Bilim

Laika: Uzaya Çıkan Ve Heykeli Olan İlk Köpek !

Laika: Uzaya Çıkan Ve Gerçekleşeceği Bilinen Bir Köpeğin Hikayesi

Sokak köpeği Laika, Dünya çevresinde yörüngeye oturan ve gerçek anlamda uzaya çıkan ilk dünyalı köpek oldu. Fakat bu Unvanın bedelini hayatıyla ödedi.

Laika uzay aracında

sokak köpeği laikaSovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, 4 Ekim 957 tarihinde Sputnik uzaya fırlattı. Bazı bilim adamları insanların uzayda hayatta kalmayacağı öngörüsünde bulunarak uzaya bir hayvan göndermenin, insanlı uçuşların yapılmasına önayak olacağını düşünüyordu. Uzay için seçilen Laika, iki köpekle birlikte belli testlerden ve eğitimden sonra 3 Kasım 1957 tarihinde Sputnik adlı uzay aracı yolcusu olarak seçildi. Sputnik 1 adlı uzay aracını başarılı bir şekilde uzaya gönderen SSCB, ardından hemen 1 ay sonra Sputnik 2’yi göndermek ve uzay yarışında büyük bir ivme kazanmak amacındaydılar. Sovyetlerin ilk hedefinde uzaya insan göndermekti. Ancak uzay uçuşunun insanlar için güvenli olup olmadığını anlamak gerekiyordu; İşte bu noktada talihsiz sokak köpeği Laika devreye giriyor. Sputnik 2 ilk gönderilen araçtan bir ay sonra 3 Kasım 1957’de Ekim Devriminin 40. yıl dönümünde Laika adlı köpeğin uzaya gönderilmesi düşünülüyordu. Ancak Layka dışında Muşka ve Albina adlı iki aday daha vardı. Albina adlı köpek daha önceleri iki kez irtifa uçuşu yapmış ve yedek köpek olarak belirlendi. Muşka ise yeryüzündeki testler için kullanıldı. Bu üç köpek aynı zamanda besleyici macunla beslenmeyi öğrendi. Fakat bu görev Laika adlı köpeğe bahşedildi. Yaşayacağı durumdan haberi olmayan Layka’nın kaderi Sovyetler yetkililerininde üzmüştü. Bilim adamı Dr. Vladimir Yazdovsky, Laika’yı uzay pistine götürmeden önce çocuklarıyla buluşturdu.

laika uzaydaDr. Vladimir; “Layka çok sevimli bir köpek ve çocuklar onu çok sevdi Laika için birşey yapmak isterdim” şeklinde açıklamada bulundu piste götürüldü hazırlıklar tamamlandı ve uzay uçuşu gerçekleştirildi. Uzay uçuşunun canlılar üzerinde ki etkileri hakkında bilgilerin azlığı ve yörüngeden çıkarma teknolojisinin henüz var olmaması sebebi ile Layka’nın, Muhtemelen, R-7 roketiyle köpeğin bulunduğu bölmenin sırasında meydana gelen bir arızanın olduğu düşünülen aşırı ısıtmadan dolayı fırlatmadan bir kaç saat önce hayatını kaybetti ve ölümünün gerçek sebebi 2002 yılına kadar açıklanmadı. Genel olarak oksijenin bittiği söylenmekte bu deney bir canlının yörüngeye yerleşmesi ve yer çekimi olmayan ortamla karşı karşıya kalması durumunda hayatta kalabileceğini gösteren; bilim insanlarının da canlı organizmaların uzay uçuşlarına nasıl tepki vermesi konusunda ilk verileri elde etmesini sağladı.

Laika’nın Moskova’daki Anıtı

Bu veriler ise insanların uzaya çıkmasına ön ayak oldu. 12 Nisan 1961’deki Sovyet uzay programı Vostok 1 ile uzaya ilk insanlı uçuşunu gerçekleştirdi. Laika; Dünya’da halen unutulmayan sevimli bir köpekti. Bilim için yaptığı bu girişim insanlığın uzaya çıkmasında ön ayak olmuştur. 11 Nisan 2008’de tarihinde Rusya’da Layka için bir anıt açılışı yaptı. Bir roketin üstünde bulunan köpekten oluşan anıt, Layka’nın uzay uçuşu için hazırlandığı Moskova yakınlarında bulunan tesisin hemen yanına inşa edildi.

Yazar hakkında

Avatar

Gizem Aras

İstanbul Yıldız Teknik üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirdim. Okumayı ve araştırmayı çok severim. Şuan bir yazılım şirketinde bilişim uzmanı olarak görev yapmaktayım. Kültür, İnternet, Yaşam, Kişisel Gelişim, Sinema, Bilim gibi konulara hakim biriyim. Vakit buldukça yazılarımı bilgirazzi.com sitesinde takipçilerim ile paylaşıyorum.