezasını çektikten sonra serbest bırakıldı.

3) Kevin Poulsen

Kevin Poulsen 1
Poulsen‘ın kod adı Dark Date olarak bilinir. En ünlü aktivitesi ise LA radio radyo evinin KIIS-FM telefon hatlarına girerek kendisine çekilişle bir Porsche ve bir dizi ödül kazandırmasıydı. Federal‘in veri tabanına girmesi sonucu yakalandı. 5 yıl hapis cezasına çaptırıldı ve Şu anda  gazeteci olarak görev yapmaktadır.

4) Kevin Mitnick

Kevin Mitnick 1

Mitnick ABD tarihinin en çok aranan bilgisayar korsanlarından biridir. Hakkında iki filim yapılmıştır. Freedom Downtime ve Takedown. En büyük yankı getiren aktivitesi telefon sistemlerini hacklemek ve Digital Equipment Corporation’ın bilgisayar ağlarına girip yazılım çalmasıdır. 5 yıl hapis aldıktan sonra ardından 8 ay bilgisayara dokunmama cezası aldı. cezasını çektikten sonra serbest bırakıldı. Şuan özel bir şirkette bilgisayar korsanlarına karşı savaşıyor.

5) Stephen Wozniak

Stephen Wozniak 1

Apple‘nin kurucularından olan Wozniak beyaz şapkalı hackerdir. Yaptığı aktivetelerden bazıları ise telefon sistemlerini hacklemek ve uzun mesafe telefon görüşmesi yapmak aynı zaman da bilgisayar bilimi ile yakından ilgilendiği için Steve Jobs ile beraber Apple’ı kurarak bilgisayar dünyasında yeni bir çağ başlattı.

6) Tsutomu Shimomura

Tsutomu shimomura 1

Adını ünlü hacker Kevin Mitnick‘i yakalamasıyla duyurdu. Beyaz şapkalı hackerdır. FBI ile iş yaparak kendisini zamanında hackleyen Mitnick‘ten intikam almıştı. Telefonlarla yakından ilgili olduğundan her türlü telefonu modifiye etme becerisine sahipti.

7) Robert Tappan Morris

Robert Tappan Morris 1

Dünyanın ilk solucan yazılımını yapan kişidir. Robert Tappan Morris bu yazılımı İnternet’in ne kadar büyük olduğunu test etmek için yazmıştır. Bu yazılım bir çok bilgisayar ağına yayılıp çalışmaz hale getirmiştir ve Federal tarafından tespit edilerek yakalanmıştır. 3 yıl ceza aldı. 400 saat amme hizmeti verdi ve ardından 10.500 dolar ceza ödedi şuan serbest.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.