İnternet

Bilgisayar Yazılımlarını İzinsiz Kullanmak Suç mu ?

Bilgisayar Yazılımlarını İzinsiz Kullanmak Suç mu ?

Bilgisayar yazılımlarını izinsiz kullanmak suç mu ? suçsa cezası nedir ? neler ile karşılaşırız gibi soruların cevabını bu yazımızda sizler için derledik ve bilişim hukukunu ele aldık.

Bilgisayar Yazılımlarını İzinsiz Kullanmak Suç mu ?

Bilgisayar yazılımları fikir ve sanat eserleri kanunu kapsamında koruma altındadır. Söz konusu yazılımcı yada yazılımcının haklarını devrettiği lisans sahipleri söz konusu yazılımları kullanabilmektedir. Bu yazılımları izinsiz kullanılması tabiri caizse Crack‘lenerek veya kırılarak kullanılması Türk ceza kanunu gereğince fikir sanat eserleri kanunundan dolayı suç olarak kabul edilir. Yazılımı kullanma mukabilinde hak sahibi ve ya lisans sahibi yazılımı kullanılmasının engellenmesini talep edebileceği gibi söz konusu yazılımı kullanılmasından kaynaklanan lisans bedelinin 3 katına kadar tazminat ile talep edebilmektedir. Ayrıca yapılacak olan ceza yargılamasında lisans sahibi veya hak sahibi şikayetçi olduğu takdirde delillerin toplanması ile birlikte hukuka aykırı olarak yazılımının kullanımını yapan kişi ceza ile karşı karşıya kalabilir. Şikayetin geri alınması hususunda ise ceza yargılanmasında yargılanma düşmektedir.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

1 Yorum

  • Crack ile ücretsiz kullanma fırsatından dolayı ülkemizde birçok kişi bunu pek takmıyor. Bende sadece oyunların orijinal sürümünü alıyorum Steam’den.