Film Günlüğü

Jobs 2013 Filmi | Hırs, İnanç, Cesaret, Hepsi Bu Filmde!

Jobs-2013-filmi-(Steve-Jobs)

Jobs 2013 Filmi (Steve Jobs) Filmi Bana İlham Veren Film

Jobs 2013 filmi (Steve Jobs) izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Modern zamanların kahramanı olan Steve Jobs’ın hayatını konu alan ve gerçeğe dayalı olan bu filmde; hırs, inanç, cesaret, başarı, ilham hepsini bu filmde bulacaksınız. Belkide filmden ilham alarak sizde kendinizi hedefleriniz için tekrar motive edeceksiniz.

Steve Jobs üniversiteyi yarıda bırakır. Ancak hocaları ona okulu bırakmaması için teklif sunar ama teklifleri kabul etmez. Okuldan ayrılır ayrılmaz  kendisini evlatlık edinen ailesinin yanına California‘ya yerleşir. Bu karar teknoloji yönünden dünyanın kaderini belirlemiştir. Atari firmasında işe başlayan Steve Jobs, yapılan oyunlarda yaratıcılık ve tasarımcılık adına üretim olmadığını ve patrondan kendi oyununu yapması için izin ister. Patronu ona oyun için izin verir. Oyunda yer alan fazla devrelerden dolayı işin içinden çıkamayan Jobs, arkadaşı Steve Wozniak arayarak yardım ister. Bir gece oyunu birlikte yaparken Steve Wozniak oyun için ne kadar ücret alacaklarını sorar. Jobs ona 700 dolar alacaklarını söyler fakat ödenen ücret 5000 dolardır. Oyunu patronu tarafından beğenilen Jobs, Wozniak’ın evine gider ve 350 dolar öder. Jobs evde göz gezdirirken Wozniak yaptığı işlem kartını görür. Bu ona muhteşem fikir verir.

Steve jobs ve Steve Wozniak ile birlikte

Steve Wozniak, Steve Jobs’ın evinin garajında üç arkadaşı ile birlikte ilk işlem kartını birlikte üretir. Bu işlem kartını tanıtmak için Batı sahili fuarına giderler. Steve Wozniak, Steve Jobs ve üç arkadaşı da heyecanlı ve ilk deneyimlerini yaşayacaklardır. Burada tanıtımını yaparak Apple‘ı duyururlar. Steve Jobs işleri büyütmek için ikinci ürünü olan Apple 2 için bir finansmana ihtiyacı olduğunu biliyordu. Telefonu eline alır ve bir gün içinde 150‘ye yakın yatırımcıyı arar fakat kimse destek vermez. Jobs umudunu tam kaybedecekken İntel firmasından yeni emekli olan Mike Markkula, yatırım için Jobs’ın garajına gelir ve 250 bin dolarlık yatırımı yapar. Bu yatırımın ardından Apple şirketleşerek teknoloji şirketi haline gelir. Steve Jobs, kendi kurduğu şirketten kurulun oy birliği ile kovulur. Bu oylamaya Mike Markkula‘da dahildir.  Bu durum hem Jobs için hemde arkadaşları için zor bir durumdu.

Jobs-2013-filmi-(Steve-Jobs)

Steve Jobs, Next adında bir şirket kurarak girişimcilik ruhunu yeniden canlandırdı. O sırada Apple, Jobs’ın gittiği günden beri büyük zarara uğramıştır. Ne yazık ki Apple’ın başına geçen genel müdürler şirketi gün geçtikçe dibe sürüklüyordu. Şirketin iflas etmesine 4 ay kala  Mike Markkula ve Apple yönetim kurulu başkanı Ed Woolard ile birlikte Steve Jobs’tan iflastan kurtulmak için yardım ister. Steve Jobs yardımı kabul ederek kısa bir süre içerisinde Apple’ı iflastan kurtarır. Bu büyük başarıyı gören kurul oy birliği ile Steve Jobs’ı genel müdür olarak Apple’ın başına tekrar getirir. Apple 2011’in en büyük teknolojik devi olur. Steve Jobs’ın bu başarısı hırs, cesaret ve inancı ile oluşmuştur.

Jobs 2013 filmi izleyin izletin iyi seyirler….

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.

Yorum

  • Muhteşem film gerçekten ilham almaktan öte öz güvenim yerine geldi. Aslında genç nesillerin izlemesi gereken bir filmdir. Steve Jobs ve Steve Wozniak candır. Yazı için teşekkürler. 🙂

  • Merhaba,
    Steve Jobs son konuşmalarının birinde beni çok etkilemişti. Adamın azmine hayran kalmıştım. Mutlaka izleyeceğim filmi ilk fırsatta.